Wpis z mikrobloga

Od zawsze wydawała mi się intrygująca pewna interpretacja poniższego fragmenu Apokalipsy św. Jana. Według niej św. Jan po prostu widział śmigłowce szturmowe i opisał je tak jak mógł je widzieć człowiek żyjący w I w n.e.

A z dymu wyszła szarańcza na ziemię i dano jej moc, jaką mają ziemskie skorpiony (...). A wygląd szarańczy - podobne do koni uszykowanych do boju, na głowach ich jakby wieńce podobne do złota, oblicza ich jakby oblicza ludzi i miały włosy jakby włosy kobiet, a zęby ich były jakby zęby lwów i przody tułowi miały jakby pancerze żelazne, a łoskot ich skrzydeł jak łoskot wielokonnych wozów, pędzących do boju. I mają ogony podobne do skorpionowych oraz żądła.


Oczywiście raczej prawdziwsza jest teoria, że apokaliptyczne opisy nie są przekazem dosłownym, a przenośnią, metaforą, uniwersalnym przekazem który mówi o zmaganiach duchowych. Niemniej trzeba przyznać, że jest w tym coś...ekscytującego.

#religia #katolicyzm #chrzescijanstwo #smiglowce #wojsko #ciekawostki
wjtk123 - Od zawsze wydawała mi się intrygująca pewna interpretacja poniższego fragme...

źródło: comment_wKWtRLQaFrTCF65rCGFDJ9VFRmOjM83w.jpg

Pobierz
  • 18
@Rocky-Balboa: Niekoniecznie, równie dobrze może nie chodzić o obecne konstrukcje, a znacznie mniejsze śmigłowcowe bezpilotowce które będą występowały w znacznie większej liczbie niż teraźniejsze, ciężkie maszyny ;). A do rozpowszechnienia takich konstrukcji jest jescze trochę czasu ;).

@moon_bluebird: jesteś człowiekiem żyjącym w I wieku. Jakiekolwiek maszyny, w tym latające, wykraczają poza granice Twojej wyobraźni. Jak inaczej byś to opisał? A w kwestii nawiązań:
- mordercza szarańcza: latająca maszyna bojowa,
-
wjtk123 - @Rocky-Balboa: Niekoniecznie, równie dobrze może nie chodzić o obecne konst...

źródło: comment_Bjd2m1CLZTsrbZPjWYXs7uujbz8szlkJ.jpg

Pobierz
@wjtk123: Dużo takich podobieństw można znaleźć w Biblii (zarówno w apokalipsie jak i STARYM Testamencie).
Apokalipsa jest szczególnie dualistyczna w swoim znaczeniu duchowym jak i realnym. Ja skłaniam się raczej ku takiemu wyjaśnieniu. Polecam cały odcinek jak i całą serię aby mieć pełen obraz tego wszystkiego, ale konkrety o których mówisz na minucie 5:45.
@revente: Najbardziej prawdopodobne jest to, że Janek się naćpał a potem opisał swoje narkotyczne wizje, ale skoro to "święta księga" to aż prosi się o nadinterpretacje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Chulio:

I trzeci anioł zatrąbił: i spadła z nieba wielka gwiazda, płonąca jak pochodnia, a spadła na trzecią część rzek i na źródła wód. A imię gwiazdy zowie się Piołun. I trzecia część wód stała się piołunem, i wielu ludzi pomarło od wód, bo stały się gorzkie.

I czwarty anioł zatrąbił: i została rażona trzecia część słońca i trzecia część księżyca, i trzecia część gwiazd, tak iż zaćmiła się trzecia ich
@Cinkciarz: Jakbym był osobą wierzącą to może takie opisy byłyby dla mnie intrygujące, ale jeśli mam pewność, że autor nigdy nie widział ani nie ma prawa wiedzieć nic o broni atomowej ani helikopterach, to intryga mija i zostaje rzeczywistość gdzie jest tylko wyobraźnia autora (prawdopodobnie rozbujana przez alko czy inne wynalazki) ( ͡° ͜ʖ ͡°)