•  

MUSKOKRET

http://florydziak.com/blogger/2017/02/muskokret.html

Okazuje się że Elon nie żartował i naprawdę tworzy nową firmę – The Boring Company. Celem jest jak to zwykle u Muska bywa rewolucja. Stworzenie maszyn które umieją budować tunele 10 razy szybciej i wielokrotnie taniej niż obecne techniki. Celem Muska jest mila tunelu tygodniowo. Problemem będzie przede wszystkim pozbywanie się wykopanego materiału – najlepsze stosowane obecnie transportery taśmowe są w stanie przenieść 1/4 tego co Musk potrzebuje. Jednak trzeba od czegoś zacząć i Musk postanowił zacząć od zniszczenia parkingu na terenie SpaceX. Musk chce najpierw wykopać dziurę o głębokości 15 metrów a następnie rozpocząć wiercenie. Dopóki wierci na terenie SpaceX, dopóty nie potrzebuje specjalnych zezwoleń. W międzyczasie firma pracuje nad uzyskaniem zezwoleń – tak że jak już dowiercą się do końca terenu SpaceX to nie będą musieli przestać. Musk nie wie jeszcze dokąd będzie jego tunel prowadził, wie jedynie że będzie na tyle duży by mogły nim jeździć samochody. Na komentarze że to zwariowany pomysł odpowiada że latające samochody są jeszcze bardziej zwariowane a zainteresowanie nimi oraz inwestycje są znaczące. Tunele rozwiązują ten sam problem co latające samochody, jednak są one znacznie bezpieczniejsze i tańsze w ujęciu długofalowym (latające samochody muszą stale produkować siłę nośną co wymaga dużych ilości energii, a tunel to jednorazowy wydatek energii).

Żeby od czegoś zacząć, Musk planuje zakup używanej maszyny do wiercenia tuneli – nazywa się ona Nannie i została wyprodukowana przez niemiecką firmę Herrenknecht. Nowa kosztuje $15M, ale używaną w idealnym stanie można zakupić za 10% ceny. To efekt załamania się inwestycji w Chinach – przez 10 lat Chiny budowały koleje metro jak szalone i kupowały dziesiątki takich maszyn. A teraz większość z nich stoi rdzewiejąc i czekając na kupca. Musk planuje zacząć od tej maszyny i dokonywać w niej ulepszeń technicznych – przede wszystkim mocniejsze silniki pozwalające na szybsze wiercenie, nowe materiały głowicy wiercącej pozwalające na większą prędkość wiercenia, ale także możliwość jednoczesnego wiercenia i układania ścian tunelu co w obecnych maszynach jest niemożliwe. Musk twierdzi że przyspieszenie maszyny o kilkadziesiąt procent jest dziecinnie proste, pięciokrotny wzrost prędkości będzie już trudny ale nadal jest realny, a dziesięciokrotny wzrost prędkości (co jest jego celem) będzie wymagał prawdopodobnie kompeltnej zmiany sposobu w jaki buduje się tunele, ale Musk wierzy że to jest możliwe.

Cóż, można było by się śmiać z pomysłów Muska gdyby nie był on założycielem Tesla Motors i SpaceX. Obie te firmy pokazały że można zrewolucjonizować coś, co ma kilkadziesiąt lat i co wydaje się nie do zrewolucjonizowania. Dlatego nie ma co się śmiać z pomysłu Muska – za kilkanaście lat jego maszyny do robienia tuneli mogą wiercić dziury pod dużą częścią wielkich miast w USA. Do tego tunele świetnie pasują do innego wynalazku Muska – samochodu elektrycznego. Brak produkcji spalin upraszcza znacząco problem wentylacji w takich tunelach a autonomiczny system kierowania zmniejsza ryzyko wypadków (pożar w tunelu to bardzo przykra rzecz). Przeniesienie transportu pod ziemię pozwoliło by na odzyskanie olbrzymich ilości bardzo cennego gruntu na powierzchni – zarówno na nowe budynki jak i na parki itp. Do tego podziemne tunele są wręcz idealnym rozwiązaniem dla Hyperloop.

Źródło – Bloomberg.

#elonmusk #boringcompany #spacex #florydziak #nauka #ciekawostki

źródło: florydziak.com

•  

Niesamowite, że jedni przedsiębiorcy decydują się na prowadzenie biznesów typu fryzjer, halndlowiec, spedycja, a inni konstruuja elektryczne samochody i budują rakiety zdolne wrócić pionowo na Ziemię. #justwow #inelonwetrust

•  

@nawon cieszę się że żyje w tych samych czasach co Musk :)

•  

a inni konstruuja elektryczne samochody i budują rakiety zdolne wrócić pionowo na Ziemię

@ahura_mazda: Bo jedni startują z niczym, a drudzy mają za sobą ogromny kapitał bogatych rodziców.

•  

@ahura_mazda: Tak naprawde jest to kwestia dyscypliny, motywacji i czasu jaki chce sie na cos powiedziec.

@WysokiNiziolek: Lo klality bejt, prosze opuscic ten watek.

•  

@WysokiNiziolek bo jedni chcą zarabiać i czuć sie po prostu wolnymi, a inni mają jeszcze misję życiową do odegrania, i Elon taką niewątpliwie ma ;)

•  

@WysokiNiziolek: uff, dobrze że Musk startował z niczym.

•  

założycielem Tesla Motors

@nawon: obecnie samo Tesla

+: nawon
    •  

Musk startował z niczym

@PanLogik: @ahura_mazda: @FlyingDutchman: Tak tak, startował z niczym, dlatego w 1980 roku kupił sobie pierwszy komputer, a potem wyjechał uczyć się do Ameryki. Start z niczego pełną gębą ( ͡° ͜ʖ ͡°). Pewnie ciężko pracował w wieku dziecięcym, aby uciułać pieniądze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@nawon: Ciekawi mnie czy takie przyśpieszenie drążenia jest możliwe np. pod miastami. Tak na chłopski rozum to szybsza prędkość będzie równać się z większymi wibracjami?

Aczkolwiek on pewnie planuje to pod ewentualną budowę tych jego pociągów więc na polach to pewnie nie będzie przeszkadzać.
      Ciekawe co z tego wyjdzie :D

+: SamiS
    •  

@WysokiNiziolek: rodzice Muska to była taka mniej więcej klasa średnia, także chleba w domu nie brakowało ale też nie miał darmowych milionów na start. Jego pierwsze biznesy to były strony internetowe a do tego wystarczy komputer. Na wiki piszą że na pierwszą poważną firmę (na której zarobił z bratem na czysto 40 mil usd) dostał od ojca 28k usd na start. Nie są to jakies kosmiczne pieniądze jak na USA. Ludzie więcej dostają kredytów studenckich.

•  

@epll: Wibracje rosną wraz z prędkością ale przy jeszcze większym wzroście prędkości ustają, więc może...

+: Erdogan
    •  

@nawon: Musk z nudów rozpierdala parking i kopie tunel do piekła. Ja jak się nudzę to postuję gównowpisy na mirko ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@WysokiNiziolek: Musk po wyjeździe do Kanady pracował żeby przeżyć w hucie szkła jako pracownik fizyczny (wczołgiwał się m.in. do wygaszonych palenisk, aby je czyścić).

•  

@nawon: Trump buduje mur, Elon kopie tunele. @navyblue czy Ty to widzisz?

•  

@nawon: Niesamowite jest to jaki to wszystko ma sens i jak się składa w jedną całość

•  

@nawon: "ale także możliwość jednoczesnego wiercenia i układania ścian tunelu co w obecnych maszynach jest niemożliwe."

Przecież takie maszyny już istnieją.
      Maszyny TBM wiercąc przekazują materiał taśmą na zewnątrz, a w czasie gdy maszyna porusza się do przodu zaraz za wielkim okrągłym wiertłem jest układana obudowa.

•  

@Podajehaslookon: Myśle że chodzi o pomysł żeby przyśpieszyć wiercenie na tyle żeby nadtopiony materiał od razu stawał się ścianą tunelu czyli bez dostarczania prefabrykatów i wywożenia zbyt dużej ilości materiałów na zewnątrz. Więc to zdanie jest prawdziwe jeśli zauważymy że obecnie obudowa jest układana za sekcją wiertniczą. Na razie to tylko przecieki o tym co myśli Elon.

•  

@nawon: Rozumiem, z takiego punktu widzenia oczywiście zdanie będzie prawdziwe. Czytając to z własnej perspektywy musiałem się odnieść, bo bez powyższego uzupełnienia zdanie było wbrew moim informacjom. Pomysł dość ciekawy, jeżeli chodzi o niedostarczanie klocków prefabrykowanych. Interesujące byłoby z wydrążonego materiału plus oczywiście stali i wody produkować na miejscu takie elementy, lecz na ile to opłacalne ciężko stwierdzić.

•  

@Podajehaslookon: TBM na przemian układa i wierci. Tu może chodzić o to aby to było równocześnie. (kwestia uszczelnienia)

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@Massad mialem pisac wlasnie

•  

@epll: Powinien zainwestować w polsce
      Bo w polsce jak w lesie
      A jak w lesie potelepie to nikt sie nie przejmie ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

•  

@nawon: musk w budownictwie? aż mi szczęka opadła z wrażenia

•  

Do tego tunele świetnie pasują do innego wynalazku Muska – samochodu elektrycznego. Brak produkcji spalin upraszcza znacząco problem wentylacji w takich tunelach a autonomiczny system kierowania zmniejsza ryzyko wypadków

@nawon: ten to dopiero łączy kropki w życiu

źródło: youtube.com

+: Huevos
    •  

@nawon nadtopiony materiał? Pamiętaj, że zazwyczaj wierci się w gruntach, a nie w skale. Nie da się stopić czegoś takiego przez tarcie. Chyba, że użyje napędów z rakiet to wytapiania gruntu...

•  

@Massad nie robi tego na przemian. Rano wyśle ci filmiki, schematy

•  

@nawon: tak dla sprostowania- Musk nie jest stricte założycielem Tesli, zalozycielami bodajze jest marc tarpenning i martin eberhard :)

•  

@Spratus: Wiem jak wygląda rzeczywistość ale i tak przyjemnie ogląda się takie filmiki i fajnie że ktoś drąży temat ( ͡° ͜ʖ ͡°)
      @Nadymany: oj tam oj tam

•  

Do marsa się chce dowiercić

+: GwnBrz
    •  

@nawon: Wykopany materiał to inaczej "urobek"

•  

Są obrazki. TBMy robiły Eurotunnel (projekty tego tunelu były już robione w XIX wieku).

•  

Stawiam na wielki laser! Pewnie Musk powie: Do wygrania milion dolarów w złotówkach jak mi ktoś osiągnie zakładaną prędkość! I to będzie laser (。◕‿‿◕。)

•  

Chętnie bym kiedyś zrobił flaszkę z Muskiem...

•  

@nawon: to już było w latach 60tych w Londynie, taki pomysł szybko upadł bo stwierdzono, ze spychanie aut pod ziemie na długich odcinkach jest... bez sensu. I nie chodzi tu wcale o czas budowy bo pamiętajcie, ze 50 lat temu koszty pracy, robót budowlanych, pozwoleń i projektów to był ułamek obecnych kosztów nawet po uwzględnieniu inflacji. Problem jest taki, że by taki długi tunel miał sens w środku miasta to nie może prowadzić tylko z punktu A do punktu B bo zatka się na swoim wlocie i wylocie i będzie mógł obsłużyć tylko wybrane relacje. By takie tunele miały sens powinny pod ziemią krzyżować się z innymi kierunkami, tu rodzi się następny problem skrzyżowania ze światłami pod ziemią wypaczają w ogóle sens takiego tunelu. Budowa bez kolizyjnych węzłów w całości pod ziemią to już jest jakiś kosmos technologiczny i finansowy i nawet sam Musk wypowiadał się, że budowa bez kolizyjnych skrzyżowań pod ziemią o wymiarach 200x 200 metrów to SF (i nie chodziło mu o San Fransisco). Gość jest wizjonerem i dobrze wie, ze ratunkiem dla centr dużych miast jest tylko nowoczesna komunikacja zbiorowa, ale niestety wskoczył do branży motoryzacyjnej i popadł w klasyczny konflikt interesów, tak jak cała branża krzyczy teraz "wincyj nowych dróg, wincyj!" Z tego co czytałem to pomysł ma poprostu zachęcić do kupna aut elektrycznych w dużych miastach USA powstanie po jednym długim tunelu między dzielnicami, dzięki którym ominie się korki, ale wjazd i to za darmo będą miały do niego tylk elektryki. Same tunele w większej skali to mrzonki. :)

•  

Same tunele w większej skali to mrzonki. :)

@michallbn: Koniecznie powiedz to Muskowi bo chyba przeoczył ten tak dobrze znany fakt ;-)

A tak na poważnie, to myślisz że On tego nie skalkulował najpierw na kilku płaszczyznach? Przecież są symulatory ruchu samochodowego, można sobie to dokładnie wcześniej przeliczyć.

•  

@michallbn: chyba kluczowym hasłem tych rozwiązań i samochodów w tunelach będzie: autonomiczność. Pokazujesz gdzie chcesz jechać, same wjadą, same poczekają, dostosują się do warunków, ustawią się w „ekonomiczną kolejkę”. Po prostu nie będzie sztucznych korków.

•  

@michallbn: O autobusach też już mówił ale tylko autonomicznych

ale wjazd i to za darmo będą miały do niego tylko elektryki

Tylko tesle albo inne elektryczne umiejące się komunikować z teslami. Nie ma wtedy potrzeby budowy wielkich węzłów pod ziemią skoro samochody nie zderzą się na skrzyżowaniu. Ja uważam że jeśli uda mu się przyśpieszyć budowę tuneli to będzie to głównie dla hyperloop.

•  

@nawon: Jedyne co może zastosować to inny rodzaj transportu. Nie wiem co tam można jeszcze ulepszyć, ale microtunneling od razu nasuwa betonowe pierścienie do wydrążonego wyrobiska.

•  

Nie wiem co ma na myśli z tym układaniem ścian. TBM przecież to robią. Oczywiście nie jednocześnie bo ułożone tubinki są miejscem oparcia siłowników które pchają tarczę. Inaczej i lepiej chce to rozwiązać ? Ciekawe.

•  

@nawon: @LooZ: A jakby tego kreta wysłać na Marsa ? Baza jak ta lala, problemy z większością meteorów i promieniowaniem rozwiązane, ogrzewanie pewnie też łatwiejsze.

•  

to już było w latach 60tych w Londynie, taki pomysł szybko upadł bo stwierdzono, ze spychanie aut pod ziemie na długich odcinkach jest... bez sensu.

@michallbn: Serio? https://en.wikipedia.org/wiki/Big_Dig

•  

@nawon: Czy jest jakiś bukmacher u którego można obstawić, że Musk będzie pierwszym człowiekiem, który zgromadzi 1 bilion USD majątku? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

No wlasnie, ciekaw jestem co w sytuacji, gdy wydarzy sie wypadek i cos zapłonie. Idzie sie udusić?

•  

cieszę się że żyje w tych samych czasach co Musk :)

@Mirkomil: I co ci to daje?
      Chyba lepiej bedzie żyć w czasach, gdy to co zapoczątkował Musk, bedzie bardziej rozwinięte i ogolno dostępne

+: hoym
    •  

@nawon: O takich tunelach też tak sobie myślałem w podstawówce więc to nie jest żadna rewolucja. Tylko, tyle, że musk ma 15m na zakup a ja nie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@nawon: rynek, który jak widać ma regres (malejące zapotrzebowanie w Chinach), a Musk otwiera firmę

•  

@blend: ma też kilka firm, które potrafią korzystać z najnowszych zdobyczy technologicznych i opracowywać kolejne technologie. To mu daje całkiem sporą przewagę nad innymi ludźmi z tymi samymi pomysłami. Bo wymyślić coś, to jedno, a zrobić to, to drugie.

@mykeil: podejrzewam, że bardziej przemyślana niż Ci się wydaje ;) Stoimy na skraju masowej zmiany samochodów spalinowych na elektryczne i w dodatku autonomiczne. Tunele teraz będą miały większy sens niż wcześniej :)

•  

@ahura_mazda: Pamietajmy ze żeby budowac rakiety trzeba mieć dużo więcej pieniędzy niż potrzeba na otwarcie zakładu fryzjerskiego

•  

Elonowi znudził się minecraft, więc kopie diamenty w prawdziwym życiu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

Jest rozwiązanie. Wykopy odkrywkowe, tworzenie ulicy w zagłębieniu, przykrywanie zagłębienia robiąc pseudotunel, na przykryciu stworzenie alejki parkowej, ławek, dróg rowerowych, miejsc na drobne kramy. Względnie tanio, bardzo oszczędnie jeśli chodzi o miejsce i dość interesująco jeśli chodzi o oddalenie miejsc emisji spalin. Z czasem budowanie coraz lepszych wyrzutni zużytego powietrza z filtrem wodnym dla wyłapania choć w pewnej części smogu i jego utylizacji w postaci zakopanego szlamu na składowisku odpadów.

•  

@xaliemorph: dodałbym recykling pierwiastków rzadkich z filtrów
      Jest jeden problem. Jest to mało innowacyjne :) Kasy z ŁUNII na to nie dostaniesz ;)

•  

tylko spojrzałem na to zdjęcie i od razu wypatrzyłem toyotę celicę :D

•  

@michallbn: znajac muska to za X lat sie okaze ze o ile wprowadzenie autonomicznych samochodow na gorze przy obecnej infrastrukturze, pieszych itp to mrzonka

ale paczcie tutaj - jakie fajne tunele, 0 swiatel, czujniki, autonomiczne auta bedo sie mijac o minimetry spokojnie

i zaraz kazde miasto bedzie miec takie tunele, takie osobiste metro

w tym czasie w polsce bedzie cermonia oddania jedynej linii metra w warszawie i podpisanie planow na jej rozbiorke

•  

Tesla Motors i SpaceX. Obie te firmy pokazały że można zrewolucjonizować coś, co ma kilkadziesiąt lat i co wydaje się nie do zrewolucjonizowania.

@nawon: Ok nie jestem antyfanem Muska ale to zdanie spowodowało, że oplułem monitor. Po świecie jeździ około miliarda samochodów z silnikami spalinowymi i jakieś 100 000 Tesli. No rewolucja w chuj. Rewolucja SpaceX natomiast na czym polega? Na tym, że prototyp rakiety kilka razy wylądował na barce?

Rewolucje w tych dziedzinach mogą oczywiście nadejść dzięki Muskowi, ale na razie nie dość, że nie nadeszły, to Musk jeszcze wcale nie pokazał, że na pewno nadejdą.

•  

@nawon: Od kilkunastu lat produkowane są maszyny drążące i układające tunel jednocześnie. Nazywają się double shield TBM. Obawiam się, że to zagrywka na rynek wewnętrzny, USA nie ma swoich producentów maszyn drążących, a chcą zarobić na planach infrastrukturalnych Trumpa, kopiując urządzenia niemieckie (obecnie najlepsze) i budując je u siebie. Oczywiście trzeba to podlać sosem "hipernowości", żeby nie było że jak na dalekim wschodzie po prostu kopiują.

•  

Myśle że chodzi o pomysł żeby przyśpieszyć wiercenie na tyle żeby nadtopiony materiał od razu stawał się ścianą tunelu

@nawon: Jest taki "mały" problem, z którym do tej pory borykają się metra na całym świecie. Temperatura. Nowe metro jest przyjemnie chłodne. Okoliczne skały pochłaniają wiele ciepła z powietrza. Ale po kilku latach nie są w stanie przyjąć więcej ciepła i dochodzi do tego, że zaczynają ogrzewać powietrze w tunelach. Robi się ciepło i duszno. A temperatura tych skał wzrosła tylko o kilka-kilkanaście stopni.

Wiercenie tuneli przez wytapianie skał to podnoszenie temperatury skał o setki stopni. Teraz widzisz problem?

Poza tym ściany takiego tunelu wymagają zbrojenia.

•  

i filmowa fikcja stanie się rzeczywistością

Może on się przymierza do budowy tajnej bazy na Marsie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@introligat0r: Fakt, nie jesteś antyfanem, jesteś po prostu ignorantem.

•  

@Trumanek: Zauważ, że w momencie układania pierścieni wiertło stoi, czyli połowę jak nie większość czasu ;)

•  

@LooZ: Wiesz co to znaczy rewolucja synku?

+: wpoz
    •  

Ten Pan wiedział dużo na temat kopania ^_^

•  

@introligat0r: Ty najwyraźniej nie wiesz, "dziecko".

Tesla to rewolucja zarówno w dziedzinie samochodów elektrycznych jak i systemów ładowania, ale przedewszystkim w wywarciu presji na innych producentów samochodowych. Rewolucja nigdy nie jest dziełem jednego człowieka czy firmy, ale nie ma problemu z tym żeby wskazać tą która ją zaczęła.

O SpaceX to nawet nie ma co gadać, bo kompromitujesz się jeszcze bardziej.
      - pierwsza prywatna rakieta;
      - pierwszy prywatny statek kosmiczny;
      - spadek cen wystrzelenia w kosmos o rząd wielkości;
      - właściwie wyrzucenie z rynku rosyjskiej i europejskiej konkurencji;
      - właściwie każda nowo powstająca rakieta ma jakieś elementy wielokrotnego użytku;

•  

@nawon: Karachan jeszcze tego pomysłu nie powiązał z TTGL...?

źródło: youtu.be

•  

@Massad a zapomniałem, poszukam jak usiądę osiągi komputera

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Moja mama jest mistrzynią robienia dram. Rozmawiałam z nią przez telefon i coś wspomniałam o pieczeniu ciasta. Ona od razu mi powiedziała, że podyktuję mi cały przepis na jabłecznik, tylko weźmie go od cioci Bożeny. Ja na to, że nie ma takiej potrzeby, bo znalazłam ciekawy przepis w internecie i skorzystam z niego. No ale... jak to w internecie? Gdzie w internecie? Jakieś przepisy od obcych zamiast RODZINNYCH?! Potem dostałam od niej wiadomość w stylu "widze corko ze wszystko sobie umiesz sama zrobic... no to dobrze.... stara matka ? na co to komu... tradycje... jakbys czegos chciala to dzwon do wujka bo ja NIE WIEM CZY ODBIORE".

Nawet się tym nie przejęłam, bo takie dramy odwala co 2 tygodnie. xD
    #logikarozowychpaskow #rodzina
    pokaż całość

odpowiedzi (45)

• odpowiedzi (7)

Brawo #pwr, zamiast tępić patologię, to jeszcze się tym chwalicie na oficjalnym profilu.

#studbaza #sesja #patologia

odpowiedzi (47)