Wpis z mikrobloga

Jeżeli uważasz że jesteś wyzyskiwany, to napisz przez kogo/co.
Wyzysk jest to takie bardzo nieprecyzyjne pojęcie. Kodeksy i encyklopedyczne definicje podchodzą do tego ogólnie, dlatego chciałbym ustalić co konkretnie rozumiemy przez bycie wyzyskiwanymi.
#kiciochpyta #sondaz #ekonomia #nauka

Czy jesteś wyzyskiwany?

  • Tak 42.1% (24)
  • Nie 57.9% (33)

Oddanych głosów: 57

  • 24
@heliodorgi: Nie może być mowy o wyzysku, kiedy dwie (lub większa ilość stron) umowy dobrowolnie zgadzają się świadczyć na rzecz kogoś innego. Tego rodzaju transakcje są zawsze grą o sumie dodatniej, obie strony zyskują. Skąd to wiemy? Ano właśnie ich działanie, polegające na wchodzeniu w takie relacje, są dowodem, że same upatrują w nich korzyści. A skoro wartość w sensie ekonomicznym jest subiektywna, tylko ci ludzie mogą stwierdzić, czy coś dla
@wysuszony: żadna zarzutka, na wstępie wyjaśniłem, że chcę ustalić coś co zwykle jest bardzo nieprecyzyjnie określane, przez co rodzi wiele nieporozumień

@Papinian: Dobra, ale mamy wybór, możemy wyjechać z kraju i nie płacić podatków. Nikt nas nie zmusza do życia tutaj, to jest nasz świadomy wybór. Czyli, skoro podjęliśmy decyzję, że chcemy tutaj mieszkać i płacić podatki, to znaczy że jest to dla nas bardziej korzystne, niż wyjazd gdzieś gdzie
@heliodorgi: Oczywiście, że możemy wyjechać. Jednakże niestety gdziekolwiek byśmy nie wyjechali, zawsze będziemy podlegać pod jakieś tzw. "prawo" państwowe (tudzież międzynarodowe, tj. utworzone także przez państwa), jeżeli wybierzemy się w głęboko w morze/ocean/na Antarktydę, etc. Nie przeczę - fakt, że tu zostaję, motywowany jest tym, iż uznaję, że obecnie jest to dla mnie najkorzystniejszy z możliwych wyborów. Jednakże jest to wybór pomiędzy jednym a drugim bandytą, który będzie mnie grabił.
@Papinian: @wysuszony: Powiem szczerze że drażni mnie używanie przez Was określenia "Państwo"

To nie "państwa" ustalają prawo, tylko konkretni ludzie, znani z imienia i nazwiska. Niepotrzebnie wyolbrzymiacie demona, zamiast sobie uświadomić, że to tylko garstka ludzi, takich jak stalin czy hitler, których można zwolnić ze stanowiska. Przede wszystkim, wystarczy ich nie wspierać. Polacy 78 lat temu potrafili przeciwstawić się takiemu wydumanemu demonowi, to dowód na to że można.


Prawda jest