•  

  wnioski z wizyty premier Szydło w Chinach

  Pierwszy dzień wizyty Pani Premier Beaty Szydło w Chinach i spotkania z Przewodniczącym ChRL Xi Jinping, oraz premierem Li Keqiang.

  W zasadzie wszystko już wiecie z mediów ( albo możecie się dowiedzieć).

  Poniżej kilka słów ( pisze oczywiście prywatnie):

  pokaż spoiler 1. Dobre spotkania, dobra atmosfera, dobra chemia między rozmówcami i sporo konkretów

  2. Infrastruktura, Centralny Port Komunikacyjny, udrażnianie rzek, branża spożywcza i współpraca kulturalna, poparcie Polski w ONZ.
  3. Co warte podkreślenia w spotkaniach uczestniczy specjalny Pełnomocnik Premiera RP do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego ( #cpk) Pan minister Mikołaj Wild.
  4. Nie uznawajcie tego za podlizywanie się, ale naprawdę szacunek dla Pani Premier, która przystąpiła do pracy prosto po całonocnym transkontynentalnym locie.
  Kto przechodził zmianę czasu i wie jak wygląda pierwszy dzień po przylocie, to również wie o czym mówię.
  Spróbujcie kiedyś wylądować o 7.00 i odbyć ważne rozmowy z przywódcami światowego mocarstwa.
  5. To niezbyt odkrywcze, ale już widać, że będzie kontynuacja wielu rozpoczętych dziś rozmów.
  6. Pekin już przygotowany na wielkie wydarzenie, jakim będzie Belt and Road Forum. Na placu Tiananmen wywieszono flagi tych krajów, które wysłały do Pekinu najwyższe rangą osoby w państwie ( 28 krajów wysłało albo prezydenta, albo szefa rza∂u).
  7. Pani Premier Beata Szydło odbędzie kolejnych kilka wizyt bilateralnych z przedstawicielami krajów Azji, w tym jedną bardzo sławną kobietą z Azji Południowo Wschodniej.
  8. Przyjazd na Belt and Road do Pekinu, był na pewno świetną decyzją.
  9. W kontekście relacji z Chinami, co już widać, ale także w kontekście współpracy z innymi krajami Azji i ogólnie globalnego wymiaru polityki międzynarodowej
  10. Zakładam, że w Polsce raczej tradycyjnie nie będzie się szeroko relacjonować tej wizyty ( zdaję się że obecnie trwa debata nad kwalifikacjami zawodowymi Krzysztofa Rutkowskiego :)
  11. Na miejscu jest TVP Info, PAP, oraz niezmordowany Tomasz Sajewicz z Polskiego Radia.
  12. Gorąco zachecam Was do śledzenia tych mediów, oficjalnego konta w internecie KPRM, a także źródeł światowych ( English, Chinese, Russian and others). Nie ulega dla mnie wątpliwości, że tu dzieje się historia.
  13. Nie jest to moja rola, nie bardzo mogę i mam czas, ale postaram się przesłać Wam kilka informacji z tego co dzieje się w tych dniach w Pekinie. Polecam też twitter

  #pyffel #geopolityka #chiny #polityka #jedwabnyszlak

  +: robertx, H.....a +30 innych