•  

To jak już wszyscy skrytykowali Juve za logo, to i ja się wypowiem.

Tu nie chodzi o to, że klub postanowił sobie zamienić herb na jakiś śmieszny znaczek, tu chodzi o strategię klubu. Juventus chce być marką. Marką nie tylko dla największych fanów, którzy kochają swój klub ponad wszystko. Nie chce być czymś, co kojarzone jest tylko z piłką nożną i meczami. Chce trafić do grupy docelowej, która albo średnio interesuje się piłką, albo nie interesuje się nią w jakikolwiek sposób. Juve chce być nowoczesne, odstające od standardów klubowego czy footballowego designu. Chce trafić do ludzi nowoczesnych, którzy lubią minimalizm i kupią ich rzeczy bez względu czy im kibicują, czy nie, ale ze względu na design. Pokazują to chociażby elementy identyfikacji, które pokazali podczas prezentacji (m.in narty, wisiorki, torby szmaciane).

Moim zdaniem zrobili to zajebiście, ale mam jedno małe, niepewne 'ale'.. Marka marką, ale powinni zachować herb, lub ew. go zmodernizować w niewielki sposób, tak żeby pasował do charakteru marki, i zostawić go w przypadku trykotów, meczów i innych elementów związanych z footballem.

Dlaczego niepewne? Bo budując dwa różne znaki, gdzie herb jest mocno wypozycjonowany i wryty w umysły nawet ludzi, którzy nie interesują się piłką nożną, to nowe logo mógłby w ogóle nie być kojarzone z marką Juventusu. Byłoby czymś osobnym. A tego klub chyba nie chciał.

Same mecze i towarzysząca im oprawa (czy chociażby ten szum z prezentacją nowego logo), to niesamowicie ogromna reklama na świecie, która pozwoli na wypozycjonowanie nowego znaku na przewodni element kojarzący się z Juve.

Swoją drogą, to nie pierwsza tak odważna zmiana w świecie piłki nożnej, ale pierwsza na taką skalę.

Btw. Tam nie ma żadnego JT, jak to niektórzy sugerują. Tam jest Tarcza, J, i czarno-białe pasy.

#grafika #design #logo #branding #grafikakomputerowa #juventus

GIF

źródło: underconsideration.com (1.45MB)

•  

@designr: Nie znam się na piłce, logo mi się podoba. Proste, eleganckie.

+: Mallow, Ipsy
    •  

@designr: jak przyglądałam się logu tu bardziej myślałam, że jest ma JU jak JUventus ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@nathaliekill: sam to w ten sposób interpretowałem, natomiast oficjalne info i grafiki pokazują, że tam nie ma celowego ujęcia litery U.

Tak w sumie jeszcze teraz mi przyszło na myśl, samo hasło całej tej zmiany "Black and White and More!" daje już do zrozumienia, że tu nie chodzi stricte o piłkę.

•  

@designr: otworzyli się na wszystkich tylko nie na kibiców, dla których ważne są nazwa, barwy, herb. I ten ostatni postanowili zastąpić logo. Już to wielokrotnie pisałem - byłbym za używaniem obu tych znaków. Herb w kontekście czysto piłkarskim. Logo - w innych aspektach.
      Dla mnie, dla kibica Juve jest to tragedia to co postanowiły władze klubu.

•  

@designr: Pierwsze delikatne uwagi że Juventus nie chce być tylko i wyłącznie klubem piłkarskim były już przy rozpoczęciu budowy nowego stadionu, już wtedy była mowa że dużo się zmieni a teraz dopiero te zmiany pokazano. Ja nie mam nic przeciwko żeby Juventus stał się komercyjną marką sprzedającą na całym świecie masę różnych produktów we współpracy z Adidasem, ten model biznesowy wygląda naprawdę spoko, ale tylko jeśli przełoży się to na inwestycje w drużynę, na transfery.

•  

@Deba: Nie jestem fanem piłki nożnej, ale Cię w jakiś sposób rozumiem. Natomiast może właśnie to jest kierunek tego jak będzie wygladał futbol od strony projektowej? Może to jest przyszłość herbów i za jakiś czas całkowicie przestaną funkcjonować? Dość dziwne uczucie, wyobrazić sobie klub bez herbu, ale kto wie..

•  

@designr: abstrahując od wyglądu logo (mi nie do końca przypadło do gustu), Juve chce stworzyć biznes na kształt Jankesów z Nowego Jorku. Wiele osób noszących ciuchy z ich logo nie ma nawet pojęcia że to znaczek drużyny sportowej, nosi się to bo jest modne i kojarzy się z niujorkiem. Może Juve chce ze swojego logo zrobić symbol kojarzący się z całą Italią, jej stylem i modą. Zdecydowanie łatwiej zrobić to z takim neutralnym nowoczesnym logo niż mocno osobistym herbem.

•  

@CinoFCJ: Z tego co wyczytałem to herb mają i to aż od 1968. Natomiast znaczka NY używają na odzieży sportowej. W sumie to używają i tego i tego. Więc jest to inna sytuacja niż sytuacja Juve.

•  

@Deba: Niby tak ale nie do końca. Fakt, posiadają herb, ale tak na prawdę ze świecą można szukać przypadków gdy go używają - w statystykach, przy wynikach, na stronie ligi itp., zwykle występuje logo, nawet na oficjalnej stronie nie napotkasz herbu zbyt często. I poziom rozpoznawalności obydwu znaków to przepaść.
      Inna sprawa, że chciałbym aby Juventus gdzieś tam sobie zostawił ten herb i sporadycznie o nim przypominał.

•  

@designr: Mnie tez sie podoba, szczegolnie po zobaczeniu prezentacji i tego jak mozna ten znak spozytkować. Chociaz bardziej pasuje do korporacji niż do klubu, ale podejrzewam, ze za jakiś czas inne zespoły mogą pojsc tą samą drogą. Dzisiejsza pilka, to przede wszystkim biznes.

Ps: Ogarniasz troche sprawy zwiazane z budowaniem marki w kontekscie identyfikacji wizualnej?

•  

@sonep: zawodowo zajmuje się budowaniej wizerunku marek w kontekście designu (w tym CI, znaki, strategie komunikacji, architektura marki, systemy nazewnictwa, etc.)

+: sonep
    •  

@designr: O to dobrze sie składa :D bo w swojej pracy licencjackiej musze cos o tym napisać. W pierwszym rozdziale pisalem o tym czym jest logo, jego rodzaje, cechy idealnego logo i troche o psychologii koloru. Teraz przyszła kolej na drugi rozdział w ktorym myslalem, zeby opisac elementy identyfikacji wizualnej (z ksiazki zakamarki marki) https://s25.postimg.org/lx1ziq2zj/unspecified.jpg (co o tym myślisz?) i napisanie cos o wizerunku, tylko wlasnie nie mam pojecia co moglbym pisac, zeby to mialo jakis ład. Mam dwie ksiazki na ten temat(zakamarki marki i czym jest branding), ale malo tam jest tekstu w kontekscie identyfikacji wizualnej, raczej ogolne sprawy. Pewnie w necie moglbym znaleźć, tylko nie wiem wlasnie, jakich fzagadnień/fraz szukać. Moge cie prosic o jakieś pomoc?

Ogolnie musze zapisac jeszcze jakies 12-13stron A4, wiec chyba nie jakos duzo

•  

@sonep: książkę chyba kojarzę. Napisz czym jest identyfikacja, jaką rolę odkrywa w kreowaniu wizerunku, wypisz jej główne elementy. Napisz o zależności między kreacją marketingową a identyfikacją.

+: sonep
    •  

@designr: Dobra dzięki, sprobuje poszukac po necie

•  

Napisz o zależności między kreacją marketingową a identyfikacją

@sonep: A znasz moze jakies zrodlo na ten temat? Bo wlasnie, szukam w google nic nie moge znaleźć

Gorące dyskusje ostatnie 12h