Wpis z mikrobloga

Paludarium, odcinek 2. #paludarium #diy #budujzwykopem
Dzisiaj będzie o intelektualnej batalii z system wodnym i elektryką. Jak ktoś nie wie o co chodzi to tutaj: odcinek 1.

Jako, że czasami wyjeżdżam w dłuższe wyjazdy, to chcę zbudować system, który w miarę autonomicznie będzie utrzymywał wilgotność i odpowiednią cyrkulację powietrza bez mojej ingerencji. Chcę też móc szybko drenować wodę (w przypadku jakiś problemów) bez zbytniej zabawy w wiercenie dziur przy dnie (przykład). Stwierdziłem, że wykorzystam do tego pompkę i zrobię zamknięty system wodny.

Pomysły razem: fogger na dnie z wentylatorem w kanale powietrznym wciągającym powietrze z wyjściem na poziome 3/4 wysokości paludarium, 3 zraszacze umiejscowione na suficie i jeden wodospad z lekkim przepływem na wysokości 1/5 paludarium.

Całość prezentuje stworzony przeze mnie schemat - jak można zauważyć z góry paludarium będzie możliwość kontrolowania czy woda ma płynąć w wodospadzie czy zraszaczach (czy może w obu). Podobne rozwiązanie będzie z tyłu, gdzie umiejscowiony będzie kanał awaryjnego zrzutu wody.

Problemy, nad którymi się obecnie zastanawiam to:
- system filtracji wody, tak by awarie (np. poprzez zatkanie rur) zdarzały się jak najrzadziej,
- umiejscowienie wejścia technicznego (ponad lustrem wody, wielkości jak sprzęt, ale mniejsze niż kanał powietrzny),
- czy mój system wodny da radę (pomoc potrzebna z #akwarystyka, bo to mój pierwszy taki system).

Zakupiony dzisiaj sprzęt:
- Cement do akrylu (Tensol 12) i igła do iniekcji (~50 zł)
- Bardzo cichy wentylator (0,75)
- Wentylator zapasowy (0,40)
- 4 m przewodu do prowadzenia wody (1,16)
- 10 trójników (0,88)
- 10 kolanek prostokątnych (0,61)
- 3 kontrolery przepływu (2,04)
- 4 przejściówki z LED do jakiegoś adeptera (0,90)
- Rozczwórnik do tegoż adaptera (1,41) - chce mieć wszystko na jednym kontakcie
- 3 zraszacze (0,95)
- 10 przyssawek do prowadzenia kabli (0,55)

Łącznie dzisiaj: 19,3£
Koszt całościowy: ~593 zł.

Teraz tylko czekać na paczki z Chin!
Zapraszam do obserwowania mnie, bądź tagu #paludarium, w którym będę wrzucał wszystkie aktualizacje (:
c.....g - Paludarium, odcinek 2. #paludarium #diy #budujzwykopem 
Dzisiaj będzie o i...

źródło: comment_87RWBq2A5E1eVhSOTyLREuJiIYWd4JgW.jpg

Pobierz
  • 19
@chilling: jeżeli jako drenażu użyjesz keramzytu przykładowo to, zważywszy na obecność roślin, nie będzie żadnych problemów z tym systemem oprócz okresowego dolewania wody, która odparuje :P. Keramzyt to swietna powierzchnia dla bakterii nitryfikacyjnych. Zabezpiecz pompę przed dostaniem się tam jakiś kamyków, kawałków torfu włóknistego etc. etc. i jeżeli będzie się dało, postaraj się, żeby dało się ją ewentualnie wyjąć bez niszczenia wszystkiego wokół- będzie spoko, bakterie przerobią wszystko.
@chilling: w sumie biorąc pod uwagę to, że takie ustrojstwo powinno być długowieczne, a jest wrażliwe na zmiany i awarię. Dodatkowo to, że chcesz, żeby pracowało bezawaryjnie również bez Twojego nadzoru, to chyba wszystkie takie psujące się sprzęty, pompy, elektronikę kupiłbym podwójnie :)

To się przydaje nawet przy remontach/naprawach. No i nie wiadomo faktycznie jaka jakość chińczyków:)
@Papja: właśnie drenaż będzie robiony jak z tego filmu (czyli boki keramzyt, z góry siatka (jeszcze nie wiem jaka) i mieszanka torfu, mchów i kokosa). Najprawdopodobniej zrobię podwójną klatkę w środku i przed tą z filtrem dam jeszcze jakieś zabezpieczenie (ale to zobaczymy).

Jeżeli chodzi o wyjmowanie - to właśnie dlatego buduje wejście techniczne z tyłu.

@worldmaster: zużycie prądu (jakieś grosze) i podejrzewam butelka wody 2L co tydzień.
Założenie takiego
c.....g - @Papja: właśnie drenaż będzie robiony jak z tego filmu (czyli boki keramzyt...
@wonsz_smieszek: dlatego teraz myśle też o tym w jaki sposób system zachowa się z np. zepsutym wiatrakiem (i tak chce poprowadzić kable, by ich nawilżacz nie chlapał zbyt mocno).

W przypadku awarii nawilżacza - problemu nie ma... W przypadku pompy... no coż... wody nie ma, ale jest nawilżacz (:
@chilling: sam pomysł z akrylem jest poroniony, no ale to sam zobaczysz po latach - tylko będzie już za późno. Niepotrzebnie to wszytsko komplikujesz.
Daj sobie spokój z kominem, wentylatory umieść albo w rogach albo nad terrarium.
O foggerze zapomnij, rozłazi się to, psuje, wali przebiciami, trzeba wymieniać membrany, zapchasz go moment nawet jak bedziesz uzywał RO, poza tym wiele roślin go nie lubi. Zamiast tego polecam zewnętrzny nawilżacz powietrza i
sam pomysł z akrylem jest poroniony, no ale to sam zobaczysz po latach - tylko będzie już za późno. Niepotrzebnie to wszytsko komplikujesz


@gastxxx: pomysł z akrylem wydaje mi się fantastyczny, a ty póki co żadnego argumentu nie podałeś.
Plus komplikacje wynikają z estetyki... mógłbym sobie walnąć zbiornik z rurami na górze i wiszacą lampą z kablem, ale bije to w moją estetykę. Uważam, że chociażby ze względu na tę elastyke
@chilling: wybacz, ale zabierasz sie za to od dupy strony... budowa vivarium jest setki razy opisana w polskim internecie i literaturze
akryl... heh, nie ty pierwszy sie w to pchasz ;) co kto lubi
serio chcesz zasilać dysze pompką do wodospadu? WOW. Minimum do spryskiwaczy to jakaś pompa z ekspresu z 15 barami.
Jak można zabierać się za budowę wiwarium i nie słyszeć o mistkingu?
Myślałem że będzie coś ciekawego pod
Jak można zabierać się za budowę wiwarium i nie słyszeć o mistkingu?


@gastxxx: no jak widzisz można.

Myślałem że będzie coś ciekawego pod tym tagiem, ale widzę że tu tylko błądzenie we mgle.


błądzenie jest przydatne, bo czegoś można się nauczyć. Np. ja się dzisiaj nauczyłem, że ty jesteś okropną osobą w dyskusji, w której jedna ze stron dopiero zbiera doświadczenia.

To mój pierwszy projekt vivarium i mam zamiar popełniać tak
To mój pierwszy projekt vivarium i mam zamiar popełniać tak dużo błędów jak to tylko możliwe.


@chilling: sztuką jest uczyć się na błędach innych, nauka na swoich to debilizm ( ͡º ͜ʖ͡º)
serio, weź ty trochę poczytaj, bo zabierasz się za dość skomplikowany temat bez żadnego przygotowania. A nawet na naszym rodzimym #!$%@?łku jest sporo dobrych przykładów, nie mówiąc już o dendroboard.com ( ͡° ͜