•  

3 652 - 1 = 3 651

Tytuł: Elantris
    Autor: Brandon Sanderson
    Gatunek: Fantasy
    ★★★★★★☆☆☆☆

Ciężko jest mi ocenić tę książkę. Z jednej strony wciągnęła mnie bardzo - wątek tajemniczego, upadłego miasta Elantris był bardzo ciekawy. Do tego bohaterowie są na tyle sympatyczni, że naprawdę można ich polubić.
    Z drugiej strony cały czas miałem wrażenie, że mogło być nieco mroczniej. Uniwersum posiada kilka tajemnic, którymi autor mógł postraszyć nieco bardziej (misteria, monastyry) ale są one potraktowane po łebkach. Niestety końcówka też nieco mnie rozczarowała:

pokaż spoiler Tu jakiś cudowny ratunek, tam przebłysk geniuszu całkowicie z niczego dokładnie w decydujących sekundach, a w kolejnym rozdziale okazuje się, że ktoś skrywał jakąś tajemniczą umiejętność, której oczywiście wcześniej nie mógł objawić tylko musiał dać się poobijać jak szmata bo tak. Zdaje sobie sprawę, że taka jest konwencja książek fantasy ale brakowało mi jakiejś "łyżki dziegciu", która sprawiłaby, że zakończenie nie byłoby aż tak słodkie.

Z Sandersona czytałem jeszcze sagę ostatnie imperium, którą oceniam o punkt wyżej. Dużą zaletą Elantris jest natomiast fakt, że to tylko 1 tom więc nie ma za dużo bezsensownego kluczenia po dziesiątce bohaterów i wątków.

TL:DR
    Przyzwoite fantasy, które czyta się jednym tchem. Był potencjał na mroczniejszą historię ale końcówka pod tym względem nieco rozczarowuje i jest zbyt "kliszowa".

#bookmeter

•  

mogło być nieco mroczniej

@vateras131: U Sandersona? Raczej nie.

misteria, monastyry

@vateras131: Jest duża szansa, że o tym będzie więcej w nienazwanym jeszcze sequelu, który wyjdzie, tak na oko, w 2021-2024 roku. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Wiedmolol:
      Wiem, że Sanderson nie ma w zwyczaju pisać dark fantasy ale jednak te dwa wątki zaczęły dążyć w tym kierunki i żałowałem, że nie pociągnął tematu.
      Z tego co gdzieś czytałem są jeszcze jakieś dwa opowiadania o Elantris w zbiorze "Bezkres" magii - "Nadzieja Elantris" i "Dusza Cesarza" ale poczekam z nimi aż nadrobię archiwum burzowego światła.

•  

@vateras131: Nadzieja Elantris jest za darmo dostępna po angielsku na stronie Brandona. Bardzo krótkie - kilka minut czytania.

A Duszy też jeszcze nie czytałem, ale z tego co wiem to dzieje się w całkowicie innej krainie planety Sel i nie ma wielkiego związku z Elantris. Też mam zamiar przeczytać po tym jak skończę ABŚ.

+: s.....r
    •  

@Wiedmolol:
      Czyli nie ma co się śpieszyć.
      Ja do ABŚ podchodzę ostrożnie bo nie przepadam za nieskończonymi seriami. Już i tak jestem zawieszony z Pieśnią Lodu i Ognia i cyklem demonicznym (po tronie czaszek 1 jakoś nie mam motywacji bo zrobiła się z tego moda na sukces fantasy).
      Poczytałbym jakieś dobre dark fantasy ale praktycznie wszędzie polecają tylko czarną kompanię,która średnio mi podeszła i książki joe ambercombie - też próbowałem i również nie przypadły mi do gustu.

•  

@vateras131: Ja jestem po pierwszym tomie ABŚ. Dobre, ale mimo wszystko po tych zachwytach na mirko spodziewałem się trochę więcej. Raczej nie narzekam, bo wiedziałem już czego się spodziewać po Sandersonie, ale te 1000 stron to w dużej mierze budowanie i przedstawianie świata. To są dość mocne elementy u Brandona więc nie jest źle, tylko, że pierwszy Mistborn był jako książka lepszy bo dość dużo się działo i kulminacja była ciekawsza.

Cykl Demoniczny też już za mną(przynajmniej to co na razie wyszło). To jest IMO trollowanie autora, by zamiast czytać wątki jedynej ciekawej postaci czyli Arlena, dostaję tą świętoszkę Leeshę i jej miłosne perypetie. I przerabianie backstory każdej istotnej postaci to tragedia.

A Cień Kata od Gene Wolfe próbowałeś? Podobno świetne.

+: s.....r
    •  

@Wiedmolol:
      Co do cyklu demonicznego to postać Leeshy początkowo mi się podobała ale odkąd jej wątek został sprowadzony do tych miłosnych przepychanek to stała się nie do strawienia.
      Fragmenty z walką o wpływy/władzę wśród synów Jardira też są męczące.
      Ale top #1 niepotrzebnych i wku*wiających bohaterów ma u mnie Renna. Nie wiem czy kiedykolwiek inna postać w całej literaturze tak mnie irytowała... Pobiła chyba nawet Jeoffreya z PLiO.

Ten "Cień kata" faktycznie ma bardzo pozytywne opinie, choć po samym opisie fabuły fajerwerków nie zapowiada. Dzięki za podpowiedź.

•  

@vateras131: @Wiedmolol: znalezliscie jakies dobre dark fantasy? Cykl demoniczny mnie troche zaczal nudzic. Elantris mam zamiar przeczytac ale szukam cos mocnego

•  

@danter:
      Nie przypominam sobie niestety niczego nowego. Ewentualnie sprawdź cykl Mroczna Wieża jesli lubisz Kinga. Tylko to raczej taki miszmasz gatunków.

Gorące dyskusje ostatnie 12h