Wpis z mikrobloga

Taka ciekawostka, jakiś czas temu pisałem do Twórcy Strimi, że z chęcią podpiąłbym jego frontend do backendu zdecentralizowanej sieci Steem. Wiem, jak działa Steem i zaprogramowanie tego nie będzie problemem, ale nowego frontendu od podstaw pisać nie mam czasu.

W praktyce mielibyśmy polską wersję serwisu Steemit.com, która (dzięki sieci Steem):

- wynagradza kryptowalutą swoich użytkowników za aktywność (w praktyce każdy użytkownik staje się współudziałowcem, sieci)
- jest odporna na cenzurę (co zostanie zapisane w blockchainie, zawsze tam zostaje)
- jest pioruńsko szybka i nie wymaga nakładów na serwery

Niestety Twórca Strimi nie był zainteresowany - a szkoda, bo frontend Strimi jakoś działa, a wzięcie Steema jako backendu rozwiązało by dużo problemów wręcz natychmiast.

Zrobili to m.in. już rosjanie ze swoją stroną http://golos.io/ czy konkurencja steemit: http://busy.org/

Sieć Steem (nie mylić z platformą do gier Steam), nie jest jakimś przypadkowym tworem. Rozpisywał się o niej m.in. Fred Wilson, investor takich firm jak Twitter, Tumblr, Foursquare, Zynga, Kickstarter czy 10gen. Pisał on, że inne serwisy takiej jak m.in. platforma blogowa medium powinny własnie czerpań inspirację ze Steemit.

http://avc.com/2017/01/online-publishing-should-look-at-steem-not-spotify-for-inspiration/

Rozwijając wszystkie wątpliwości, korzystanie z sieci Steem jest darmowe, oraz nie wymaga żadnego wkładu finansowego.

Pytanie do mirków, czy strimi powinno spróbować z backendem sieci Steem?

#strimi #programowanie #steemit #steem
  • 19
@rocky_b: sam hype jaki był na strimi pokazuje, że ludzie chcą alternatywy. Na pewno Strimi ma problemy z retencją. Poza tym potrzeba skupiania się zarówno na frontendzie i backendzie...na pewno nie powoduje, że wszystko pisze się błyskawicznie.
@pawlo896: sam serwis powinien być open-source... to jest najlepsze dla użytkownika. Każdy może wziąć co mu potrzebne i stworzyć nieco inną wersje, a użytkownik korzysta z tego co najlepsze.

Na sieci Steem przez ostatnie pół roku powstały m.in. następujące serwisy (część z nich jest dość świeża):

- http://busy.org/
- https://esteem8app.github.io/
- SteepShot - cos ala SteemStagram
- http://steem.photos/
- http://mapala.net/

Oprócz tego powstało ponad 150 różnych aplikacji stworzonych przez zewnętrznych developerów:
@noisy: zrób serwer, akcję medialną, napisz frontend i backend i bodajże przez większość lutego optymalizuj serwery, a tu przychodzi taki @noisy który stwierdza że cały aktualny backend możesz schować do szuflady bo zagranico jest coś ciekawszego. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Nie dziwię się trochę autorowi że aktualnie nie jest zainteresowany, aczkolwiek jako fork strimi(czyli pod np. beta.strimi[kropka zablokowana przez moderatora]pl) mógłby powstać, aczkolwiek pomijając teoretyczne aspekty czy
@noisy: Sam pomysł ok, ale jak już dodałeś, że to open-source i każdy może napisać jakąś wtyczkę, czy paczkę to się zaczyna robić z tego szajs tak jak z wordpressem, czy Laravelem, gdzie Laravel to super framework, ale jak ściągniesz jakąś #!$%@?ą paczkę to masz więcej zapytań w tej paczce niż w całej reszcie swojego kodu. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tak samo może być z steem co
@ntskj: brak cenzury działa następująco. Wszystko ląduje w publicznym blockchainie. Natomiast każdy frontend decyduje co chce wyświetlić. Jeżeli zrobisz sobie strone na sieci steem o nazwie http://FajnePrzepisy.pl/, która będzie wyświetlać tylko i wyłącznie wszystkie posty z tagiem "gotowanie", to w praktyce cenzurujesz wszystkie inne tagi.

Nie nie stoi jednak na przeszkodzie, by ten sam wpis odnaleźć w innym miejscu:

dla przykładu tutaj post został wyedytowany przez autora:

https://steemit.com/steem/@dantheman/making-steem-really-open-source

ale mogę sobie
@pawlo896: chyba nie do końca zrozumiałeś. To nie są wtyczki, to są osobne serwisy, których frontendy mogą być hostowane na szybkim albo wolnym serwerze. Z kolei wszystkie serwisy łączą się do tej samej zdecentralizowanej bazy danych... jednak jeżeli właściciel takiego serwisu będzie chciał przyśpieszyć swoją stronę, to np. postawi sobie swój węzeł takiej sieci na serwerze obok - wtedy będzie szybciej.

Wiesz... nie chodzi o to, że każdy z tych serwisów
noisy - @pawlo896: chyba nie do końca zrozumiałeś. To nie są wtyczki, to są osobne se...

źródło: comment_uedEUevv4M92e17h56QZeWuisHRhlOG7.jpg

Pobierz
@noisy: no to mi się zaczęło znacznie bardziej podobać. ()

A przekładając to na język wykopu, główna to byłyby posty (n postów o najwyższej wartości z ostatniego tygodnia z tagów z naszej strony), a wykopalisko? zakładamy że osoby pokroju bordowych o wyższym współczynniku zaufania mogą zafajkować posty z sieci aby wyświetlały się u nas w wykopalisku?
@noisy: i czy korzystając z jakiegoś desktopowego klienta mogę sobie wrzucać treści dla znajomych i nie martwić się że znikną jak zdjęcia na fotosiku?(widziałem na wiki że zdjęcia są linkowane z zewnątrz, ale pytam głównie o treści tekstowe)
@ntskj: obecnie nie ma jeszcze dobrego rozwiązania zdecentralizowanego do przechowywania dużych plików. Więc na razie trzeba hostować obrazki czy video na zdecentralizowanych serwisach. Więc działa to dla tekstu w dokładnie ten sam sposób, ale już niedługo potrawa... bo szykują się takie projekty jak swarm z ethereum czy filecoin zbudowany na ipfs, który hostowanie w zdecentralizowany sposób dużych plików rozwiążą.
@pawlo896: jak do tej pory sieć steem ma wbudowany tylko jeden model biznesowy, który generuje przychód, a mianowicie promowanie postów. Można dopłacić kasę, by twój post był bardziej widoczny przez innych: https://steemit.com/promoted

W praktyce jednak na razie jest to na pewno za mało:

164 posts promoted yesterday totalling $91.878 (1.104% the size of reward pool).

159 posts promoted today totalling $209.492 (2.518% the size of reward pool).


Reward pool to dzienna
Facebook mógłby zarabiać, a przynajmniej wychodzić na zero od samego początku tylko Zuckerberg nie chciał dodawać reklam. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale i tak jest lepszy niż chyba Twitter, który w życiu nie wyszedł na plus.
Ogólnie jakby człowiek miał czas i trochę wolnej kasy to mógłby coś z tym wykombinować ale nie ma ani tego, ani tego. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Facebook mógłby zarabiać, a przynajmniej wychodzić na zero od samego początku tylko Zuckerberg nie chciał dodawać reklam.


@pawlo896: dokładnie to samo może zacząć robić Steemit. Jednak najwidoczniej stwierdzili, że zarobek nie byłby warty straty statusu "strony social media bez reklam"
@noisy: inicjatywa strimi generalnie mi sie podobala, ale im wiecej czytalem komentarzy tworcy i jego odpowiedzi na pytania uzytkownikow to stwierdzam ze gosciu jest strasznym bucem. Chce monetyzowac ruch najszybciej jak by sie dalo wiec nie moze sobie pozwolic na stracenie kontroli nad backendem:) generalnie strimi albo sie nie rozwinie albo upadnie. A alternatywa by sie przydala, ale bardziej otwartych i przejrzystych zasadach:)