Wpis z mikrobloga

powstanie zielony Cr2(SO4)3 + I2 + K2SO4 + H20. To reakcja redoks, chrom redukuje się z VI na III stopień utlenienia a jod utlenia się z -I na 0. Jak będziesz miął jakiś problem z tym to pisz.
@Jerryjeremi: ogólnie robie witowskiego i mam całą serie zadań podobnych do tych gdzie mam reakcje takie jak te:
K2Cr2O7 + KI + H2SO4 -> (nie wiem dlaczego się pojawia jon Cr 3+)
KMnO4 + KNO2 + H2SO4 -> (wiem że pojawi się jon Mn 2+)

I ogólnie jest to w dziale redoksów aczkolwiek nie potrafię przewidzieć jak będą wyglądały produkty, wydaje mi się że jest na to jakaś ogólna metoda której
metoda jest prosta. W pomarańczowym K2Cr2O7 chrom jest na swoim najwyższym stopniu utlenienia czyli VI, jest bardzo silnym utleniaczem (utleniacz ulega redukcji) i będzie w środowisku kwasowym utleniał inne jony samemu redukując się na III stopnień (jon Cr3+ jest zielony). Pod wpływem K2Cr2O7 inne jony będą się utleniać np SO3(2-) do SO4(2-), NO2- do NO3-, Cl- do Cl2, I- do I2 (czyli fluorowce do wolnych związków). Co do manganianu VII potasu (czyli
@Jerryjeremi: @Jerryjeremi: Czyli mam takie działania
a) K2Cr2O7 + KI + H2SO4 ->
b) KMnO4 + KNO2 + H2SO4 ->

Zadanie można zrobić tak:
1. Ogarnięcie jak będą wyglądać produkty na podstawie substratów (uwzględniając środowisko w którym występuję)
a) K2Cr2O7 + KI + H2SO4 -> Cr2(SO4)3 + I2 + K2SO4 + H2O
-Cr2(SO4)3 - powstał na wskutek reakcji redukcji, w której utleniaczem jest K2Cr2O7 (Cr +VI), jon Cr3+ powstaje w
@japecznikow: Co do twoich reakcji to przywaliłbym się lekko do zapisu ale mniejsza o to, potrenuj bilans elektronowo-jonowy, jest częściej wymagany niż elektronowy i lepiej się z niego ustala współczynniki stechiometryczne