•  

  Prywatne Więzienie "Addiewell" w Szkocji
  miałem okazje spędzić tam trochę czasu.

  HMP Addiewell
  strona więzienia
  Wiki
  W 2004 roku władze hrabstwa West Lothian w Szkocji zaplanowały budowę za 80 milionów funtów nowego więzienia dla męzczyzn. W czerwcu 2006r. umowa na budowę i administrowanie wiezieniem została przyznana konsorcjum firm w skład którego wchodziło Sodexho Investment Services i Royal Bank Project Investments. 12 grudnia 2008r nastąpiło otwarcie wiezienia z 700 miejscami dla wiezniów plus 96 miejsc w rezerwie. Więzienie to dwa bloki (Block 1 i Block 2), w każdy blok ma 3 skrzydła (wing A.B.C), w każdym bloku sa dwa oddziały (unit). W bloku 1 oddział Tay i Douglas, w bloku 2 oddział Lamond i Forth. Średnio na każdym oddziałowym skrzydle 70więzniów. HMP Addiewell znajduje się w miejscu byłych zakładów chemicznych.

  Przybycie

  Do więzienia transportuje skazanych lub aresztowanych znana także w Polsce firma G4S. Wejście do Recepcji. Za ladą strażnik więzienny w bialej koszuli z logo "Sodexho". Pierwsze pytania to potwierdzenie tożsamości. Imię i nazwisko, data urodzenia. Siedziałeś wcześniej w Addiewell? Siedziałeś kiedykolwiek w jakimś więzieniu?
  Odprowadzenie do celi oczekujących. W celi sześciu świeżaków. Jest godzina 6pm pora obiadu. Dwójka więzniów z cateringu przynosi na jednorazowych talerzach kurczaka z ryżem w sosie słodko kwaśnym i kubek wody.
  Po obiedzie swieżaki są pojedynczo odprowadzani do przebieralni. Rozbierasz się do majtek, odwracasz tyłem do strażnika i majtki opuszczasz do kolan. Gacie w górę, dostajesz szary dres i szary t-shirt. Twoje ubranie zabiera strażnik, później je dostaniesz. Jeśli masz bluzę lub kurtkę z kapturem to zostanie zabrana do depozytu. No Hoodie!
  Ubrany w szary dres wiezień odprowadzany jest do biura (office). Dwóch strażników za biurkiem. Ważenie, zdjęcie przy ścianie z podziałką metryczna i imperialną (jakoś tak to się zwie). Pytanie o religie, alergie, czego nie możesz jeść, niepełnosprawność, czy palisz, czy masz wrogów lub przyjaciół w tym więzieniu. Pobranie odcisku prawego i lewego palca wskazującego. Wydanie karty więźnia ze zdjęciem, imieniem, nazwiskiem, numerem więźnia i datą urodzenia.
  Następnie odprowadzony zostajesz do pielęgniarki. Wypełnienie formularza o stanie zdrowia.
  Depozyt. Do depozytu zabierają wszystkie ciuchy z kapturem jak już wcześniej wspomniałem, dokumenty i telefon. Strażnik pozwala ci włączyć telefon i spisać jeden numer żebyś mógł powiadomić rodzinę o swoim losie. Telefon musi leżeć na blacie nie możesz go wziąć do ręki. Obok jest automat telefoniczny, wbijasz numer do rodziny, następnie strażnik pin. Masz 4min na rozmowe. Podpisujesz liste rzeczy oddanych do depozytu. Dostajesz kartonowe pudełko. W pudełku są twoje ciuchy, pościel, 3 pary skarpet, 3 pary bokserek, środki czystości (żel pod prysznic 500ml, dezodorant 50ml, 6 mydełek jednorazowych, 7 szamponow w saszetkach, pasta i szczoteczka do zębów). Jeśli palisz dostajesz na start 30g tytoniu z bibułkami, jeśli nie palisz to słodycze (marsa, wafelki, draże w czekoladzie, 2 paczki czipsów). Zabierasz pudełko i udajesz sie do celi. Zaczynasz nowe życie ;)
  CDN
  #wiezienie #ciekawostki #truestory