•  

  W 2027 r. nawet 10 proc. światowego PKB będzie przechowywane na platformach blockchain
  (wg ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego). Chcesz więcej ciekawych faktów #fintech? Przeczytaj poniżej, opowiedz swoim znajomym i zacznij uchodzić za eksperta w tej dziedzinie :)

  FinTechy rosną w siłę:
  - ilość startupów fintech szacuje się na 5,000
  - w tym 50 "jednorożców" (czyli wycenianych >1 miliard dolarów)

  Największe to:
  - Ant Financial, Chiny (AliPay), 60 mld USD
  - Lufax, Chiny (lu.com), 18.5 mld USD
  - Stripe, USA - 9.2 mld USD
  - Zhongan, Chiny - 8 mld USD
  (z 4 największych 3 pochodzą z #chiny a 1 z #usa - czyżby znak naszych czasów?)

  P.S. byćmoże niektórzy z was o AliPay słyszą po raz pierwszy. Serwis obsługuje 3 razy więcej płatności niż PayPal!

  Ile fundusze zainwestowały w fintechowe startupy?
  -2016 rok, 23 mld $ (790 inwestycji).
  -2015, 19 mld $
  -2014, 12 mld $
  -2013, 3.9 mld $

  Obserwacje:
  - jak na dłoni widać ogromną dynamikę wzrostu!
  - jedni wskazkują na ogromny potencjał, inni tradycyjnie ostrzegają przed dmuchaniem bańki.
  - inwestorami są dedykowane fundusze, banki oraz inne firmy zajmujące się np. płatnościami (m.in. MasterCard oraz Visa).

  - paliwem do rozwoju FinTech jest m.in. niezadowolenie młodych ludzi z tego jak funcjonuje ta branża: "dla 71% tzw. millenialsów wizyta w banku jest bardziej nieprzyjemna niż wizyta u dentysty"
  - innym elementem jest dyrektywa PSD2 (Payment Services Directive 2), która będzie obowiązywać także w PL od 2018 roku, która nakaże bankom otwarcie danych przez API (i zasadniczo wywróci wiele rzeczy do góry nogami)

  Powiązane dziedziny:
  - Rosnąca popularność FinTechu, rozwija powiązane dziedziny m.in. #regtech (branża ubezpieczeniowa) oraz #legaltech
  - w 2014 r. startupy LegalTech zainwestowano około 150 mln dolarów,

  **Uwaga, reklama :) **
  Fintech to nie tylko #kryptowaluty, #blockchain, platnosci biometryczne i pozyczki typu peer-2-peer! Jakie inne rozwiązania fintechowe warto znać? Nad jakimi projektami pracują obecnie zespoły programistów w największych bankach?

  Jeśli chcesz się tego dowiedzieć i przy okazji poznać nowe osoby, wysłuchać ciekawych prelekcji, zaczać pracować na swoim projektem, zdobyć nagrody i napić się dobrej kawy?

  Zgłoś się na nasz #hackathon:

  www.challengerocket.com/bankitup

  (liczba miejsc ograniczona!, Zapisz się szybciej aby zwiększyć swoje szanse. Szczegóły i rejestracja na stronie!)

  #challengerocket #programowanie #wydarzenia #wroclaw #finanse #bankowosc

  •  

   @ChallengeRocket: macie więcej ciekawych informacji na ten temat? Chętnie bym je poczytał.. :)

  •  

   cześć @toshibaas

   1) jasne :), jak będzie zainteresowanie to możemy publikować więcej. Myślałem, żeby napisać o PSD2 jeśli ten wpis się "przyjmie". Przeciętny wykopowicz racze nie interesuje się dyrektywami UE, ale ta akurat może wywrócić fintechy i bankowość do góry nogami! i wiemy po kilku rozmowach, że ludzie w bankach bardzo się go obawiają :)
   możesz śledzić #fintech albo #challengerocket

   2)
   Nie chciałbym żeby wyglądało to tak, że agresywnie ponawiamy prywatne reklamy, ale jeśli chcesz się dowiedzieć coś więcej "z pierwszej ręki" od osób które są faktycznymi ekspertami pracującymi w tej branży, to zapraszamy do rejestracji wydarzenie.

   Taka jest m.in. jego idea, że programiści i eksperci z banku (BZWBK) opowiadają o projektach IT jakie robią (w formie prelekcji i "wolnych" rozmów w ramach networkingu). Ja mogę Ci powiedzieć, że wewnętrznie w niektórych bankach w Polsce pracuje się już nad całkiem zaawansowanymi projektami z zakresu m.in. biometrii i innych.

  •  

   @ChallengeRocket: 1) właśnie znam tą dyrektywę bo dużo o niej czytałem możesz mi coś więcej powiedzieć na temat tego jak reagują na to banki? (może być na pw) :) 2) chętnie wpadnę.

  •  

   @ChallengeRocket możesz powiedzieć coś więcej jak niby działają pożyczki w kryptowalutach? Przecież jak ktoś nie spłaca no to chyba nie będzie wiadomo od kogo egzekwować.

  •  

   @toshibaas: nie ma problemu, tylko ja naprawdę nie mam na ten temat bardzo głębokiej wiedzy (głównie taką jaka mi się wykształciła po dość powierzchnownych rozmowach z innymi).
   P.S. jak wpadasz to chętnie też możemy razem pogadać przy kawie na miejscu :-)

   +: Freakz
  •  

   @Dyktus: doprecyzujmy: tak ścisle mówiać to ja wspomniałem o pożyczkach społecznościowych typu peer-2-peer (które niekoniecznie muszą być w kryptowalutach).

   W przypadku kryptowalut również możemy sobie wyobrazić wymóg, że jednak przechodzisz tradycyjny screening. I tak jest w praktyce (serwisy np. mogę poprosić o skan twojego dowodu itd.)
   Oczywiście wciaż moim zdaniem jest to bardzo ryzykowne, ale też dlatego stopy zwrotu pożyczek na bitcoin są wyższe.

   Nie znam żadnego serwisu gdzie ludzi całkowicie anonimowo pożyczają sobie nawzajem bitcoiny (czy jakieś inne waluty)

   btw. osobiście miałem styczność i pewien wgląd wewnętrzny w firmy które prowadzą działalność pożyczkową na zasadzie "weź pożyczkę gotówkową SMSem w 5 minut" - więc raczej pożyczka wysokiego ryzyka.
   Temat rzeka ogólnie (obroty im skałały o 5000% w okresie przedświątecznym co jest swoją drogą bardzo smutne). W każdym razie procent osób który niespłacał mieli na tyle mały i "statyscznie stabilny", że nie mieli problemu we wliczenie tego w koszty. Oczywiście to trochę nierelewantne porównanie, ale co chcę przez to powiedzieć, że dowolnie wysokie ryzyko może być obsłużone odpowiednio wysokimi %.

   +: piotrekkk2, D....s +1 inny

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Uwaga, będą #gorzkiezale

  Sytuacja z czerwca.

  Jechałem sobie spokojnie swoim dyliżansem, aż tu na mojej drodze zjawili się "kolarze", którzy za nic mają przepisy ruchu drogowego. Gdy użyłem sygnału dźwiękowego, jeden z nich napluł mi na szybę (co zostało ujęte na samym początku filmu).

  Tak jeżdżą członkowie "HUROM Polska BDC Developement". Niby profesjonaliści, ale rozumu to im bozia poskąpiła.

  Tagi: #rower #rowerzysci #polskiedrogi
  pokaż całość

  odpowiedzi (306)

 • avatar

  Wszystko już jasne, za parę godzin potwierdzenie. Morawiecki przesunął środki z projektu polskiego samochodu elektrycznego na własny zespół F1.
  #kubica #f1

  odpowiedzi (32)

 • avatar

  Dzień dobry, Mirki i Mirabelki!
  Zapewne większość osób obserwujących tag #piwowarstwo już nas kojarzy, ale te, które jeszcze nas nie znają będą miały okazję to zrobić!

  Nazywamy się Twojbrowar.pl i jesteśmy sklepem internetowo-stacjonarnym (w #wroclaw ), w którym możecie zaopatrzyć się w surowce i akcesoria potrzebne do wyrobu piwa oraz innych trunków alkoholowych, a także wędlin i serów w domu.
  Jako, że sezon piwowarski zbliża się wielkimi krokami przygotowaliśmy dla was #rozdajo , a w tym nasz sztandarowy zestaw dla początkujących, czyli "Jestem Piwowarem" zawierający cały potrzebny sprzęt, surowce oraz wyczerpującą instrukcję, dzięki którym będziecie mogli uwarzyć swoje pierwsze (i każde kolejne) #piwo w domu!

  W skład zestawu wchodzą: fermentor z rurką fermentacyjną, fermentor z kranikiem, areometr, środek do dezynfekcji, miarka do cukru, kapsle, łyga piwowarska, termometr piwowarski, wąż do rozlewu, termometr ciekłokrystaliczny, jodowy wskaźnik skrobi, filtrator z oplotu, glukoza krystaliczna, oraz zestaw surowców z instrukcją do stworzenia wybranego przez Ciebie piwa: polskie jasne, prawdziwe pszeniczne, pale ale, dry stout, american bitter, grodziskie, pszeniczne ciemne.

  Poza naszym sprzętem jedynym narzędziem, którego będziesz potrzebował, to garnek o objętości 30l wzwyż.

  Dodatkowo na hasła "WYKOPJP" i "WYKOPTB" każdy otrzyma 20% zniżki na jeden z zestawów startowych (Jestem Piwowarem lub Twój Browar Domowy) dzięki którym będzie mógł nawarzyć piwa, które będzie musiał później wypić... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Kody będą ważne do niedzieli (22.09.2019), do północy.

  #rozdajo wygrywa osoba wylosowana przez mirkorandom z puli osób plusujących wpis. Wyniki zostaną ogłoszone jutro (piątek) o godzinie 10:30 i tego samego dnia skontaktujemy się ze zwycięzcą celem ustalenia adresu wysyłki.

  P.S. Jeśli będziecie mieli jakiekolwiek pytania dotyczące warzenia piwa i produkcji alkoholi, możecie śmiało je do nas kierować, chętnie podzielimy się naszą wiedzą! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  P.S.2. Z tego konta będziemy również informować o naszych promocjach, które z okazji zbliżających się 10 – tych urodzin będą pojawiać się coraz częściej, więc zapraszamy do obserwowania naszego konta!

  #piwokraftowe #craftbeer #pijzwykopem #twojbrowar
  pokaż całość

  odpowiedzi (71)

Advertisement