Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Ostatnio přyšedł mi do głowy taki pomysł - dwuznaki w języku polskim powinny zostać zlikwidowane i zamiast "rz", "sz", "cz" albo "dz" być zapisywane jako np.: "r", "s", "c", "d", itd. z daszkiem.
  Wiem że na pierwšy řut oka może to dla wielu wydawać bezsensowne, ale taki zapis byłby lepšy, bo można by w ten sposób wyklučyć pomyłki np.: że ktoś čyta zamarznąć jako zamařnąć, albo usunąć wyjątki pozostałe po starej ortografii spřed 1936 roku (zapis słów typu "kurjer" czy "Anglja" został przekształcony na "kurier" i "Anglia", ale "pistacja" czy "Francja" już zostawiono po staremu żeby zapobiec pomyłce z dwuznakiem "ci").
  Natomiast "ch" można w ogóle wywalić i zapisywać jako samo "h", bo mimo że kiedyś miały różną wymowę, tak we współčesnym języku polskim zostały one mięďy sobą do rešty zatarte, a w odróżňeňu od pozostałych znaków z tą samą wymową ňe ulega wymiaňe typu rz->r, ż->g čy ó->o żeby był powód żeby je zahować.
  Přy okazji taka pisownia byłaby podobna do języka českiego i słowackiego co ułatwiłoby wzajemną zrozumiałość tekstu pomięďy językami zahodňosłowiańskimi.

  #jezykpolski #lingwistyka #pisownia #grammarnazi #rozkminy
  pokaż całość

  odpowiedzi (94)

 • avatar

  Kiedyś to było, warto przypomnieć

  #nosaczsundajski #polak #humorobrazkowy #heheszki

  odpowiedzi (22)

 • avatar

  Dziś wam pokaże wcześniejszy projekty mojego taty. Zainteresowanie ostatnim projektem przeszło nasze naśmiejszle oczekiwania! Ponad 4400 plusów!

  Odpowiadając na pytania. Wszystko było mniej więcej ustalone przed projektem. Cena na pewno :)

  Teraz zwykła wiata na śmietnik i węgiel.

  Wołam @jednopostowiec: bo chciał

  #remontujzwykopem #budujzwykopem #stolarstwo #tatastolarz
  pokaż całość

  odpowiedzi (84)