•  

  Drodzy Mikroblogerzy,
  Co uważacie o metodzie stanów granicznych w odniesieniu do metody naprężeń dopuszczalnych dla obliczeń konstrukcji stalowych? Nie pytam tutaj o ich porównanie czy uznanie wyższości którejś, a ogólne odczucia co do ich rozumienia, użycia czy intuicji w nich. Wynik podawany w naprężeniach jest bardziej czytelny, łatwiejszy w interpretacji i fizyczny, natomiast siłę obliczeniową w msg należy odnieść do siły krytycznej w tablicach dla danego profilu by stwierdzić czy ten profil jest w porządku. Wcześniej obie siły należy jeszce przemnożyć przez odpowiednie współczynniki (load and resistance) i powoli rozumienie konstrukcji się rozmywa. Czy nie macie żadnych obaw w bezkrytycznym stosowaniu eurokodów, które bywają skomplikowane przez co czasem można się zgubić w procedurze? Msg oparta jest o statystykę i dane z przeszłości, a czy wasze konstrukcje wpisują się w statystyczne konstrukcje czy może czasem wykraczają poza jakąkolwiek średnią? Co uważacie o podejściu w obliczeniach wiatru lub trzęsienia ziemi, czy próbujecie weryfikować wyniki procedur z eurokod przez inżynierskie podejście i szacowanie? Przecież otwarte konstrukcje stalowe leżą daleko od standardowych konstrukcji domów, hal czy podobnych im brył. Ciekaw jestem waszych odczuć co do stosowania eurokodów i msg. Pozdrawiam i mam nadzieję na ciekawą dyskusję.
  #budownictwo #inzynieria #autocad #studia #matematyka #wytrzymaloscmaterialow #mechanika #cad #projektowanie

  +: d.............p, Fako +7 innych
  •  
   c.................a

   +1

   @kadetPirx: to nie jest matematyka.

   +: a..........t
  •  
   d.............p

   0

   @kadetPirx: Eurokody to MSG? Dobrze rozumiem?

  •  

   w msg należy odnieść do siły krytycznej w tablicach dla danego profilu by stwierdzić czy ten profil jest w porządku. Wcześniej obie siły należy jeszce przemnożyć przez odpowiednie współczynniki (load and resistance) i powoli rozumienie konstrukcji się rozmywa. Czy nie macie

   @kadetPirx: 1. Nigdy nie mnóż przez jakieś tam współczynniki jeśli na 100% nie wież skąd się wzięły i do czego służą, bo potem nagle okazuje się że wszystko trzeba robić ze stali bo po przemnożeniu przez te wszystkie cuda to z POMu nie można nawet pilota do telewizora zrobić bo: Nacisk Palca * współczynnik z normy X * współczynnik z normy Y * pozycja książkowa 14 * ... * = 45000 N.

   2. Nie ufam temu MSG :P

  •  

   @decoy-your-crap: Tak, eurokody bazują na zasadach metody stanów granicznych.

   @2Mhz_4Kb: a jaka jest przyczyna braku zaufania? wszak statystycznie pozwala ona na projektowanie bezpiecznych i sprawdzonych konstrukcji. Ja nie czuję się w niej swobodnie i ściśle określone warunki obliczeniowe w niej podane zmuszają mnie do przede wszystkim śledzenia poprawności obliczeń z normą, a nie analizy konstrukcji samej w sobie.

   @calka_stochastyczna: myślę, że znajdzie się tu choć jeden matematyk zainteresowany tematem

   +: d.............p, kostkabrukowa +1 inny
  •  
   d.............p

   0

   @kadetPirx: Hmm, to możesz w skrócie wytłumaczyć, jak wygląda obliczanie metodą naprężeń dopuszczalnych? No bo jeśli w Abaqusie np zrobię sobie mapkę naprężeń, to nie jestem w stanie sobie zaprojektować wg Eurokodu?

  •  
   d.............p

   0

   @kadetPirx: Albo inaczej: mam mapkę naprężeń. I co teraz robię w MND?

  •  

   @decoy-your-crap: Tak, odczytywanie naprężeń i odnoszenie ich do naprężeń dopuszczalnych to właśnie to podejście, opisywane jako metoda naprężeń dopuszczalnych. Było dawniej również stosowane do konstrukcji budowlanych w pewnym stopniu.
   Możesz ogólnie w MESie policzyć coś by było zgodne z eurokodami, ale jedyne sensowne wyjście w takim przypadku to przeliczenie wszystkich profili jako elementy belkowe i odczytywanie sił i momentów działających na nie, a następnie odniesienie tych wartości do normy. Zrobienie obliczeń MES 2d lub 3d dla większych konstrukcji by wszystko było zgodne z eurokod to zadanie niemalże niemożliwe, bo i tak musisz odczytać siły, a gdy nie jest to element belkowy to sprawa się komplikuje.

   +: d.............p
  •  
   d.............p

   +1

   @decoy-your-crap: Dzięki za super wytłumaczenie ;)

  •  

   @kadetPirx: Przecież metoda naprężeń dopuszczalnych opiera się na hipotezach wytrzymałościowych i nie ma nic wspólnego z MES. Metoda stanów granicznych jest chyba najbardziej logiczną i poukładaną metodą wymiarowania, jeśli nie rozumiesz współczynników, mam złe wieści, i mam nadzieję, że jesteś studentem.

  •  

   @kadetPirx: @decoy-your-crap: @IHaveThePower: poza tym kolega chyba jeszcze słabo ogarnia eurokody, bo w konstrukcjach stalowych o których wspominasz bazuje się na naprężeniach dopuszczalnych w stali w zależności od gatunku, np 235MPa

  •  

   @IHaveThePower: Programy MES stosowane do obliczeniowej analizy części maszyn wyrzucają z siebie wyniki, z których często najbardziej oczekiwanym jest mapa naprężeń przygotowana w oparciu o daną hipotezę wytrzymałościową. Rozumiem przytyk, ale stwierdzenie, że te rzeczy nie mają nic wspólnego jest mocno na wyrost. Wiadomo, że MES to ogólna metoda obliczeniowa, a metoda naprężeń dopuszczalnych to specyficzny sposób wyznaczania wytężenia konstrukcji stosowany w danym przypadku, ale stosowane są obie w połączeniu w obliczeniach mechanicznych.

   Lepiej sobie radzę w powyższym, więc wdzięczny będę Ci za krótkie wytłumaczenie dlaczego msg jest najbardziej logiczną metodą rozwiązywania budowlanych problemów projektowych.

  •  
   d.............p via iOS

   0

   @IHaveThePower: Jak MESem dostajesz mapę wg danej hipotezy to jak nie ma nic wspólnego?

  •  

   @bicz: Kumplu drogi, no pewnie, że się bazuje w pewnym sensie na naprężeniach i to najczęściej odniesionych do granicy plastyczności, bo chyba się tego nie ominie. I tak wyznaczone naprężenia przydadzą się w różnych przypadkach (niekoniecznie liczenia belek), dla których nie są podane wprost wartości krytycznych sił i momentów. Tylko, że cały eurokod, rozpoczynając od samego początku, czyli wyznaczenia obciążeń, bazuje na metodzie stanów granicznych (za oceanem nazywaną Load and Resistance Factors Design). Z tej angielskiej nazwy odczytać można sedno metody - współczynniki dla wskaźników wytrzymałości i obciążeń. Dla porównania metoda naprężeń granicznych to tylko współczynnik po stronie resistance, czyli współczynnik bezpieczeństwa. Podsumowując, to że w eurokodach też się wyznacza naprężenie dopuszczalne nie czyni, że eurokody bazują na metodzie naprężeń dopuszczalnych. Pozdrawiam nocnie!

   +: d.............p, yellowman
  •  

   @kadetPirx: Najbardziej logiczna, bo opiera się na wyznaczeniu skrajnej wartości danej wielkości i porównaniu jej z wielkością dopuszczalną. Czynność powtarzasz dla każdego elementu. Masz do tego współczynniki zwiększające obciążenia oraz współczynniki redukujące nośności.

   Dla elementów typowych bajka. Dopiero elementy o niestandardowych kształtach/funkcjach/właściwościach stanowią problem, bo nie tak łatwo wyznaczyć dopuszczalne wartości badanych wielkości. Wtedy musimy posługiwać się analizą opartą np. o naprężenia.
   Jeśli chodzi o, nazwijmy to szlachetność metody, to naprężenia dopuszczalne stoją wyżej, można nimi rozwiązać bardziej ogólne problemy, ale dla typowych zastosowań MSG to bajka

  •  

   @IHaveThePower: Szlachetną, dobrze brzmi :-) A w temacie: tylko fundamenty msg są trudne do intuicyjnego podejścia, bo skąd te współczynniki i skąd te krytyczne wartości. Skąd może i napisali, ale trzeba w to zawierzyć i tego się trzymać. Ale działa to świetnie w bardzo wielu przypadkach, więc super. Stąd me pytanie w temacie tej dyskusji było o odczucia i czucie metody, nie słuszność czy wyższość. Bo mi przeskoczenie z obliczeń mechanicznych na obliczenia według eurokod sprawia, że pojawiają się wątpliwości czy to wszystko jest z pewnością okej. Kończąc: jestem zdania, że norma to minimum jakie powinienem spełnić w standardowym przypadku, a że każdy przypadek traktuję jak niestandardowy, a minimum to za mało to potem zostaje mi tylko rwać włosy z głowy :-)

  •  
   d.............p via iOS

   0

   @IHaveThePower: Tzn prosty przypadek łatwiej rozwiązać MSG niż MND? Sorry za głupie pytania, ale się wciąż uczę. Dlaczego łatwiej to zrobić MSG? Na czym polega trudność MND? Pozdro ;)

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @kadetPirx:

   Dla porównania metoda naprężeń granicznych to tylko współczynnik po stronie resistance, czyli współczynnik bezpieczeństwa.

   Chyba chciałeś napisać, że dla metody naprężeń dopuszczalnych mamy współczynniki po stronie materiału.
   W metodzie naprężeń granicznych są oba współczynniki, materiałowy i obciążeniowy.

  •  

   @kadetPirx:
   Jeżeli mowa o konstrukcjach betonowych, to MSG jest na pewno kłopotliwa dla elementów, które są modelowane z elementów przestrzennych, bo wtedy faktycznie trudno przerobić wyniki dla takiego modelu na siły. Ale jednak można do tego zastosować metodę naprężeń granicznych lub zredukowanych, które są niejako wykorzystywane w metodzie MSG.
   W elementach projektowych jako pręty lub elementy płaskie jako wyniki spokojnie dostaniemy siły, a jednak znaczna większość modeli numerycznych jest oparta właśnie o taki rodzaj elementów.

   Natomiast w konstrukcjach stalowych mimo stosowania MSG spokojnie można oprzeć się na samych naprężeniach dla sprawdzenia stanu granicznego nośności.
   I tak jest np. zrobiona polska norma do mostów stalowych, w niej nie ma porównania do sił granicznych tylko właśnie do naprężeń (nie pamiętam jak jest w budownictwie ogólnym bo to nie moja działka, siedzę właśnie w mostach).
   Eurokod rzeczywiście jest bardziej upierdliwy w tej kwestii ponieważ tam mamy głównie sprawdzenia sił.
   Przy czym i Eurokod przewiduje sprawdzenie naprężeń poprzez zastosowanie metody naprężeń zredukowanych dla elementów modelowanych jako płaskie w dwuosiowym stanie naprężenia.

   Poza tym tak jak napisała @IHaveThePower współczynniki w MSG to nie jest żadna czarna magia, metoda naprężeń dopuszczalnych nie uwzględnia charakteru obciążenia, uwzględnia ona tylko niepewność materiału. Natomiast MSG uwzględnia prawdopodobieństwo przekroczenia nośności ze względu na charakter obciążeń, bo jednak prawdopodobieństwo przekroczenia założonych obciążeń od ciężarów własnych jest mniejsze niż od obciążeń eksploatacyjnych.

   +: kadetPirx, d.............p
  •  

   Eurokody to MSG? Dobrze rozumiem?

   @decoy-your-crap:

   Tak, eurokody bazują na zasadach metody stanów granicznych
   @kadetPirx:
   Przecież polskie normy również bazują na MSG i to co najmniej od lat '80.

   +: d.............p
  •  

   @flager:

   Chyba chciałeś napisać, że dla metody naprężeń dopuszczalnych mamy współczynniki po stronie materiału.
   W metodzie naprężeń granicznych są oba współczynniki, materiałowy i obciążeniowy.


   Tak, właśnie tak miało być napisane.

   Dzięki za informacje, o których napisałeś. Msg to także sprawdzenie wyboczenia, zwichrzenia i innych rodzai utraty stateczności elementu (o których pojęcie mam jedynie jako takie) stąd jej zastosowanie. Sprawdzenie naprężeń w konstrukcji bywa niewystarczające, bo dla niektórych elementów "zniszczenie" pojawi się szybciej niż naprężeniowe przekroczenie granicy plastyczności. Dlatego msg pozwala na bezpieczniejsze projektowanie wybranych elementów, dla których metoda naprężeń dopuszczalnych nie daje takiego poziomu bezpieczeństwa.

   +: d.............p
  •  

   @kadetPirx:

   Sprawdzenie naprężeń w konstrukcji bywa niewystarczające, bo dla niektórych elementów "zniszczenie" pojawi się szybciej niż naprężeniowe przekroczenie granicy plastyczności.
   To również można sprawdzić za pomocą naprężeń stosując współczynniki wyboczeniowe i zwichrzenia.
   Co prawda współczynnik nie są rzeczami uniwersalnymi i pasującymi do każdego przypadku, ale dla typowych ma to zastosowanie.

   +: d.............p

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Rok spędzony na codziennym podłączaniu żywienia, gdzie każdy zbędny ruch groził wprowadzeniem bakterii wprost do serca. Rok spania tak, żeby słyszeć w każdy ruch, bo młody mógł się zakręcić w kabel od żywienia, urwać go i zamiast się pożywiać, to krwawić po cichu (pic.rel. w komentarzu). Rok zmuszania do jedzenia, pilnowania, żeby nie wyrwał cewnika, codziennego ważenia, i praktycznie braku wolnych wieczorów, bo przy każdym ruchu biegło się sprawdzać, czy nic nie uszkodził.

  I po roku w końcu koniec, jelita zregenerowały się na tyle, że radzi sobie bez żywienia. Mirko #pijzemnokompot a ja idę szukać whiskey godnego takiej okazji ( ͡º ͜ʖ͡º)

  #dzieci #zdrowie
  pokaż całość

  odpowiedzi (175)

 • odpowiedzi (38)

 • avatar

  Litr benzyny ma około 10 milionów kalorii.
  Dzienne zapotrzebowanie człowieka to 1500-2500 kalorii
  Jeden litr wystarczy średnio na 5000 dni czyli na jakieś 13.7 lat.
  Więc gdybym wypił tak z 5 litrów benzyny to nie musiałbym jeść przez resztę życia.

  #heheszki #dieta #silownia #mirkokoksy #odchudzanie #coolstory pokaż całość

  odpowiedzi (36)