Wpis z mikrobloga

Jak zdobyć w Ryanairze miejsc premium zupełnie za darmo?

Uwaga: metoda działa jedynie jeśli na jednej rezerwacji leci więcej niż jedna osoba

Miejsca premium czyli miejsca tuż przy przednim wyjściu lub wyjściach ewakuacyjnych oznaczają dużo dodatkowej przestrzeni na nogi. Można je wykupić już od 48 PLN/os/lot, jednak czy nie da się zrobić czegoś by dostać je za darmo?
Oczywiście że tak, Ryanair pozwala na bezpłatną odprawę na 4 dni przed wylotem. Wtedy także jeśli nie wybierzemy miejsc system przydzieli je nam losowo. Czyżby zupełnie losowo? Niekoniecznie, na podstawie własnej obserwacji stwierdziłem, że Ryanair przydziela miejsca (o ile nie są wykupione) na podstawie prostego algorytmu który utrzymuje zadany środek ciężkości samolotu w ramach konstrukcyjnego limitu (tzw Weight & Balance). Znajomy pilot stwierdził, że "Ryanair nie zrobił nic, na czym by nie zrobił choć funta" i ma rację, dobry przydział miejsc pozwala zaoszczędzić czas podczas załadunku na braku konieczności przesadzania pasażerów.
Ale jaka jest ta kolejność przydziału miejsc? Wg moich obserwacji wygląda tak:
33, 20, 19, 22, 15, 24, 12, 26, 10, 28, 8, 30, 18, 21, 14, 23, 11, 25, 9, 27, 29, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 17, 16, 31, 32
Wielokrotnie testowane, zawsze działa.
Ale skąd mam wiedzieć że to już czas, że teraz dostanę miejsce premium? Nic prostszego, czekamy z odprawą do ostatniego lub przedostatniego dnia, wtedy też próbujemy "wykupić" miejsca - patrzymy które rzędy są wolne. Jeśli są to już tylko rzędy premium to możemy śmiało pozwolić przydzielić sobie miejsca losowe ;)

Rozkład miejsc i ich opis: https://www.seatguru.com/airlines/Ryanair/Ryanair_Boeing_737-800.php

#urlopzlukaszem #ryanair #boeing #737-800 #cebuladeals #sekretykuzniara
l.....z - Jak zdobyć w Ryanairze miejsc premium zupełnie za darmo?

Uwaga: metoda d...

źródło: comment_gmugfaJJDsPz8zoDpFBHdpaMxwvF9Okz.jpg

Pobierz
  • 22
@0987poiu: nie, najpierw masz widok wolnych miejsc. Pod warunkiem ze masz wykupiony sam bilet. Podczas kupna biletu możesz także dokupić miejsce premium.. ale po co skoro można za darmo.. :)

@Wychwalany: Tak, ale z drugiej strony to dobry powód by czekać do samego końca :) na trasach powyżej 1h komfort rozprostowania nóg (mam 1.90m) niezastąpiony...
@lukaszzz: Wkońcu ryanair jak lecisz w kilka osób daje miejsca w miarę możliwości koło siebie czy są to całkiem losowe miejsca? Jest jeszcze taki problem że akurat wszyscy pasażerowie się odprawią przed tobą co jest w sumie mało prawdopodobne i nie będziesz mógł lecieć tym samolotem.
@Wychwalany: ja nie mówię o overbookingu, tylko gość napisał, że odprawy nie będzie można zrobić. Odprawę zawsze można zrobić jak masz kupiony bilet, a jak będzie za dużo osób w samolocie to kolejność odpraw nie ma znaczenia.
@p__m: nie wiem jak to wygląda w praktyce. W Ryanairze po odprawie masz przydzielone miejsce, więc nie zrobią overbookingu. Może w innych liniach nie ma przydzielanych miejsc albo miejsce przydzielają przed wejsciem na pokład.
@lukaszzz: Ameryki nie odkrywasz, najpierw losowane są miejsca z rzędów regular, następnie miejsca premium w rzędach 3-4 oraz 2ABC, dalej miejsca premium gdzie jest więcej miejsca czyli 16-17, 1ABC i 2ABC a na koniec miejsca dla osób potrzebujących asysty czyli 31,32. Ciekawostka, że na lotach z hiszpańskich lotnisk niepełnosprawni siedzą na miejscach 6-7 bo tam są rękawy. Można czekać do końca, jednak zazwyczaj miejsca premium są wcześniej
wykupione. Wtedy dostaniesz miejsca
@forrest24: Priority boarding możesz zawsze dokupić oddzielnie. A drugim plusem tych miejsc jest po prostu więcej miejsca na nogi i brak dzieci w tym samym rzędzie.

@MichalQ20: daje miejsca blisko siebie, zazwyczaj po 2. Ryanair nie sprzedaje więcej biletów niż ma miejsc, mimo że "nołszołów" (no-show, pasażerowie którzy kupili bilet a się nie pojawili na lotnisku) jest na lot około 3%
@lukaszzz: Dobrym sposobem jest też rezerwowanie miejsca tuż za lub tuż przed wyjściami ewakuacyjnymi na skrzydle, bo jeśli nikt ich nie wykupi i będą puste, to stewardesa zapyta, czy ktoś nie chce się tam przesiąść. :)

Już kilka razy mi się tak zdarzyło. :)
@lukaszzz: dla jednej osoby też działa, trzeba tylko mieć cierpliwość do klepania wszystkich miejsc w rzędach poprzedajcych ten, w którym chcemy siedzieć( ͡° ͜ʖ ͡°)
@MichalQ20: w ryanie overbooking raczej nie występuje, z tanich linii na pewno w easy jecie się zdarza - dla pasażera-cebulaka to wymarzona sytuacja - hotel, 250-600 eur odszkodowania, a i lot w wyższym standardzie może się trafić (albo prywatna taksówka jeśli