Wpis z mikrobloga

Kraby z rodzaju Lybia i Polydectus nie mają normalnie wykształconych szczypiec, tylko niewielkie "chwytaki", w których trzymają dwa małe ukwiały. Ukwiał ma jaskrawe kolory i frędzlowatą strukturę, więc krab wygląda, jakby przenosił pompony (stąd polska nazwa: krab pomponowy). Anglikom kojarzy się to z rękawicami bokserskimi (boxer crab).

Krab dzierży ukwiały przed sobą, a gdy żeruje, macha nimi jak cheerleaderka. Jamochłony paraliżują czułkami drobne żyjątka w planktonie, które krab następnie zjada. Za pomocą "pomponów" krab broni się też przed potencjalnymi drapieżnikami (wiadomo: ukwiał parzy). Jakie korzyści z tego związku ma ukwiał? Szybki transport w miejsca, gdzie jest natleniona woda i dużo jedzenia.

Symbioza musi być ścisła, skoro istnieją gatunki ukwiałów w naturze występujące wyłącznie w towarzystwie krabów pomponowych. Kraby pozbawione ukwiałów pilnie ich szukają. Z reguły z powodzeniem: gdy robiono doświadczenia, w których do jedego akwarium wpuszczano po kilka krabów posiadających ukwiały i kilka bez, po kilku dniach wszystkie osobniki wymachiwały dwoma pomponami. Grupa izraelskich biologów prześledziła, w jaki sposób dochodzi do takiego cudownego pomnażania ruchomości u krabów Lybia leptochelis, które współżyją z ukwiałami z rodzaju Alicia:
https://peerj.com/articles/2954/
Okazało się, że drogi są dwie. Pierwsza polega na rozboju (wg. słownika: "kradzież połączona z użyciem przemocy") na innym pomponiarzu. Druga jest bardziej subtelna: gdy krab ma jedną Alicję (właśnie przywłaszczoną lub właśnie ocaloną przed rabunkiem), może podzielić ją na dwie części. Do artykułu są dołączone materiały video dokumentujące realizację obydwóch taktyk.

Zwykle krab pomponowy trzyma pompony przed sobą, i kiedy zbliża się do niego jakaś ryba, wymownie jej wygraża. Zupełnie inaczej zachowuje się, gdy w pobliżu pojawia się inny pomponiarz: chowa ukwiały za sobą. Izraelczycy prześledzili 22 spotkania krabów posiadających ukwiały, z krabami bez ukwiałów. 16 zakończyło się awanturą. Czasami walkę inicjował krab z ukwiałami, czasami ten bez. Tak czy siak, efekt zawsze był janosikowy: bogaty tracił jeden ukwiał (albo przynajmniej fragment) na rzecz biednego. Jeżeli krab ma już (albo jeszcze ma) jeden ukwiał, może go sklonować. Spośród 22 krabów, którym zabrano jeden z ukwiałów, 17 zdecydowało się podzielić drugi (ocalony) na dwie części. Sama operacja podziału trwa średnio około 20 minut. W naturze takie sytuacje są najprawdopodobniej regułą. Zbadano DNA 16 ukwiałów trzymanych przez 8 dzikich krabów złowionych w Morzu Czerwonym, i w sześciu przypadkach ukwiały trzymane przez jednego kraba były klonami.


Źródlo

Zaithz - Kraby z rodzaju Lybia i Polydectus nie mają normalnie wykształconych szczypi...

źródło: comment_ZCRxOiYDGnjoHwLLYMDsnWZIMQvN5G2v.jpg

Pobierz
  • 6