Wpis z mikrobloga

Cóż czytasz, mości książę?

Słowa, słowa, słowa.


Jaki jest Waszym zdaniem najbardziej znany cytat z Szekspira? "Być albo nie być?"
A najczęściej używana fraza, być może bez świadomości autorstwa? Zapoznałem się ostatnio z grafiką twierdzącą, że pan William wymyślił słowa tak powszechnie używane jak "operate", "manager", "investments". Mocno mnie to zdziwiło, ale o tym za chwilę.

Obrazek jest pomysłowy, mamy 4 ścieżki dla różnych gatunków uprawianych przez Szekspira, podział na na częstotliwość występowania słowa/frazy na 10 000 książek, oraz dla każdego przypadku dokładna liczba. A wszystko na tle facjaty Wiesława ;)

Drążyłem temat i chyba dotarłem do źródła zamieszania. Otóż niemal 100 lat temu opublikowano Oxford English Dictionary, gdzie każde słowo miało zamieszczoną datę i źródło pierwszego użycia (pisemnego). Danych dostarczali ochotnicy, którzy samodzielnie szukali najstarszego źródła. Ponieważ Szekspir był popularny i dostępny, sięgali po niego, a nie do historycznych dokumentów.
Wyniki z OED przyjęły się w powszechnej świadomości, stąd (nieuprawnione) przekonanie o pierwszym wystąpieniu danych słów u Szekspira i (nieuprawnione) przeświadczenie o jego autorstwie.

Może ktoś z #jezykoznawstwo wypowie się na temat metod budowania takich statystyk?
#literatura #angielski #ciekawostki #angielskizwykopem no i #angielskizszekspirem :)

Artykuł w lengłydżu z przykładami wcześniejszego użycia słów przypisywanych Szekspirowi - https://www.merriam-webster.com/words-at-play/words-shakespeare-didnt-invent/introduction

#whatadata – analiza i wizualizacja danych, statystyka, ciekawostki z półświatka Data Science ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pobierz w.....a - > Cóż czytasz, mości książę?
 Słowa, słowa, słowa.

Jaki jest Waszym zdan...
źródło: comment_EPo4rqplGT1HQWudUqYMzyE32NlrZv62.jpg
  • 4
@seicel: Też tak sądzę, choć analiza pokazuje, że występuje 15 razy na 10 000 książek. Częściej pojawia się ponoć "oczyma duszy mojej", czyli "in my mind's eye" - ale może to kwestia tak jak piszesz - całej popkultury. Jakby nie było, grafika jest ciekawie zrobionym zbiorem danych i zainspirowała mnie do poszukiwań :)