Wpis z mikrobloga

Bazylika Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym zyskała sobie sławę jednego z najbardziej kontrowersyjnych budynków sakralnych w Polsce. Obiekcje budzi zarówno forma architektoniczna stanowiąca kompilację elementów zapożyczonych z różnych stylów i epok, jak i przepych oraz gigantyczna skala całego założenia. Monumentalna pięcionawowa bazylika z centralną kopułą zbudowana jest na planie krzyża. Składa się z części głównej, dzwonnicy, wieży oraz trzech okazałych portyków. Powstała z inicjatywy ks. Eugeniusza Makulskiego MIC według projektu mgr inż. arch. Barbary Bieleckiej. Głównymi konstruktorami byli mgr inż. Ryszard Wojdak i mgr inż. Marek Kin. Wzniesiona została w latach 1994-2004. Generalnym wykonawcą robót budowlanych była firma Budimex S.A. Powstanie świątyni zostało sfinansowane z datków pielgrzymów. Jest to obecnie największa świątynia w Polsce i jedna z największych na świecie. Na placu przed bazyliką może zgromadzić się ok. 250 000 wiernych Projekt pełen jest symboliki religijno-narodowej. Ilość stopni do bazyliki (33) odpowiada wiekowi Chrystusa, liczba okien (365) ilości dni w roku, a 12 kolumn - apostołom. Dodatkowo możemy odnaleźć takie bardzo "nieklasyczne" detale - kłosy zboża w głowicach kolumn czy husarskie skrzydła na oparciach ławek... Dzieło Barbary Bieleckiej jest także najwyższym obiektem sakralnym w Polsce. Z daleka widoczna jest ogromna, kryta anodowanym na złoty kolor aluminium, kopuła o średnicy 25m i wysokości 45m. Wieża świątyni mierzy aż 141,5m i posiada dwa tarasy widokowe.


#architektura #lichen #kosciol #sztuka #gruparatowaniapoziomu #zlotuptaka
  • 28
@bijotai:

Kicz (z niem. Kitsch - lichota, tandeta, bubel) – utwór o miernej wartości, schlebiający popularnym gustom, który w opinii krytyków sztuki i innych artystów nie posiada wartości artystycznej.


W sumie wszystko się zgadza, sztuka plebsu, tandeta. Widziałem tego gargamela na własne oczy. Dramat, oczy krwawią od tego jak można skrzywdzić formę architektoniczną...
@taniearbuzy: Nie no jasne że spokojnie, chociaż chyba trochę raka dostałem jak zobaczyłem to na żywo, coś we mnie na pewno umarło. Jakaś część odpowiedzialna za wrażliwość na piękno. Ten gargamel jest gwałtem na architekturze, gwałtem na formie. Z bliska wychodzą jeszcze te wszystkie plastikowe świecące, pozłacane sprayem detale...
@bijotai: zgadzam się, jedyne chyba co swoją brzydotą przebija to monstrum to chyba wielki pominik Aragorna w Świebodzinie, albo hołd złożony
Pobierz
źródło: comment_V0ngh34BcDCFggDqu2xbwvV6XyYumJ0C.jpg
O Boże, jak zwykle kupe bólu dupy ateuszów którzy nie potrafią stworzyć żadnej wspólnoty(bo sa egoistami) i zbudować czegoś co rozmachem i pięknem choćby się ocierało o to co buduje Kościół.
@Droper: jest wiele pięknych kościołów jak i wiele pięknych biurowców, nawet Pałac kultury gdyby nie te rozlane gówno wokół trzonu tego budynku byłby moim zdaniem ładny. To coś w Licheniu jest brzydkie, tak uważam i mam prawo to powiedzieć.
@ksab:

Szklane elewacje biurowców, fontanny na granitowych deptakach, muzea o zaczepnie powykrzywianych kształtach - kartkując magazyny o architekturze, można pomyśleć, że Polska w całości leży w gustownej, uporządkowanej, liberalnej Europie. To samo pewnie myślą pasażerowie tłoczący się w pociągu Berlin-Warszawa-Express - przynajmniej dopóki patrzą w smartfony. Ale jeśli gdzieś pod Koninem oderwą oczy od ekranów, to zobaczą na horyzoncie gombrowiczowski "palic", który pokazuje im Wielka Polska Katolicka. "Palic" ma 141,5 metra
@taniearbuzy: @blubi_su

Złota kopuła bazyliki unosi się ponad łanami zbóż. Widoczna jest z oddali i stanowi czytelny znak dla zbliżających się pielgrzymów niczym katedra w Chartres w wiekach średnich. Architektka Barbara Bielecka, autorka projektu sanktuarium, dążyła do stworzenia architektury katolickiej i narodowej. Przekonywała o istnieniu uświęconego tradycja porządku Gusto Pollaco, którego emanacją miał być właśnie licheńska bazylika. Klasyczne porządki przenikają się w niej z dekoracjami o formach inspirowanych polską przyrodą. W
@bijotai ściana tekstu i nic interesującego. Czemu nie to nie dziwi.

@Droper o człowieku. Dawno tak nie parsknąłem śmiechem. Opuściłeś kiedyś w swoim życiu Polskę B? Polataj trochę po świecie to zobaczysz sporo pięknych rzeczy kompletnie nie związanych z żadną sektą.
@blubi_su: widzisz ta odrobinka tekstu przedstawia jedno ze stanowisk w kwestii Lichenia... nie zauważyłem abyś miał/miała coś do powiedzenia w temacie. Nie podejmujesz dyskusji a o cytacie piszesz ściana tekstu cóż memy są mniej skomplikowane i bardziej proste? O tym co jest sztuką a co kiczem niestety nie nam oceniać a potomnym. Twoje stanowisko przypomina nieco statecznych krakowskich mieszczan oburzonych działalnością Szyszko-Bohusza
Czy fałszem może być coś tak rozbrajająco szczerego? W Licheniu, pod nieobecność dyktatorów gustu, bez skrępowania zrealizowano powszechne ludowe marzenie o wielkości, godności i pięknie.


@ksab: to cytat z wyborczej ( ͡ ͜ʖ ͡) więc jak to jest wybieramy co akurat pasuje? Nie twiedzę, że to architektura najwyższej próby ale przypominam, że wiele budowli uchodzących za kontrowersyjne znalazło swoje miejsce na kartach historii a sporo budzących
@bijotai: Ja swoje stanowisko jasno napisałem wyżej. Niestety miałem nieprzyjemność widzieć to ohydztwo na własne oczy.
Niestety tak jak najbardziej poczytnym pismem w tym szarym kraju jest tabloidowy fakt czy super ekspress tak samo ten koszmarny gargamel pokazuje całą prawde o plebsie wierzącym w kiczowate figurki made in china... Co się zobaczyło to się już nie odzobaczy niestety...

Są piękne katedry, a są i koszmary. To COŚ z lichenia nie pasuje