Wpis z mikrobloga

Dziś wpis z serii "porady dla właścicieli szrotów, klasyków lub po prostu starych aut" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Niedawno sprawiłem sobie 21-letni samochód w bardzo ładnym stanie, który ma fabryczne radio - kaseciaka bez możliwości podpięcia czegokolwiek innego niż antena radiowa. NIe chcąc psuć oryginalnego wyglądu deski rozdzielczej postanowiłem nie zmieniać radia, tylko poszukać innego sposobu na odtwarzanie własnej muzyki.

Trochę riserczu później natrafiłem na #xiaomi #roidmi 2s. Z racji tego, że to chińszczyzna, nie zabrakło o tym urządzeniu opinii także na wykopie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kupiłem więc transmiter i po kilku dniach użytkowania doszedłem do wniosku, że warto napisać kilka słów dla osób, które podobnie jak ja poszukują sposobu na bezprzewodowe odtwarzanie własnej muzyki w aucie z innej epoki.

Roidmi generalnie sprawdza się całkiem nieźle. Jego działanie jest w pewnym stopniu zależne od tego w jakim samochodzie chcemy go używać, bo nie do każdego gniazda pasuje (u mnie w #e36 trochę luźno lata i zdarza mu się wypiąć z gniazdka) i w niektórych autach po jego wpięciu jest słyszalny charakterystyczny pisk z głośników, zależny od obrotów silnika. Podejrzewam, że w starszych samochodach może coś takiego występować dość często.

Nie miałem problemu z parowaniem go z iPhonami 6 i 6s. Co ciekawe i dość niespodziewane, Androidy (jakieś Xperie i HTC) miały już kłopot aby się z nim połączyć.

Naczytałem się wiele złego o transmiterach FM, ale tu jakość dźwięku jest naprawdę niezła. Czasem pojawiają się drobne zakłócenia, jednak po ustawieniu na odpowiednią (jak najbardziej wolną) częstotliwość, jakość jest zadowalająca. Jeśli odtwarzamy muzykę ze Spotify, warto pobawić się korektorem dźwięku - można zdziałać cuda i poprawić charakterystykę generowanego przez Roidmi dźwięku.

Przeczytałem m.in. na mirko, że aby zmienić częstotliwość na jakiej nadaje transmiter, potrzebna jest androidowa apka, w dodatku dostępna tylko po chińsku. To nieprawda, dostępna jest już wersja po angielsku i na iOS. Warto dodać, że w większych miastach będzie ona potrzebna, bo fabryczne 96,4 FM jest np. w Warszawie blisko zajętego 96,5. Na takiej walce o częstotliwość mocno cierpi jakość dźwięku.

Na koniec mała uwaga dla posiadaczy aut w której gniazdo 12V służy jako zapalniczka - uważajcie przy wtykaniu transmitera bo wkładając go do gniazda pod nieodpowiednim kątem możecie zrobić zwarcie tak jak ja ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Musiałem wymieniać bezpiecznik, ale na szczęście wszystko gra.

Z największych minusów - generuje ten irytujący pisk słyszalny w instalacji audio i nie wyłącza się gdy nie jest używany. Będzie szukał urządzeń całą noc jeśli nie wypniemy go z gniazda.

Zalety? Wskazałbym wygląd, który na całe szczęście nie oznajmia światu z jakiego kraju pochodzi to cudo, wykonanie (metal i ładny plastik) i dobre und stabilne połączenie bluetooth. No i 2 porty do ładownia mogą się przydać, jeśli tylko nie będzie latał wam w gniazdku.

ocena 21/37 polecam posiadaczom sebowozów takich jak mój

PS z innej beczki - dziś odbieram na test nowe #renault Megane GT. Stay tuned!

#carburator <-- mój tag z testami i innym motoryzacyjnym kątętem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#motoryzacja #samochody
Pobierz
źródło: comment_G3Px4ANWDgLtWSf0vSzhuLDLrx9t7ZuL.jpg
  • 37
nie prościej było kasetę na kablu kupić?

Też o tym na początku pomyślałem.
U mnie jest taki problem, ze mam stare radio, ale na płyty CD które nie działają. Zapalniczki nie mam od "nowości" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@mroz3: @macq2309:
i nie wyłącza się gdy nie jest używany. Będzie szukał urządzeń całą noc jeśli nie wypniemy go z gniazda.


@macq2309: Ale to jest kwestia zachowania się gniazda zapalniczki względem stanu zasilania instalacji samochodu: u siebie w samochodach mam po jednym gnieździe, które udostępnia napięcie po włączeniu zasilania samochodu (pozycja ACC w stacyjce), i drugie, bardziej schowane, które ma zasilanie cały czas.
@mawojciech: rozumiem o co chodzi, tylko na byc moze dałoby się zrobic cos takiego zeby po określonym czasie przestał szukac po Bluetooth urządzenia tym samym przechodząc do stanu uśpienia czy cos.
@Cripex: o kurde tego nie widziałem. Dosc drogo, ale testowales moze czy warto?
@macq2309: W końcu jakaś dłuższa opinia na temat Roidmi. Przymierzam się do kupienia, choć może lepiej na początku kupić swoje 4 koła :) Jedyną rzeczą, którą bym dodał w następnych wersjach to jakiś pilot, żeby nie było konieczności zmieniania piosenki na telefonie.
@Mleczny_Baki: spoko, każdy czyta takie recenzje jak chce ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ej, tak w ogóle po co robić risercze i świrować skoro można kupić telefon i stwierdzić "dzwoni" albo kupić samochód i opisać go "jeździ".

Będę o tym pamiętał pisząc o kolejnych samochodach, które biorę na test ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°
@macq2309:
Generalnie z reguły jeśli jest radio na kasety, to kaseta na kablu będzie zapewniała wyższą jakość.
Transmiter przydają się do bardzo starych aut gdzie nie ma nawet odtwarzacza kaset (typu radio w Maluchu).
@macq2309 są jeszcze dwie opcje. Sporo kaseciaków ma złącze pod zmieniarkę CD i można tam dać odtwarzacz mp3 z karty SD.
U mnie w Audi jest radio Concert II i wrzuciłem sobie urządzenie yatour BTA, przez co tam muzykę z telefonu po bluetooth oraz rozmawiam przez telefon na zestawie głośnomówiącym.

Druga opcja to rozebranie radia i wlutowanie się za głowicą magnetofonu z kablem aux. Da Ci to najlepszą jakość dźwięku jaką się
@uosiu: ja mam w BMW kasieciaka ktory nie obsługuje zmieniarki, naprawde proste radio. Nie mam tez czasu zeby sie bawić w lutowanie auxa wiec poszedłem troche na łatwiznę i z ciekawości zeby sprawdzić jak bedzie działać. Glosniki sa fabryczne wiec i tak nie ma co sie spinać przesadnie o jakość
To nieprawda, dostępna jest już wersja po angielsku i na iOS


@macq2309: Z tego co wiem to działa tylko z 2S. W przypadku pierwszej wersji (która się niczym nie różni oprócz braku rozmów) można zmienić tylko za pomocą aplikacji na Androida. Na iOS stała częstotliwość.

P.S Zawołaj na test Megane GT bo rozpatruję go jako następny samochód
@sorek: Nie każde radio ma możliwość wpięcia pod zmieniarkę a taki bluetooth jest bezinwazyjny. O ile masz zapalniczkę i działające radio to w kilka sekund po parowaniu masz muzykę z tel. Sam używałem paru transmiterów i między najtańszym a najdroższym większej różnicy w jakości nie ma.
@sorek: to co idzie z xiaomi jest naprawdę przyzwoite. Tak jak pisałem trzeba tylko dobrać jak najmniej zajętą częstotliwość. No i głośniki seryjne w E36 z radiem kasetowym reverse rds sprawiają, że część zniekształceń w ogóle nie jest słyszalna.
@tymc:
@sorek: Raczej nikt wymagający nie kupuje transmitera za 80 zł. Ja kupiłem w celu jak najtańszej możliwości słuchania mp3 w 26-letnim radiu. Jakbym chciał jakość to bym musiał odświeżyć cały system audio, który by wyniósł tyle co wartość auta.
@macq2309: Roidmi nie mam bo chciałem na już i kupiłem jakiś noname transmiter z mediamarkt i nie mogę narzekać. Jedynie parowanie przysparzało problemy ale po zmianie z Windows Phone na androida
@macq2309: miałem kilka transmiterów i kasetę z kablem, każde z tych urządzeń grało co najwyżej dostatecznie. Jeśli chcesz mieć dobrą jakość to może rozejrzyj się za kablem, który podłącza się w miejsce zmieniarki płyt. Nie wiem tylko czy Twoje radio ma gniazdo do podłączenia zmieniarki. Ja mam taki kabel w e46 i świetnie się sprawuje, a kosztowało mnie to kilkanaście złotych i 15 minut roboty.
@ElCidX: i pasuje Roidmi do gniazda? Pamietam ze w punto tam mało co dobrze wchodzi.
No i nie wolałes na kablu miec telefonu ale z nieco lepsza jakością? Glosniki są akurat przyzwoite ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@macq2309: pasuje, musiałem tylko lekko podgiąć blaszki bo luźno było.
Nie mam w radiu wyjścia aux, więc musiał bym kupić nowe radio. A wtedy i tak bym kupił jakiś odbiornik bt z jackiem aby nie używać kabla :)

Miałem kiedyś radio z wbudowanym bt, było super. No głośniki są ok.
@ElCidX: aaa, pewnie niefabryczne. Ja zamontowałem kiedyś w GP auxa do fabrycznego radia, przeciągnąłem za konsolą do tej półeczki przed lewarkiem od skrzyni i było super ( ͡° ͜ʖ ͡°)