Wpis z mikrobloga

Energoholicy, jaka jest wasza wizja wirtualnych elektrowni?
W dobie przekształcania się rynku na model decentralizowany stoi przed tym systemem spore wyzwanie, mianowicie jak to wszystko zbilansować - klastry, mikrosieci, prosumenci, e-mobility, magazyny i wreszcie konwencjonalne jednostki etc.

Jaka jest wasza wizja energetyki?

#energetyka
  • 14
@Meissner: Na poziomie klastrów/mikrosieci magazyny są może i wystarczającym rozwiązaniem, ale nie dla całego systemu (który musi spinać wirtualna elektrownia). No chyba, że nasz kraj podzielimy na klastry :)
@adgebworthy
Akurat sieć przesyłową mamy w całkiem niezłym stanie, średnio nasze linie są młodsze od ich kolegów z Niemiec czy Szwajcarii. Inna sprawa, że nie jest dostatecznie dobrze ta nasza przesyłówka rozwinięta i część mocy pcha się przez dystrybucję. Dystrybucja natomiast słusznie, ma sporo do nadrobienia.

@rowerek0000
Ja tu widzę prosty układ LFC na tym obrazku ;-)
Skoro pytasz o moją wizję energetyki:
Duże elektrownie systemowe (jądrowe, węglowe,gazowe) wraz z udziałem OZE
@rowerek0000 w sprawach związanych z elektronergetyką jestem typową konserwą :-(
Więc mam (wg mnie) podejście pragmatyczne i zdroworozsądkowe.
Poza tym- naszego kraju nie stać na eksperymenty, musimy czerpać albo naszych zasobów i know-how sprawdzonego w naszych warunkach, albo transferować idee, które testowały kraje bogatsze i które na dłuższą metę się sprawdziły (choć tu też pole do dyskusji, bo wiadomo, że jeśli 80 % mocy zainstalowanej w solarach idealnie się sprawdziło w Arabii