Wpis z mikrobloga

@niematakiegobicia: 400g mąki, 20g drożdży, 200ml wody (szklanka), szczypta soli, 4 łyżki oleju (1 na 100g mąki).
Do miski wsypujesz mąkę, drożdże mieszasz z lekko podgrzaną wodą, wlewasz, dodajesz olej, sól. Dobrze wyrabiasz (ciasto ma się odlepiać od rąk, jak ciasto wychodzi zbyt rzadkie - dosypujesz trochę mąki i wyrabiasz dalej), odstawiasz na jakieś 30 min do wyrośnięcia.
Smarujesz blachę bardzo cieniutką warstwą oleju (żeby spód nie przywierał), rozprowadzasz ciasto, dajesz
Pobierz AceDM - @niematakiegobicia: 400g mąki, 20g drożdży, 200ml wody (szklanka), szczypta s...
źródło: comment_yhEa3lwxpF0XMXLwfeGLRzpzgGem39cU.jpg
@gwynebleid: nie warto. można ew. dać te 25g (jest to połowa opakowania, które przeważnie kupuję - zazwyczaj nie chce mi się ważyć tych 20g, więc robię 'ciach' przez środek opakowania xD), ale przy większych ilościach ciasto ma już zbyt bardzo 'drożdżowy' smak. Szanujmy się, to jest pitca, a nie jakaś drożdżówka do kawy xD
@niematakiegobicia: ja mam opracowaną super metodę, zawsze wychodzi:
Do miski z mieszadłem dodaję ćwiartkę kostki drożdży, zalewam 0,5 szklanki letniej wody - się miesza.
Dodaję 2 łyżki oleju, łyżeczkę soli, pół łyżeczki cukru i wsypuję czubatą łyżkę ziół prowansalskich.
Następnie dodaję 1,5 szklanki mąki i wyrabia się ciasto.

Ciasto wychodzi piegowate (przez zioła), po wyrobieniu dobrze jak poleży 10-20 minut. Akurat wtedy jest czas na przygotowanie pieczarek (farsz).
Ciasto zawsze wychodzi
@niematakiegobicia:
1,5 szklanki mąki 00 - koniecznie, bez tego nawet nie podchodź
pół paczki drożdży w proszku (zawsze startują, na poważnie nikt sie nie babra z mokrymi)
2 łyżki oliwy - oliwy a nie gówna z biedry
pół łyzeczki soli
poł łyzeczki cukru
pół szklanki wody
godzinka w ciepłym miejscu - ciasto w misce wysypanej mąką, zwlilzone palcem, przykryte sciereczka
kamień posypany mąką/ blacha naoliwiona
ciasto NACIĄGASZ ręką, nie wałkujesz
piekarnik
@RozowaZielonka: Biedna to jest Italia - ciasta żałują, pomidorami trochę tylko przykryją, bez cebuli i boczku. Szynkę jak kroją na plasterki to przezroczyste pod światło, nie to co u nas. Nawet bułki mają jakieś lewe, z powietrzem zamiast ciasta w środku. ( ͡° ͜ʖ ͡°)