Wpis z mikrobloga

#piwowarstwo

Witam. Mam pytanie odnosnie termometrow.

Jestem w posiadaniu 3 termometrow (pic rel.). Na podczerwien, plywajacego i klasycznego.

Na przestrzeni kilku warek zniszczylem juz 2 zwykle (w drugim rozwarstwila sie ciecz i za nic nie moge jej spowrotem polaczyc, a pierwszy pokazywal odczyty z kosmosu).

Plywajacy niby ok, ale jak na plywajacy termomet kiepsko plywa i kiedy zasyp nie jest zbyt obfity to nurkuje w dol az nie osiadzie na dnie garnka co falszuje odczyt.

Termometr na podczerwien to w ogole porazka. Ma spore problemy pobrac temperature z klarownej cieczy, a podczas zacierania pokazuje jedynie temperature powierzchni zacieru.

Tak wiec postanowilem kupic inny termometr, elektroniczny. Mam na oku Thermapen http://www.mera-sp.com.pl/katalog-produktow/przyrzady-pomiarowe/termometry/termometry-thermapen w atrakcyjnej cenie, ale zanim go zakupie chcialbym zapytac czy ktos z Was go uzywal?

W Internecie mozna znalesc sporo pochlebnych opinii, ale jakie sa Wasze spostrzezenia?
Pobierz Wafellini - #piwowarstwo

Witam. Mam pytanie odnosnie termometrow. 

Jestem w pos...
źródło: comment_GK9Dwjedrwx3PrIYg9cGSeMJGXG6PE56.jpg
  • 12
termometr nie ma znaczenia, techniku pomiaru ma - trzeba mieć wyobraźnie, 20 sekund przed pomiarem wymieszać porządnie zacier - nie tylko ruchem obrotowym, ale dobrze mieszadłem całe dno przelecieć, wykonując ruchy góra-dół aby cały zacier miał jednakową temperaturę

gradient temperatury zacieru przy lekkim pomieszaniu jest ogromny. trzeba energicznie cały zacier ruszyć we wszystkich kierunkach a najbardziej to wymieszać warstwę z dna, która jest najcieplejsza, nie bać się o napowietrzenie gorącego zacieru (HSA)
@Baniok91: nie potrafie zaufac czemus co pokazuje rozbieznosc 10 stopni w zacierze, chociaz pradoksalnie pewnie to on pokazuje najdokladniej, bo przeciez wszyscy wiemy ze zacier nie ma jednolitej temperatury.

Ale zacier to tez nie najwiekszy problem, schodami dla niego sa transparentne ciecze i blyszczace powierzchnie, jak np. garnek.

A co do zacieru to mam jeszcze jedno pytanie:
Czy podczas zacierania jednotemperaturowego korzysta ktos z Was z lodowki turystycznej?
@Wafellini: weź się przejedź do ikei i kup zwykły termometr z sondą za 36zł, na prawdę nie ma sensu przepłacać, porównaj sobie temperatury przy różnych zanurzeniach sondy bez mieszania, wtedy będziesz solidniej mieszać ;) o dokladność takiego bym się nie martwił za bardzo. Jedynie ludzie mają z nim problem bo niby muszą oklejać w koszulki na złączach z kablem, mi już się podtopił, a żadnych problemów nie mam. Pokrywką dociśniesz i
@Wafellini
Widzę, że jesteś dumny ze swojego projektu. Ale może wyjaśnisz z czego? Z tego, że termometr thermapen użyłeś w e-mali? Przerost formy nad treścią. Ale przed kolegami będziesz szpanował jakiego to ty (specjalnie z małej litery) masz termometra. Może byś lepiej wykorzystał rtęć?
@Wafellini: Na rozwarstwioną ciecz jest lekarstwo. Weź jakiś olej i go ogrzewaj z termometrem aż alkohol nie dojdzie do samego końca kapilary. Na końcu kapilary jest taka mała bańka. Jak już tam dojdzie to odstaw to do chłodzenia. Powinno zejść w jednym kawałku.