Wpis z mikrobloga

Dziś znów garść ciekawostek o Łotwie

1. Łotwa przyjęła chrzest w 1186 roku będąc jednym z ostatnim pogańskich narodów w Europie. Mimo to do dziś obchodzone jest święto Ligo czyli Noc Kupały, w tym czasie Łotysze mają ustawowo 2 dni wolnego.

2. Łotyszki są najwyższymi kobietami na świecie.

3. Większość imion i nazwisk łotewskich odnosi się do przyrody

4. Łotysze kochają chóry. W czasie Ligo na scenie w Ridze występuje ponad 10000 chórzystów jednocześnie.

5. Łotwa ma 4 na świecie połączenie internetowe jeżeli chodzi o szybkość.

6. Ventas Rumba jest najszerszym wodospadem w Europie

7. Jacob W. Davis twórca znanych nam dżinsów pochodził z Rygi

8. Łotysze wypijają średnio 78 litrów piwa rocznie

9. Łotewskim sportem narodowym wcale nie jest jak u nas piłka nożna a hokej na lodzie.

10. Łotwa jest najmniejszym państwem na świecie posiadającym w swojej historii kolonie zamorskie.

11. Tak naprawdę Łotwa nie istnieje to tylko halucynacje z niedożywienia.
#ciekawostki #lotwa #don
donmuchito1992 - Dziś znów garść ciekawostek o Łotwie

1. Łotwa przyjęła chrzest w ...

źródło: comment_sjAHVdwtD8J3CJQvUvJNfRJl0Co3Ikkn.jpg

Pobierz
  • 22
@donmuchito1992: aż tak się nie zagłębiałem, byłem tam na 24 godziny przelotem z Kopenhagi do Warszawy. Nie pytaj dlaczego ( ͡° ͜ʖ ͡°) w dodatku taksiarz, który mnie zawiózł do hotelu streścił mi swoją historię życia, włącznie z tym jak to jest mistrzem morsów na Łotwie i ogólnie że kraj to jeden wielki Hui xD
@robertiwan95: @donmuchito1992: Właściwie to nie Łotwa posiadała owe kolonie, tylko kraj rozciągający się na obecnie łotewskich terytoriach, tj. księstwo Kurlandii i Semigalii, powstałe z zsekularyzowania przez Gotharda Kettlera inflanckiej linii zakonu krzyżackiego. A że Kettlerowie uznali się lennikami królów polskich/wlk. książąt litewskich to niektórzy autorzy uznają, że i Rzeczpospolita posiadała pośrednio swoje kolonie. Jedna ze starszych hipotez dotyczących osoby Robinsona Crusoe zakładała, że miał on przebywać na wyspie podległej formalnie