Wpis z mikrobloga

3 638 - 1 = 3 637

Tytuł: Atlas zbuntowany
Autor: Ayn Rand
Gatunek:


Co wprawia świat w ruch? Kim jest John Galt? Niszczycielem czy wyzwolicielem?
Dlaczego musi toczyć wojnę nie ze swoimi wrogami, lecz z tymi, którzy najbardziej go potrzebują? Dlaczego najtrudniejszą bitwę toczy przeciwko ukochanej kobiecie? Jakaż to przyczyna sprawia, iż genialny przedsiębiorca zmienia się w bezwartościowego playboya, wielki przemysłowiec pracuje na rzecz własnego upadku, kompozytor porzuca karierę w noc swego triumfu, a piękna kobieta kierująca siecią kolei transkontynentalnych #!$%@? się w mężczyźnie, któremu poprzysięgła śmierć? Zdumiewająca opowieść o człowieku, który postanowił zatrzymać silnik świata i uczynił to. Historia kryminalna, jednak nie o morderstwie dokonanym na ludzkim ciele, lecz o morderstwie i odrodzeniu ducha ludzkiego.

Kupa zmarnowanego czasu. Zastanawiałem się przez jakiś czas, co o książce napisać, jakie ewidentne wady wytknąć. Z czasem pojawiało się tyle absurdów i niedorzeczności, że po prostu mnie to zmęczyło, pokonało, #!$%@? wbijam, byle tylko doczytać do końca i zapomnieć.
Chyba nie takie myśli powinien mieć czytelnik po tak głośnej swego czasu na wykopie książce ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Można podzielić to coś na warstwę czysto beletrystyczną i filozoficzną.
Jeśli chodzi o historię, godna jakiegoś podrzędnego romansidła, dodatkowo okraszona jednowymiarowymi postaciami, w tle jakiś Nowy Jork, ale gówno o nim przeczytamy, o innych miastach również.

Co do warstwy, hmm.... Intelektualnej? Filozoficznej?
Przedstawiona jedna teza. Świat czarno-biały. Ci dobrzy są zawsze wysocy, szczupli, ostre, ascetyczne rysy twarzy, wąskie usta. Źli natomiast grubi, niscy, wydęte usta.
O ile światopogląd Galta i ferajny jest w jakiś tam sposób być może nawet przemyślany i spójny wewnętrznie, to za dowód jego słuszności ma służyć ta parodia pokazana jako siła przeciwstawna?

Czytanie tego czegoś jest jak próba rozmowy z korwinistami. Po jakimś czasie zastanawiasz się, czy ludzkość jest faktycznie gatunkiem inteligentnym.

#bookmeter
IHaveThePower - 3 638 - 1 = 3 637

Tytuł: Atlas zbuntowany
Autor: Ayn Rand
Gatune...

źródło: comment_DdCOLbynEmBsODu5CvgKzero6Hn6c6MI.jpg

Pobierz
  • 2