Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Ponad 40 milionów- tyle, wg australijskiej Walk Free Foundation, żyje na świecie niewolników.

  71% z nich to kobiety.
  25% to dzieci.

  Czym jest współczesne niewolnictwo? Wyróżniamy kilka jego odmian; współczesnymi niewolnikami są osoby zmuszane do prostytucji, pracy, niewolone za długi czy pozbawiane narządów. Dzisiaj garść statystyk na temat tych pierwszych.

  Jak powszechne to zjawisko?

  Ponad 10% współczesnych niewolników i niewolnic to ludzie przymuszani do świadczenia usług seksualnych, głównie prostytucji, w mniejszym stopniu produkcji pornografii. Stanowi to 4,8 miliona osób na całym świecie. Rocznie około 30 tysięcy z nich umiera w sekswięzieniach. Popełniają samobójstwa nie mogąc znieść koszmaru, który stał się ich udziałem, umierają na skutek tortur i wychowywania (właściciele uczą posłuszeństwa przemocą i z pomocą narkotyków; tak „wytresowany” niewolnik czy niewolnica będzie bać się prosić o pomoc chociażby sympatycznego klienta, który może być podstawionym pomocnikiem alfonsa), chorób, nielegalnych aborcji i przedawkowania narkotyków.

  Kim są ofiary?

  Globalne statystyki nie pozostawiają złudzeń- zdecydowana (99,4%) większość, to kobiety. Spora część z nich to zaledwie dziewczynki- 21,3% przymusowych prostytutek jest niepełnoletnia. (1)

  Jak to wygląda w Polsce?

  W ciągu ostatniej dekady do domów publiczych zostało sprzedanych około 15 tysięcy Polek. (2)
  W raporcie z 2015 roku (3) czytamy:

  Ofiarami padają cudzoziemki w Polsce (przede wszystkim obywatelki Bułgarii, rzadziej Ukrainy i Rumunii – dotyczy to szczególnie procederu tzw. prostytucji przydrożnej), jak i Polki za granicą (zwłaszcza w Niemczech i Holandii), a także na terenie kraju, gdzie są wykorzystywane w tzw. prostytucji w „mieszkaniówkach”.

  Zatem jaka część polskich prostytutek jest nimi wbrew własnej woli? Nie wiadomo, a przynajmniej nie udało mi się znaleźć statystyk na ten temat. Możemy jednak odnieść się do badań prowadzonych w innych krajach europejskich- w Hiszpanii ok. 72% prostytutek to ofiary handlu ludźmi (4), w Niemczech (gdzie prostytucja jest rejestrowanym, opodatkowanym zawodem, a prowadzenie domów publicznych legalne) szacuje się, że niewolnicami jest ok. 60% prostytutek (5) (na podstawie ilości nielegalnych imigrantek). Wydaje mi się (choć pewna nie jestem i będę wdzięczna za każdą informację), że proporcje w Polsce mogą być podobne.

  pokaż spoiler Ciekawostka: w Niemczech, kraju o populacji przekraczającej 80 milionów, w 2014 roku zarejestrowane były… 44 prostytutki. (6) Zdecydowana większość dalej pracuje na czarno, co znacznie utrudnia zwalczanie handlu żywym towarem.


  Szansa na to, że korzystając z usług prostytutki przyczyniamy się do tego ohydnego procederu, jest więc całkiem spora… Może warto pomyśleć nad innym sposobem na #wyjsciezprzegrywu? Just sayin.

  ***


  Na koniec inna, często zapominana, strona seksualnego niewolnictwa, która jest na tyle ważna, że zasługuje na osobne omówienie, ale nie sposób o niej choćby nie wspomnieć.

  Przymusowe małżeństwa

  15,4 milionów osób żyje w związku małżeńskim zawartym wbrew ich woli.
  Większość z nich- 84%- to kobiety.
  37% było niepełnoletnia w chwili zawarcia małżeństwa, z czego niemal połowę stanowiły dzieci młodsze niż piętnastoletnie.

  Najmłodsze ofiary mogą mieć zaledwie 9 lat.

  Źródła:
  1. https://www.alliance87.org/2017ge/modernslavery#!section=0
  2. http://www.focus.pl/artykul/handel-zywym-towarem-w-xxi-wieku-seksualne-niewolnice?page=2
  3. http://handelludzmi.eu/hl/baza-wiedzy/raporty-analizy-strateg/raporty-i-analizy-dotyc/6880,Handel-ludzmi-w-Polsce-Raport-2015.html
  4. http://www.lavanguardia.com/vida/20150429/54430937422/unas-350-000-mujeres-ejercen-la-prostitucion-en-espana-victimas-de-la-trata.html
  5. http://tampep.eu/documents/ANNEX%204%20National%20Reports.pdf
  6. https://www.welt.de/print/wams/politik/article123421343/Prostitution.html

  #neuropa #prostytucja #feminizm #statystyka #gruparatowaniapoziomu
  pokaż całość

  odpowiedzi (47)

 • avatar

  Jakaś laska broni tą pracą magistra. Zdjęcie z Twittera.

  #pilkanozna #ekstraklasa #heheszki

  odpowiedzi (33)

 • odpowiedzi (8)