Wpis z mikrobloga

Szanowni Państwo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mam pytanie: w przyszłym tygodniu czeka mnie rozmowa o pracę w Anglii, przez co szykuje mi się mała wycieczka. Ja żadnych problemów z dokumentami nie mam, ale chce się wybrać też ze mną tata, a jeśli się dobrze orientuję to nie ma on ważnego paszportu. W związku z tym pytanie pierwsze - czy sam dowód wystarczy, żeby bez problemów sobie tam dolecieć? Pytam głównie przez te Brexity, bo nie wiem czy coś się już w tej sprawie pozmieniało a wiem, że kiedyś starczał sam dowód.
Pytanie drugie: samolot mam do London-Stansted, ale muszę się stamtąd dostać do Sizewell. Szukałem jakiejś opcji transportowej i autobusy/pociąg, ale raz, że połączenia są nieciekawe a dwa, że robię to na partyzanta przez Googla, bo nie znam żadnych dobrych stron do wyszukiwania połączeń kolejowych lub autobusowych ( ͡° ʖ̯ ͡°) Jest w ogóle jakaś dobra strona, która pomaga w sprawnym wyszukaniu takich połączeń?
W związku z tym padło na wynajem samochodu, bo to wygląda dość tanio. I teraz pytanie - czy warto? Czy bez problemu akceptują polskie prawo jazdy? Nie ma problemów z żadnymi ukrytymi opłatami/brakiem zwrotów kaucji itp? I faktycznie jeśli nie ma się karty kredytowej, to ze zwykłą debetówką MasterCardu (co prawda z możliwością blokowania kwot na karcie) będą problemy? Rzuciłem okiem na trasę na Googlu i mam od razu informację, że 'Trasa obejmuje drogi prywatne lub o ograniczonym dostępie'. Jak to rozumieć? Że na trasie muszę kupować jakieś winiety czy coś? Gdzie w ogóle można znaleźć jakieś informacje o statusach takich dróg?
Sorry za taką ścianę tekstu, ale jest lekka panika, że nie uda mi się sprawnie tego ogarnąć, a jest tylko tydzień do pozałatwiania takich spraw ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Tyle pytań, a skąd brać odpowiedzi? ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#uk #anglia #emigracja
  • 7
@nbdpol: jak już koledzy wyżej napisali - DO wystarczy. Z wynajmem auta generalnie nie ma problemu, chociaż ostatnio chcieli ode mnie proof of address w Hertzu (babka mówiła, że od ~miesiąca weszło im jakieś rozporządzenie, że mają sprawdzać, bo ludzie nie oddają samochodów etc. Nawet ich "golden customers" muszą legitymować... jakaś paranoja). Z tym, że ja mieszkam w UK, więc mogło to mieć wpływ. Ale na wszelki wypadek proponowałbym zabrać jakiś
@nbdpol: Na razie nic się nie zmieniło, sam dowód wystarczy, musi być ważny na czas na który tato przyjeżdża. Nie będzie mógł korzystać z bramek elektronicznych i mogą mu zadać parę pytań typu jaki cel wizyty.

Sprawdzanie dojazdu: szukasz stacji pociągów która jest najbliżej, a potem szukasz jak wygląda transport autobusowy w tej miejscowości i jakie są linie. Im mniejsza wioska tym gorzej. Połączenia pociągów szukasz na www.nationalrail.co.uk

Samochód: Debetowa karta
@nbdpol: mowimy o tym Sizewell gdzie jest elektrownia atomowa?
Jezeli tak to bierzesz ze Stansted autokar National Express na Liverpool Street, wsiadasz do pociagu do Norwich, w Norwich przesiadasz sie na pociag do Great Yarmouth... a dalej to chyba juz musisz radzic sobie sam, jakas taksowka albo cos :)
@matus112: @Jofiel: Dzięki! Ryanair mnie trochę zaniepokoił, bo napisali na stronie, że mimo Schengen, UE i innych takich, to jednak warto mieć ze sobą paszport, stąd wątpliwości :P

@m_bielawski: Wystarczy cokolwiek z adresem zamieszkania? W nowym dowodzie i tak danych adresowych nie ma, więc nie wiem, z czym to będą porównywać - ale zawsze lepiej być przygotowanym! ;) I tak, chodzi o elektrownię - faktycznie nie zauważyłem, że dojazd