•  

  Jeśli chodzi o badanie katastrofy smoleńskiej to warto obalić jeden z mitów krążących od dłuższego czasu a mianowicie taki, że obowiązuje jakaś mityczna umowa polsko-rosyjska z 1993 roku dotycząca badania katastrof samolotów wojskowych i gwarantująca stronie polskiej wielkie uprawnienia i swobodę prowadzenia śledztwa a zamiast niej Komisja Millera wybrała załącznik 13 Konwencji Chicagowskiej i "oddała śledztwo Rosjanom". No to przeczytajmy tę umowę a konkretnie art. 11 dotyczący badania katastrof lotniczych:

  W przypadku zaistnienia incydentu w przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej lub Federacji Rosyjskiej będącego następstwem działalności lotnictwa wojskowego, Strony podejmują niezbędne kroki wykorzystując bezpośrednią łączność w celu niedopuszczenia do eskalacji incydentu i szybkiego usunięcia jego skutków oraz wymiany w trybie pilnym informacji o zaistniałych wydarzeniach. Strona polska takie informacje będzie przekazywać za pośrednictwem Attache Wojskowego Ambasady Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, Strona rosyjska za pośrednictwem Attache Wojskowego Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej. Wyjaśnienie incydentów lotniczych, awarii i katastrof, spowodowanych przez polskie wojskowe statki powietrzne w przestrzeni powietrznej Federacji Rosyjskiej lub rosyjskie wojskowe statki powietrzne w przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej prowadzone będzie wspólnie przez właściwe organy polskie i rosyjskie. Jednocześnie Strony zapewniają dostęp do niezbędnych dokumentów z zachowaniem obowiązujących je zasad ochrony tajemnicy państwowej. W sytuacjach awaryjnych Strony zobowiązują się do udzielenia niezbędnej pomocy załogom wojskowych statków powietrznych

  To wszystko. Te kilka ogólnikowych zdań miałoby stanowić podstawę prawną badania katastrofy smoleńskiej? Przecież tam nic nie jest sprecyzowane i uregulowane włącznie z dostępem strony polskiej do miejsca katastrofy, wraku, dowodów rzeczowych o oddaniu wraku stronie polskiej nie wspominając. Przy braku dobrej woli jednej ze stron można sobie ten zapis interpretować dowolnie.

  Dla kontrastu link do załącznika 13 Konwencji Chicagowskiej (59 stron) http://www.ulc.gov.pl/_download/prawo/prawo_miedzynarodowe/konwencje/zal_13_0612.pdf

  #smolensk #katastrofa #prawo #macierewicz #4konserwy #neuropa #polityka

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • odpowiedzi (9)

 • avatar

  Świętujemy rocznicę na Wykopie! ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chcielibyśmy Wam podziękować za nasz pierwszy rok tutaj. Za wszystkie komentarze, głosy wsparcia i głosy #usunkonto ( ͡° ͜ʖ ͡°), plusy, minusy ( ͡° ͜ʖ ͡°), godziny odpowiadania na Wasze pytania, zabawę przy AMA, #wykopoczta, a także za przekazywanie przez Was 1% podatku na nasz cel, darowizny, pomoc. Za wszystko wielkie, wielkie dzięki!

  Z okazji rocznicy organizujemy małe #rozdajo. Do zgarnięcia dwa zestawy: odblask, kubeczek, magnes, kalendarz na ścianę, a wszystko znanej marki Watchdog Polska. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Do tego znajdzie się jakaś lektura. Losowanie dwóch mirków/mirabelek przez mirkorandom w najbliższy poniedziałek. Zielonki również mogą brać udział, a co!

  Korzystając z ewentualnej atencji tego wpisu ( ͡° ͜ʖ ͡°), mała prośba. Jest petycja do podpisania. Pomożecie? Naczelny Sąd Administracyjny wprowadził rejestr zawieranych umów, ale nie chce pokazać tych poniżej 3500 zł. Chcemy zniesienia przez Prezesa NSA ograniczenia kwotowego i publikowania w rejestrze WSZYSTKICH zawartych umów przez NSA, razem z ich skanami. Tak, by każda/y mógł szybko dowiedzieć się, na co idą pieniądze z podatków. Więcej.

  Jeszcze raz dziękujemy, miłego wieczoru!

  #watchdogpolska #prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #rozdajo #petycja
  pokaż całość

  odpowiedzi (11)

 • avatar

  Tradycja weselna ludu Yag.
  #cycki #gif #ladnapani ( ͡° ͜ʖ ͡°) #nsfw

  odpowiedzi (23)