Wpis z mikrobloga

#geodezja #studbaza #budownictwo
Mirki, jest sprawa. Nie studiuje nic pokrewnego, a muszę dowiedzieć się o sposobach określania pozycji punktu na podstawie pozycji znanych punktów. Do tej pory wyczytałem, że chodzi o cięcie wstecz, jednak nie znalazłem jak wyliczyć coś takiego znając więcej niż 3 punkty. Dochodzi do tego jeszcze jak wyliczyć błąd pomiaru. Poleci ktoś jakieś materiały na ten temat?
  • 13
@levil dwa punkty to jednoznaczne określenie metodą wcięcia wstecz (wcięcie kątowo-liniowe lub kombinowane), każdy dodatkowy to zwiększenie dokładności i wyliczenie błędów stanowiska.
Musiałbyś popatrzeć w książkach do geodezji: Beluch lub Jagielski.
Musisz znać specyfikację instrumentu, po to żeby określić błąd obserwacji do punktów. Punkty przyjmujesz jako stałe (bezbłędne)? Prosty rachunek wyrównawczy i prawo przenoszenia błędów.
@orkenzord: jak stwierdzić mój błąd pomiaru kątu ( ͡º ͜ʖ͡º). Załóżmy ze mam zdjęcie, na którym widać te moje 3 punkty. znam ich lokalizację, biorę kątomierz i sprawdzam kąty. Jaki wtedy byłby błąd pomiaru?
@orkenzord: a tak serio?( ͡° ͜ʖ ͡°) bo znalazłem fajną miejscówkę na jednym zdjęciu z dość starej ksiązki, wiem co to są za szczyty, jednak nie wiem skąd dokładni było robione zdjęcie ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@orkenzord: Przeglądając książkę, natrafiłem na zdjęcie z ładnym widokiem. podane są jakie to są szczyty no i stwierdziłem, że sprawdzę skąd robiona fotka. chce otrzymać mniej więcej pozycję skąd była robiona fotka ( ͡° ͜ʖ ͡°) tj pozycje fotografa