Wpis z mikrobloga

Instrument HP3 na misję NASA InSight dostarczony do Niemieckiej Agencji Kosmicznej
Polscy inżynierowie z firmy Astronika zaprojektowali i wykonali urządzenie, które w ramach misji NASA InSight, dokona historycznego zagłębiania się 5 metrów pod powierzchnię Marsa i zbada właściwości jego gruntu. „Kret” HP3 będzie pierwszym kompletnym systemem dostarczonym na tak istotną misję przez polską firmę. Wcześniej podobne zadanie miało Centrum Badań Kosmicznych w przypadku penetratora MUPUS.

HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) to próbnik do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety, który zostanie wprowadzony na głębokość 5 m w grunt marsjański. Mechanizm zaprojektowany przez polskich inżynierów pozwala na osiągnięcie wymaganej głębokości nawet w 72 minuty. Urządzenie zaprojektowano tak, aby wytrzymywało ultra wysokie przeciążenia do 10 000 G podczas każdego uderzenia przy żywotności mechanizmu powyżej 20 000 uderzeń.

HP3 to jedno z trzech głównych urządzeń pomiarowych, które zabierze ze sobą misja InSight. Start sondy planowany jest na maj 2018 roku.

W obrazku infografika na temat urządzenia :)

Zapraszam też do wykopania znaleziska.

Źródło
#kosmos #wszechswiat #ciekawostki #eksploracjakomosu #polandcanintospace #infografika #mars
Pobierz OrestesGaolin - Instrument HP3 na misję NASA InSight dostarczony do Niemieckiej Agenc...
źródło: comment_ZzGXCzcMQ9cqoWBXaPsMeqUdXubxoQeW.jpg
  • 7
@enron: samo urządzenie zadziałało - to wymagania naukowców ESA były poniżej rzeczywistych warunków - gdyby w specyfikacji instrumentu podali większą wymaganą siłę uderzenia, to pewnie nie byłoby problemu :D Tak to niestety jest w technologiach kosmicznych, że wiele rzeczy wykracza poza naszą wiedzę, a tym bardziej intuicję nawet najlepszych naukowców.
@OrestesGaolin: jasne, nie winię naszych naukowców :) Po prostu stwierdziłem na zasadzie "szkoda że się wtedy nie udało, byłoby głośniej o tym jakie fajne zabawki robią"...
A ta zabawka co się ma wwiercać w Marsa brzmi bardzo ciekawie - po pierwsze geologia Marsa jest dobrze poznana, po drugie byłoby to naprawdę przełomowe badanie. Oby się udało!

Edit: nie wiem czemu wcześniej mi się przywidziało "5 km" :) To by już był
@enron: To prawda. Te same dylematy mamy w PW-Sacie2, gdzie nasz żagiel jest testowany tylko na Ziemi w warunkach normalnej grawitacji (co najwyżej możemy ją sztucznie niwelować) i nie jesteśmy stuprocentowo pewni tego, jak zachowa się na orbicie. W przypadku Marsa sprawa jest nieco łatwiejsza, bo mamy tam już łaziki, ale też nie jest powiedziane, że na 100% uda się tam wbić :(
@OrestesGaolin: pozostaje życzyć by lądownik wylądował nieco łagodniej niż schiaparelli. Choć fakt, ten chyba nawet nieźle spenetrował glebę, tylko gorzej z wysłaniem wyników ;)