•  

O prosze, Łukaszenka nie pozwala na powstanie polskiego cmentarza w Kuropatach na wzór tego na Ukrainie. Blokuje nawet ekshumacje aby nie odnaleźć ciał polskich oficerów rozstrzelanych przez NKWD.

I teraz pytanie - czy prorosyjscy posłowie, którzy co i rusz składaja mające podjudzać antyukrainsko czy antylitewsko interpelacje publikowane przez portal kresy.pl interweniowali w tej sprawie? O dziwo te środowiska lobbują za zbliżeniem w Białorusią i wykazują inicjatywę na rzecz tego państwa.
    A przecież ta Białoruś w myśl ich własnych określeń ''napluła nam właśnie w twarz''. Białorusini blokują nawet postawienie niewielkiego symbolicznego pomnika.
    Polskie delegacje chcąc odwiedzić stojący tam krzyż muszą przedzierać się przez błota i nie towarzyszy im nikt znaczny z białoruskiej strony. Brak nawet asysty żołnierzy w mundurach galowych. Wyglada trochę tak jakby to była prywatna wizyta. Porównajcie to z uroczystościami na cmentarzach polskich oficerów na Ukrainie czy Rosji.

Jestem przekonany, że gdyby to było na Ukrainie to wiedzielibyście o tym z wałkujących ten temat portali okraszajacymi artykuły określeniami "białoruska buta, skandaliczne potraktowanie polskiej delegacji, brak szacunku dla polskich bohaterów, i my mamy z nimi współpracować?".
    Ciekawe kiedy ktoś wreszcie zrozumie, że jak jedni przymykaja oko na to i owo na Ukrainie bo wyżej stawiają cele geopolityczne to ci którzy ich krytykują robią to samo na innych kierunkach.

Zestawiłem kilka fotek pokazujacych różnicę. Oczywiscie mogłbym powiekszyśc kontrasty dodają zdjecia prezydentów i wiekszej asysty wojskowej - nie tylko polskiej, ale pozostańmy przy Waszczykowskim.

Ale za kilka lat mogłoby dojść do spotkania prezydentów, jeżeli byłaby zgoda na ekshumacje w Kuropatach, jeśli powstałby tam taki cmentarz, jak w Bykowni na Ukrainie. Jestem w stanie wyobrazić sobie, że takie uroczyste otwarcie cmentarza mogłoby się odbyć z udziałem dwóch prezydentów. Ale to jest tylko taka wizja.

W niedawnej rozmowie z „Rzeczpospolitą" szef białoruskiej dyplomacji Wołodymir Makei powiedział, że utworzenie takiego cmentarza jest niemożliwe.

Łukaszenko też mi powiedział, że nie ma takich możliwości i takich planów.
    Powiedział stanowczo, że nie będą przeprowadzać ekshumacji.

#bialorus #ukraina #neuropa #4konserwy #katyn #nkwd #polityka

źródło: NKWDcmentarze.jpg