Wpis z mikrobloga

JUGOPOLSKIE #29
#jugopolskie

Mamy czwartek, więc Krawczyk i - o, nie, tym razem nie Bijelo Dugme! Wystarczy, że były 3 piosenki we wtorek. Dziś poznajcie serbskiego piosenkarza Zdravko Čolića!

Krawczyk i Bregović - Gdybyś była moja [2001]
Jeden z dwóch coverów piosenek Zdravko w wykonaniu Krawczyka. Zaśpiewane bardzo dobrze, spokojnie i dostojnie, a tekst jest w większości ładnym tłumaczeniem (co nie jest niczym złym :)).

Zdravko Čolić - Kad bi moja bila [1997]
Zdravko Čolić, znany także jako Čola lub Dravco to serbski pisoenkarz urodzonyw Bośni i Hercegowinie. Na początku kariery (1967-71) podczepiał się do różnych zespołów, które nie miały jakichś większych sukcesów. Jego kariera nabrała jednak rozpędu, gdy zaczął działać na własną rękę i już w 1973 roku reprezentował Jugosławię na Eurowizji z piosenką Gori vatra (Płonie ogień) - wideo w komentarzach (patrzcie, jakie fikuśne ciuszki).
W 1975 roku Zdravko wydał swój pierwszy album Ti i ja i od tego czasu, niemal nieprzerwanie, artysta jest ciągle aktywny, nagrywając i koncertując.
Piosenka Kad bi moja bila pochodzi z albumu o tej samej nazwie. Jest to dziewiąty studyjny album piosenkarza.
Oryginalne wykonanie brzmi dużo bardziej emocjonalnie niż spokojne wykonanie Krawczyka... ale oba mają w sobie coś.

Ciekawostki:
- czemu Bregović, współpracując z Krawczykiem, coveruje Čolića? A, bo był producentem płyty Čolića Kad bi bila moja. Płyta ta była odmienna od poprzednich płyt piosenkarza - wcześniej jego piosenki były po prostu popowe, od tej płyty zbliżają się bardziej w stronę popowo-folkowych.
- z Wikipedii: w kwietniu 2014 roku piosenkarz wystąpił gościnnie na albańskim festiwalu 'Kënga ime organizowanym w Tiranie. Swoją obecnością na imprezie wywołał kontrowersje, bowiem niektóre albańskie media uznały "obecność Serba w Tiranie za niewłaściwą" oraz nazywały jego pojawienie się na festiwalu jako "ranę po wojnie domowej w Kosowie"

Nie wiem jak Wam, ale mi nieustępliwie Zdravko Čolić kojarzy się z Sewerynem Krajewskim o_0

Tagi:
#jugoslawia #serbia #bosnia #bosniaihercegowina #zdravkocolic #krawczyk #krzysztofkrawczyk #krawczykibregovic #bregovic #goranbregovic #90s #lata90 #jugopolskie #muzyka #pop #cover #ballada #ciekawostkimuzyczne

Kad bi była moja?

  • Zdravko Čolić - Kad bi moja bila 0% (0)
  • Krawczyk i Bregović - Gdybyś była moja 100.0% (5)

Oddanych głosów: 5

kostniczka - JUGOPOLSKIE #29
#jugopolskie

Mamy czwartek, więc Krawczyk i - o, nie...
  • 5
  • Odpowiedz