Wpis z mikrobloga

Mirabelki i mirki! Pamiętajcie, że dzisiaj jest Noc Muzeów, co oznacza możliwość zwiedzania wystaw za darmo w godzinach wieczornych oraz nocnych. Z tej okazji pozwolę sobie polecić Wam kilka muzeów w Warszawie, które w mojej opinii przygotowały najciekawsze atrakcje na ten dzień.

1. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej
W tej lokalizacji dowiemy się, w jaki sposób działa ochrona prawna składników Coca Coli, czy małpa może posiadać prawa autorskie do stworzonego przez siebie utworu oraz jak wyglądają najstarsze polskie księgi patentowe. W repertuarze znajduje się również udział w sporze o unieważnienie znaku towarowego Nocy Muzeów, co może być gratką dla osób zainteresowanych prawem. Do tego konkursy z nagrodami, nauka korzystania z baz patentowych oraz bezpłatny poczęstunek.

2. Szkoła Główna Handlowa
Tutaj odbędzie się gra miejska, która ma polegać na zwiedzaniu stref tematycznych oraz rozwiązywaniu zadań z ekonomii i działalności biznesowej. Dodatkowo możliwość zwiedzenia Auli Spadochronowej.

3. Fabryka Czekolady Wedel
Fabryka otwiera się przed gośćmi, którzy będą mogli poznać od kuchni tajniki produkcji popularnych słodyczy. Zwiedzający zobaczą jedną z najnowocześniejszych linii produkcyjnych w Europie, liczne czekoladowe rzeźby (w tym czekoladową mapę miasta) i oczywiście skosztować wedlowskich wyrobów.

4. Instytut 116
Wernisaż artystów Jacka Jędrzejczaka i Michała Silskiego, którzy eksperymentują w dziedzinie sztuk audiowizualnych. Za opisem: "w ich spojrzeniu na rzeczywistość i sztukę przeplatają się tematy czasu, przestrzeni, ruchu oraz asocjacji między dźwiękiem i obrazem". Wystawa jest ciekawa, pokazuje relację między światłem, dźwiękiem i całą percepcją ludzką. Propozycja dla osób, które mają ochotę się skupić i trochę pomyśleć.

5. Neon Muzeum
Unikalny zbiór neonów świetlnych, głównie z czasów PRL-u. Wśród atrakcji wspólny piknik w świetle neonów, stare winyle i analogowe slajdy, co organizatorzy opisują jako "fuzję obrazków i dźwięków w klimacie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych".

6. Galeria Sztuki Współczesnej
Nie znam dokładnego planu dla tej galerii, ale myślę, że zawsze warto ją odwiedzić (szczególnie za darmo!) i sprawdzić, co piszczy w sztuce współczesnej. Autorzy obiecują obrazy skłaniające do refleksji, wieloznaczne i nieoczywiste. Fanom sztuki klasycznej raczej odradzam.

7. Archiwum Państwowe
Wiele otwartych wystaw dotyczących Warszawy, starych fotografii i dawnej prasy (w tym archiwalnych numerów "Kroniki Warszawy"). W trakcie wystawy otwarte będą punkty konsultacyjne, gdzie będzie możliwość dowiedzenia się, jak prowadzić archiwum rodzinne oraz badania genealogiczne dotyczące własnej rodziny.

8. Biblioteka Uniwersytecka
Tutaj mamy do wyboru sporo drobnych atrakcji, których bogactwo tylko streszczę i ledwo musnę. Będzie prezentacja kolekcji Gabinetów Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej. Sporo o kobietach (kobiety jako patronki i muzy, kobiety jako żołnierze, działalność patriotyczna i społeczna kobiet, kobiece personifikacje geograficzne i alegorie...). Wystawa plenerowa sztuki współczesnej oraz wystawa plakatów Józefa Wilkonia. Ochotnicy będą mogli wziąć udział w grze terenowej, która będzie polegała na podróży przez biblioteczne katalogi i naukę korzystania z nich.

9. Centrum Kultury Koreańskiej
Kulturowa podróż do Korei w skład której wejdzie: wystawa fotografii koreańskiej, przymierzanie tradycyjnych strojów hanbok, koncert, pokaz sztuk walki teakwondo i Cheolin Kang, warsztaty z drzeworytu i kaligrafii oraz malowanie tradycyjnych zawieszek i flagi narodowej Korei.

10. Centrum Nauki Kopernik
To jest miejsce, które jako pierwsze zwiedzę dzisiejszego wieczoru. Tytuł wystawy brzmi "Człowiek kontra piorun, podsłuchiwanie kosmosu, testy nowych eksponatów". Możemy się spodziewać wielu nowych interaktywnych eksponatów, w tym gotowych do przetestowania prototypów. Podczas pokazu zwiedzający będą mieli możliwość zobaczyć potężne wyładowania oraz sposób ujarzmienia ich. Do tego wspaniała kosmiczna podróż która odbędzie się w planetarium,

11. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Prezentacja życia codziennego w czasach Jana II; portrety, dzieła sztuki zdobniczej, militaria, przedmioty użytkowe, historyczne gatunki roślin. O obyczajach dawnej Rzeczypospolitej oraz ich wpływie na relacje międzyludzkie dawniej i dziś. Bezpłatne zwiedzanie pałacu, spektakl teatralny i liczne warsztaty historyczne.

12. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Czyli wizyta na Wiejskiej. W tym roku pierwszy raz otwarte dla zwiedzających będą kuluary Sejmu.

13. Zakład Działalności Pomocniczej PAN
Klasa sama w sobie. Dla mnie najciekawszą propozycją jest Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych, szczególnie wystawa o bogactwach naturalnych krajów afrykańskich i tym, jak wykorzystywała i wykorzystuje je Europa. Chociaż myślę, że wielu bardziej zainteresuje "noc w haremie" (dosłownie!).

14. Państwowe Muzeum Etnograficzne
Temat przewodni tegorocznej wystawy to miłość. Będzie film na temat przemian obyczajowych oraz debata na temat zmian takich pojęć jak "małżeństwo" czy "erotyka". Do tego nowo otwarte wystawy.

15. Naczelny Sąd Administracyjny
Bardzo, bardzo dużo atrakcji i to nie tylko związanych z sądem. Będą koncerty, wykłady, filmy i wystawy. Sporo o historii.

16. Ogród Botaniczny
Historia roślin, które obecnie mamy i uprawiamy w naszym kraju. Będą rozmowy z botanikami oraz... roślinami.

17. Muzeum Więzienia Pawlak
Cykl prezentacji artystyczno-historyczych z udziałem widowni. Pokaz scenek z życia konspiracyjnego Warszawy, szkolenia sanitarne i wojskowe, łapanka, godzina policyjna, inscenizacja zaaresztowania.

18. Muzeum Utracone
Muzeum zajmuje się popularyzowaniem wiedzy na temat polskiego dziedzictwa kulturowego, które zostało utracone (szczególnie w czasie II wojny światowej) i do dziś nieodzyskane fizycznie. W repertuarze filmy, wystawy i gry interaktywne.

19. Muzeum Narodowe
Muzeum pokaże swoje zbiory dzieł Matejki, Boznańskiej, Gierymskiego, Botticellego i artystów staropolskich. Wiele otwartych stałych galerii.

20. Muzeum Marii Curie
Projekcja filmu o słynnej polskiej noblistce, doświadczenia i reakcje chemiczne, konkursy na temat Marii Curie.

21. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Wystawa "Szafa Grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu", możliwość wykonania "muzycznej fotografii", możliwość stworzenia własnej orkiestry grającej na własnoręcznie wykonanych instrumentach. Muzeum otwiera również swoją stałą wystawę 1000-letniej historii Żydów polskich. Dodam od siebie, że miejsce jest bardzo ciekawe i wielokrotnie przeze mnie odwiedzane.

22. Muzeum Ewolucji
"Mikroświat skamieniałości", czyli prezentacja skamielin pod mikroskopem oraz kolorowanki z dinozaurami dla dzieci. Przewidziane gry edukacyjne o ewolucji koniowatych i prezentacje multimedialne.

23. Belweder
Wszystkie sale Belwederu będą otwarte dla zwiedzających. Dostępny będzie również zrekonstruowany gabinet Józefa Piłsudskiego.

24. Główna Biblioteka Lekarska
Możliwość obejrzenia ekspozycji na co dzień niedostępnej dla wszystkich i unikatowych zbiorów ze świata historii medycyny.

25. Galeria Opera
Specjalna modowa wystawa. Dostępna będzie niezliczona ilość nakryć głowy, które panowały w danym okresie historycznym. Możliwość przyjrzenia się, jak moda kształtowała pozycję społeczną.

#nocmuzeow #kultura #sztuka #warszawa
  • 8