Wpis z mikrobloga

Kochani,

Dziś Wielki Czwartek i rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne - a więc uroczystości stanowiące serce i centrum całego Roku Liturgicznego w Kościele Katolickim, pozwalające wiernym przeżyć w skupieniu i modlitwie Tajemnicę Śmierci Chrystusa oraz Jego Zmartwychwstania.

W pierwszym dniu Triduum świętujemy ustanowienie Eucharystii i pamiątkę Wieczerzy Pańskiej. Wszyscy kapłani odprawiają Mszę Świętą Krzyżma, podczas której święcone są oleje (chorych i krzyżmo) służące do udzielania przez cały rok sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych.
Wspominamy wydarzenia z Wieczernika, w tym także ustanowienie kapłaństwa – stąd też dzień ten jest świętem kapłanów, którzy w trakcie Mszy odnawiają przyrzeczenie kapłaństwa.
Zarόwno czytania, jak i obrzędy tego dnia podkreślają służebną postawę Chrystusa, ktόry przepasuje się prześcieradłem i myje uczniom nogi, każąc im w tym naśladować siebie, a następnie ofiaruje nam siebie samego jako pokarm. Msza Święta w Wielki Czwartek jest dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa służebnego. Ostania Wieczerza, którą Jezus spożywał z apostołami, była tradycyjną ucztą paschalną, przypominającą wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Wszystkie gesty i słowa Jezusa, błogosławieństwo chleba i wina nawiązują do żydowskiej tradycji. Jednak Chrystus nadał tej uczcie nowy sens. Mówiąc, że poświęcony chleb jest Jego Ciałem, a wino Krwią, ustanowił Eucharystię. Równocześnie nakazał apostołom: „To czyńcie na Moją pamiątkę”. Tradycja upatruje w tych słowach ustanowienie służebnego kapłaństwa, szczególne włączenie apostołów i ich następców w jedyne kapłaństwo Chrystusa.
W trakcie liturgii po raz pierwszy od Środy Popielcowej śpiewa się hymn „Chwała na wysokości Bogu”. Po homilii ma miejsce obrzęd umywania nóg. Główny celebrans (przeważnie jest to przełożony wspólnoty - biskup, proboszcz, przeor), umywa i całuje stopy dwunastu mężczyznom. Przypomina to gest Chrystusa i wyraża prawdę, że Kościół, tak jak Chrystus, jest nie po to, żeby mu służono, lecz aby służyć.

Po Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament przenoszony jest do tzw. Ciemnicy, gdzie następnie odbywa się adoracja upamiętniająca czuwanie Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym oraz jego pojmanie i uwięzienie.
Znakiem odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany, jest ogołocenie centralnego miejsca świątyni, czyli ołtarza - aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.

Jeśli ktoś jeszcze nie był do spowiedzi – pamiętajcie, że w trakcie tej mszy okazji do tego mieć nie będziecie na pewno.

#wiara #religia #chrzescijanstwo #kosciol #katolicyzm #mikromodlitwa
agaja - Kochani,

Dziś Wielki Czwartek i rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne - a ...

źródło: comment_4dTkhArd7a7WUkTLqELt4bJHypbnIJpP.jpg

Pobierz
  • 12
@agaja: myślałem że to jakaś ironia/podsumowanie jak to Polacy źle obchodzą święta ale czytając kątem oka na szybko wyłapałem że to zwykła informacja. Stąd się cieszę że nie czytałem całości.
W trakcie liturgii po raz pierwszy od Środy Popielcowej śpiewa się hymn „Chwała na wysokości Bogu”.


@agaja: u mnie 25 marca był śpiewany ten Hymn (Zwiastowanie Pańskie). Poza tym pamiętajmy że podczas tego Hymnu należy wykonać dwukrotny skłon głowy na słowa "Jezu Chryste".
A spowiedź przed Mszą, jak i przez całe Triduum zresztą.
A spowiedź przed Mszą, jak i przez całe Triduum zresztą.


@aniaczy: no dobrze, ale ja pisalam, ze nie w jej trakcie :)
Bo spowiedz to teraz jest wszedzie caly czas w zasadzie, ale niektorzy moga sie nastawic na pojscie do konfesjonaly w trakcie mszy, a wtedy sie rozczaruja ;)
@melonnyk: wiem że uroczystości są wyjątkami i się śpiewa dlatego nie można mówić że to pierwszy raz od Środy Popielcowej.
@agaja: @melonnyk: z czystej ciekawości, podczas Sekwencji Wielkanocnej w waszych parafiach się siedzi, czy stoi? No i jak w trakcie procesji z darami?