•  

#sok #marchew #soki #zdrowejedzenie #zdroweodzywianie #zywnosc #biedronka #fortuna

Soki podobno miały być bez dodatków (w przeciwieństwie do nektarów, napojów), a tu jednak są wyjątki.
    Utworzyli niby zdrową "markę-własną" Vitanella, a i tak trzeba patrzeć na skład, bo raz jest fajnie, a innym nie.

W tym przypadku jest to SOK Marchwiowy, polska marchew produkowany przez Fortuna.
    Skład jest następujący:

woda, przecier marchwiowy (45%), syrop glukozowo-fruktozowy, regulator kwasowości - kwas cytrynowy, substancje wzbogacające - witamina C, witamina E.
    Na przodzie chwalą się witaminami: "wysoka zawartość witaminy A" oraz "źródło witamin C, E" oraz "100 ml soku zawiera wysoką zawartość witaminy A, która pomaga zachować zdrową skórę"

ale że słodzony to już cisza, info tylko w składzie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

po co to słodzą (i to nawet nie cukrem) to nie mam pojęcia, jeśli ktoś lubi słodkie to powinno być dużymi napisane, bo niby skąd miałby wiedzieć że zdrowy soczek będzie słodzony. A jak ktoś chce zdrowy soczek, to nie chce go słodzić... eh (╯︵╰,)

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

źródło: Sok_Marchwiowy_Fortuna.jpg

+: s.....r, darek-jg +6 innych
    •  

@wkto: Chyba każdy sok jest przecież słodzony. Ja nie rozumiem, po co dodają sztuczne witaminy. Jak to widzę w składzie, to mnie odrzuca od takiego napoju.

+: s.....r
    •  

@wkto: imho najlepsze soczki to pomaranczowe vitalfresh z biedry. Sklad 100% pomarancza. Nie wiem czy robia inne smaki, ale ten jest genialny. 4.69/litr, ale warto, chociaz od czasu do czasu ;)

+: s.....r, A.......s
    •  

@wkto: akurat w przecenie (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

•  

@Jendrej: Jeśli sok jest sokiem, to nie może być słodzony, nie licząc soku z rokietnika.

Ciekawa sytuacja, i wydaje mi się, że można to to za fałszowanie produktu podciągnąć, wg. ustawy. @wkto

•  

@Jendrej: właśnie nie każdy - gdy jest podpisane "napój" lub "nektar" to wtedy duża szansa na słodzenie, natomiast gdy jest SOK, to zwykle jest bez dodatków, ale jak widać nie zawsze.

@poloq: tu się zgadzam, tamten pomarańczowy jest w porządku, smaki mają różne, ale często może być inny producent, więc najlepiej każdy sprawdzać.

@fanki: tak, akurat jest w ten weekend na promocji, więc dlatego piszę, żeby być może ktoś skuszony ceną go przez nieuwagę nie kupił ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@ludi889: zajrzałem do przepisów, ale są trochę obszerne, mają wyłączenia, trzeba by to dokładnie prześledzić.

•  

@wkto: Miałem to ostatnio na zajęciach. Zaraz to odkopię, bo na 100% był przepis o tym co można dodawać do soku.

•  

tu od boku widok na skład, litera przy dacie to B

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

źródło: skład_Sok_Marchwiowy_Fortuna.jpg

•  

@wkto: Dz.U. 2014 poz. 494 Paragraf 4, odnosi się do tego co można dodawać do soku. Nie ma tam nic o cukrze, nie licząc wyjątku, w postaci soku z rokietnika. Więęęęęęc, cóż. Serio można zrobić o to inbe

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140000494&min=1

•  

@ludi889: nie ma tak łatwo, tu definicje są ważne. Wspomniane przepisy regulują soki owocowe.

Aktualnie dla soków: pomidor to owoc, a kiedyś nim nie był, więc jest już lepiej. Wygląda, że marchew w soku to warzywo, natomiast marchew w dżemie to już jak najbardziej owoc.

Niestety widać, że producenci oraz sklepy potrzebują nad sobą bicza, jeśli przepisy czegoś nie regulują, to będą sprzedawać gorszy produkt i jasno o tym nie napiszą ( ͡° ʖ̯ ͡°) Szkoda, że tak to wygląda, ale aktualnie można być tylko za wprowadzeniem kolejnych i kolejnych regulacji (╯︵╰,) a do czasu ich wprowadzenia informować innych o słabych produktach.

Dyrektywa 2012/12/UE
      Definicje surowców
      Do celów niniejszej dyrektywy zastosowanie mają następujące definicje:
      1. Owoc
      Wszystkie owoce. Dla celów niniejszej dyrektywy pomidory również uznaje się za owoce.
      Owoce są zdrowe, odpowiednio dojrzałe i świeże lub zakonserwowane za pomocą metod fizycznych lub zabiegów, w tym środków zastosowanych po zbiorze, użytych zgodnie z prawem Unii.

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej soków i nektarów owocowych
      Surowce
      1. Owoce – zdrowe, odpowiednio dojrzałe, świeże lub zakonserwowane za pomocą metod fizycznych lub zabiegów, w tym środków zastosowanych po zbiorze, użytych zgodnie z przepisami Unii Europejskiej. Pomidory są uważane za owoce.

•  

@wkto: Według prawa UE marchewka to owoc.Podobno, nie mogę się dokopać do żadnej ustawy na Eur-Lexie. We wtorek przedyskutuję tą sprawę jeszcze z moim doktorem od prawa żywności (nie studiuję prawa (╯︵╰,)), bo sprawa wygląda bardzo ciekawie.

•  

@ludi889: Tak, jak wyżej pisałem, taką definicję marchwi znajdziemy dla dżemów: "Dyrektywa odnosząca się do dżemów owocowych, galaretek i marmolady oraz słodzonego purée z kasztanów przeznaczonych do spożycia przez ludzi"

Mają różne definicje w zależności od tematu, dla soków takim wyjątkiem jest pomidor.
      Ale oczywiście warto kogoś jeszcze zapytać.