•  
  w.......a

  +380

  Zastanawiałem się jak duży udział w wydłużeniu przeciętnego trwania życia miało zmniejszenie się śmiertelności niemowląt. Nie dotarłem jeszcze do szczegółowych liczb, ale pewną odpowiedź daje załączony wykres:
  - dane z UK, powiedzmy że patrzymy na okres od 1845 roku
  - poszczególne linie to oczekiwana długość życia dla osób w określonym wieku
  - zmiana dla 70 latków to +5 lat życia dłużej (z 81 do 86 lat)
  - zmiana dla noworodków to +41 lat życia więcej (z 40 do 81 lat)

  Ładna poprawa, prawda?
  Zwróćcie jeszcze uwagę na potężny spadek na początku XX wieku - najpierw myślałem że to kwestia wojen światowych, ale doczytałem że chodzi o epidemię grypy. Starsze roczniki były odporne, bo przetrwały poprzednią falę zachorowań.

  #wizualizacja #grafika #datascience #analizadanych #medycyna

  Korzystałem z https://ourworldindata.org/life-expectancy/

  #whatadata – analiza i wizualizacja danych, statystyka, ciekawostki z półświatka Data Science ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: Life-expectancy-by-age-in-the-UK-1700-to-2013.png

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   Widać wyraźnie, jaka dużą różnicą na oczekiwaną długość życia była I i II WŚ.

  •  
   w.......n

   +24

   @whatadata: Czyli długość życia w XIX w. była zaniżona przez umieralność noworodków, a realnie niewiele się zwiększyła?

  •  

   najpierw myślałem że to kwestia wojen światowych, ale doczytałem że chodzi o epidemię grypy. Starsze roczniki były odporne, bo przetrwały poprzednią falę zachorowań.

   @whatadata: Z tego co wiem w wypadku grypy nie występuje uodpornienie na kolejne fale zachorowań, bo wirus grypy zawsze nieznacznie mutuje i dlatego współcześnie co roku są nowe szczepionki. Lekarzem/biologiem nie jestem - więc może chodzi wyłącznie o zmniejszenie śmiertelności w tej starszej grupie wiekowej.

   +: lavinka, s......m +2 innych
  •  

   @wojteklbn: Nie. Przeciętna długość życia znacznie wydłużyła się w ciągu ostatnich 50 lat.
   Spodziewana długość życia dla 20-latka, wydłużyła się o ok. 10 lat.
   Biorąc to pod uwagę i uwzględniając dodatkowo zmianę struktury wiekowej społeczeństwa oznacza to tylko, że nasz system emerytalny jest w głębokiej dupie.

   Ale pisowni nie przeszkadzało to w obniżce wieku emerytalnego. Debile.

   Tutaj fajna animacja.
   http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/ludnosc/ludnosc-piramida/

  •  

   @FlasH: kto by się takimi głupotami przejmował. Ważniejsze było to, aby wygrać wybory. Trzeba zacząć odkładać pieniądze, bo emerytury dla mojego pokolenia pewnie będą żałośnie niskie, niezależnie od zarobków.

  •  

   Ale pisowni nie przeszkadzało to w obniżce wieku emerytalnego. Debile.

   @FlasH: ???
   Co ma piernik do wiatraka i po co komu arbitralnie ustalony wiek emerytalny?
   Czy po to by wywalić na bezrobocie tych którzy stracą pracę z uwagi na stan zdrowia czy predyspozycje przed jego osiągnięciem czy by zniechęcić do pracy bądź wywalić na emeryturę tych którzy ten wiek osiągną?
   Ludzie są różni , mają różne zdrowie , pracowali z różną intensywnością i w różnych warunkach.
   Ich zdolność do pracy w wieku 60lat może być skrajnie odmienna ale nikt jakoś nie zajął się zrobieniem porządku ze sporą grupą emerytów po 40-ce po 50-ce i tymi po 30-ce.
   Bo mogli spalić oponę i pokrzyczeć ?
   Zamiast zadbać o to by pracowało więcej ludzi zdolnych do pracy w okresie produkcyjnym bo pracuje niewiele ponad połowa najłatwiej było polecić niektórym ciorać do trumny.
   Reformatorzy z Peło że japie**olę.

  •  

   @ultra: kolega @FlasH nie wie, do czego sprowadzała się istota zmiany wprowadzonej przez PO i na czym polega odkręcenie tego kurewstwa przez "pisiorów", tylko powiela ogólnikowe brednie suflowane przez tych sprzedawczyków. No cóż, niektórzy nie zawracają sobie głowy takimi bzdetami jak samodzielne myślenie. Śmiem twierdzić, że jest ich całkiem dużo

  •  
   w.......a

   +3

   @bialy100k: Na temat pewnej odporności u starszych piszą tak:

   The exceptionally high mortality of the 1918 flu epidemic stands out in this visualisation. Life expectancy (the period measure here) drops sharply.
   Interestingly this epidemic affected few old people, life expectancy at an old age hardly changed. This was the case presumably since older people had some immunity from the previous Russian flu pandemic of 1889–90.1

   A dowodem ma być to opracowanie - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3734171/

   @wojteklbn: Można powiedzieć że przeciętna długość życia całej populacji wydłużyła się mocno dzięki ograniczeniu śmiertelności dzieci. Natomiast u osób starszych oczekiwana długość życia też jest dłuższa, choć nie skoczyła tak gwałtownie. Ciekaw jestem jak to wygląda w podziale na przykład na płeć, też mogą być interesujące różnice.

   +: a........6, bialy100k +1 inny
  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @4tek: Wyjaśnij mi proszę, do czego się sprowadzała.

   +: s3v3n
  •  

   @icozzezeszwecji: Zwłaszcza pierwsza. Mnie w UK zaskoczyła dużo większa obecność pomników poległych z pierwszej wojny niż u nas; procentowo zginęło ich znacznie więcej.

  •  

   @whatadata

   #whatadata – analiza i wizualizacja danych, statystyka, ciekawostki z półświatka Data Science ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   czekałem na taki tag

  •  

   Można powiedzieć że przeciętna długość życia całej populacji wydłużyła się mocno dzięki ograniczeniu śmiertelności dzieci.

   @whatadata: IMO totalnie nie trafiony wniosek. Ograniczenie śmiertleności noworodków wynikło z coraz lepszej medycyny i ta medycyna również powoduje, że żyjemy coraz dłużej.

   +: zwirz
  •  
   w.......a

   +2

   @Koryntiusz: Ehhh. Gdyby nawet ograniczono tylko śmiertelność dzieci (nie tylko noworodków - w analizie największy skok jest do 5 roku życia) - to przecież cała przeciętna długość życia populacji by się podniosła.

  •  

   IMO totalnie nie trafiony wniosek. Ograniczenie śmiertleności noworodków wynikło z coraz lepszej medycyny i ta medycyna również powoduje, że żyjemy coraz dłużej.

   @Koryntiusz: Bzdura, po prostu Bog jest bardziej milosierny z czasem.

  •  

   @whatadata: A ja się zastanawiałem jaki udział w globalnym ociepleniu miał fakt zmniejszania się ilości piratów morskich.

   pokaż spoiler Podpowiedź, żaden.


   Medycyna się rozwija, coraz lepiej rozumiemy wszelakie choroby i mamy dużo lepszy sprzęt. Kiedyś operacja na dziecku była niemalże niemożliwa a niedługo zaczniemy przeszczepiać im narządy, dlatego teraz długość życia to głównie ogólny limit człowieka a nie loteria chorobowa.

  •  

   ale doczytałem że chodzi o epidemię grypy

   @whatadata: Hiszpanka, mówi to panu coś?

  •  
   w.......a

   0

   @Tedeward: Mowi mowi, tyle ze w pierwszej chwili pomyslalem o wojnach i wyzszej smiertelnosci osob w wieku poborowym.

  •  
   w.......a

   0

   @Namenick: Ale chodzi Ci o cos konkretnego?

  •  

   @whatadata: Tak, chodzi mi o to że zmniejszanie śmiertelności dzieci nie miało znaczenia w wydłużaniu czasu życia przeciętnego człowieka.

  •  

   @whatadata: Spore. Jak patrzę po genealogii rodzinnej, to pominąwszy zgony czasem nawet 1/3 dzieci w rodzinie (mówię o przełomie XVII i XIX wieku), większość dożywała do 70tki, rzadkie zgony w okolicy 40, czyli w zasadzie tak jak obecnie. Na pewno nie było tylu stulatków i w ogóle lvl90. Do niemal wyzerowania śmiertelności niemowląt musisz więc dodać jeszcze wydłużenie życia części staruszków. Mielibyśmy w Polsce wyższą średnią życia gdyby nie wypadki komunikacyjne.

   +: w.......a
  •  

   @wojteklbn: Mniej ludzi wtedy ginęło w wypadkach i z powodu otyłości, raka etc. I tu trzeba dodać, że to UK. W Polsce było gorzej, bo więcej wojen i alkoholu.

  •  

   @mucher: Dodaj, że u nas jest mnóstwo mogił z I wojny, tylko są w krzakach i mijając autem te krzaki nawet nie wiesz, że to cmentarz. Vide trasa szybkiego ruchu rejon Nadarzyna, gdzie asfalt leci po cmentarzu.

   +: w.......n, zwirz
  •  

   @FlasH: też trzeba wziąć pod uwagę stosunek długości życia do wieku, w którym następuję nagłe pogorszenie jakości tego życia, kiedy wszystko na co machało się ręką (papieroski, alkohol, jakość żywności i środowiska, warunki wykonywanej pracy, sport, trening umysłu) zaczyna się na nas mścić
   ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @whatadata: ależ mi się podoba ten wykres. Tyle informacji upakowanych w jednym obrazku i wystarczy jedno spojrzenie, żeby się zorientować.

  •  

   @whatadata Dante Alighieri mając 35 lat opisywał to jako połowę życia - a za jego czasów średnia życia chyba nie przekraczała 40 lat. Taka ciekawostka ;)

  •  

   @whatadata: No tak, ale pracowac dluzej nikt nie chce ;) Do tego PiS wycofal zmiany PO dotyczace wieku emerytalnego. Ida ciekawe czasy, gdzie byc moze na wieksza smiertelnosc pierwszy raz nie bedzie wplywac wojna a bieda.

  •  

   @whatadata: Oczekiwana długość życia dzieci zwiększyła się, bo były one potrzebne do prac w kopalniach kapitalistów.

  •  

   @mucher: Bo u nas jest to wojna zapomniana mimo, że zginęło i walczyło więcej polskich żołnierzy w I wojnie światowej niż w II.

   +: lavinka
  •  
   w.......a

   0

   @Hasky: Dla tych ktorzy dozyli doroslosci byla to polowa, ale dla ogolu maluchow predykcja byla niestety inna.

  •  

   @whatadata: tak na szybko analizując to w średniowieczu śmiertelność może miała duży wpływ na statystykę, ale od ponad stu lat to niezbyt duży.

   1. Badania historyczne (czyt. pierwszy lepszy link z google) mówią, że w średniowieczu było przejebane i co trzecie dziecko dożywało w ogóle 16 roku życia. Średnia długość życia też była słaba, ale tu rodzi się pytanie czy do średniej wliczają się martwe noworodki (długość życia 0-1). Myślę, że w tych badaniach się nie wliczały.
   2. Od ponad stu lat umieralność noworodków spadła i nawet gdyby wynosiła obecnie 10% (100/1000) to myślę, że wzrost demograficzny i wzrost średniej długości życia powoduje, że jej ujemny wpływ na średnią długość życia całej ogromnej populacji (kilka miliardów ludzi) jest niewielki.

  •  
   w.......a

   0

   @papas: Mialem gdzies dane ze sredniowiecza i sa baardzo zaskakujace - poszukam :)

  •  

   Dante Alighieri mając 35 lat opisywał to jako połowę życia - a za jego czasów średnia życia chyba nie przekraczała 40 lat. Taka ciekawostka ;)

   @Hasky: Czytałem gdzieś, że jak już ktoś przeżył niemowlęctwo, to oczekiwana długość życia dla niego nie odbiegała wiele od siedemdziesiątki nawet w starożytnym Rzymie, a zachowało się z tamtej kultury wiele tablic nagrobnych z informacjami o tym.

   +: lavinka
  •  

   Korelacja a wplyw to dwie rozne rzeczy

  •  

   @whatadata: @w__k: Dokładnie o to mi chodzi - ukazuje to skalę jak bardzo zgony niemowląt zaniżały średnią życia na świecie.

  •  

   @lavinka: Nawet nie w krzakach. Gdzieś od Limanowej po Bieszczady co kawałek cmentarze wojenne.

   Co ciekawe we wsi mojego pradziadka (zginął w I WŚ, CK Armia) jest tablica upamiętniających mieszkańców wsi, z drugiej nic takiego nie ma.

   @AndrusZgc: Żołnierzy rzeczywiście tak. No ale walczyli za okupanta - z moich 4 prapradziadków 2 było w armii Austro-Węgier, trzeci w kawalerii gonił kacapów w '20, a czwarty nie był na wojnie, ale gdyby był - trafiłby do carskiej armii. Swoją drogą tu w okolicach Krakowa animozje między sąsiednimi wsiami, które trafiły do różnych rozbiorów trwają do dzisiaj

  •  

   @mucher: No ja pochodzę z tej "rosyjskiej" części Małopolski i moi byli w armii carskiej tak w I wojnie światowej jak i w wojnie rosyjsko-japońskiej.

  •  

   @mucher: Na Mazowszu jest więcej. Tylko są w krzakach, bo na południu o nie dbali, a tutaj nie. Żeby daleko nie szukać - Miedniewice. Dwie ogromne mogiły z setkami zmarlych. Jedna nieco odkrzaczona w polu, druga za nią w tarninie. Informacje w przewodnikach lokalnych? Zero. A takich mogił w promieniu 40km jest kilkanaście, a na samym Mazowszu kilkadziesiąt. https://www.google.pl/maps/place/Miedniewice/@52.0764877,20.2931169,339m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x47195961c074f585:0x4c29a7e5882683b8!8m2!3d52.0828983!4d20.3023665 Tu fotki z dołu http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejsca/1914/mazowieckie/miedniewice

  •  

   @AndrusZgc: Najgorsze, że część z tych cmentarzy jest dewastowana, bo "Niemcy i Ruskie". A tam połowa to Polacy zwerbowani do R i N armii. Co ciekawe sporo Niemców z nagrobków ma polsko brzmiące nazwiska, bo są potomkami imigrantów zarobkowych do kopalń.

  •  

   @lavinka: Dokładnie, jest to smutne. Ludzie nie znają historii Polski, Polaków czy swoich rodzin a przecież dawniej w Zagłębiu Ruhry ponad 10% ludności to byli Polacy, w 1910 w niektórych miejsach stanowili od 25 do 75% zresztą masowo emigrowali tam i w czasach PRLu i obecnie.

  •  

   @AndrusZgc: A co się dziwisz, jak historii jest jedna lekcja w tygodniu. Za moich czasów były dwie, a i tak się nauczyciele nie wyrabiali z programem. Strach się bać, co teraz jest na historii w gimnazjum i liceum, skoro nauczyciele mają połowę czasu co w latach 90. A co do polskich imigrantów, to babcia mojego partnera otrzymywała rentę po mężu, który zginął w kopalni w Belgii. Prawie ich do siebie ściągnął, ale zginął w ostatniej chwili w kamieniołomach, już go mieli przenosić w bezpieczniejsze miejsce.

  •  

   @lavinka: No za moich czasów były dwie ale co z tego jak program i nauczyciele byli tragiczni? Powtarzanie materiału w gimnazjum i liceum i nie dochodzenie do historii po 1945 a ta XX wieczna jak II wojna światowa traktowana po łebkach, brak historii regionalnej, brak dotykania tej historii czy nawet jakiś lekcji gdzie opowiadasz historie rodzinne co wzmacnia pasje. Aaa szkoda strzępić ryja.

  •  

   @AndrusZgc: A no widzisz, to my powtarzaliśmy tylko program z podstawówki i mieliśmy na historię rok więcej w liceum, dwie godziny w tygodniu, druga wojna przerobiona jak i pierwsza (jako tako i byle jak, ale powiedzmy że do zajęcia Berlina się udało), za to całkowite pominięcie historii po 1945. Po prostu Polska przestała istnieć. ;)

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Teraz szukam odpowiedniego samolotu, wchodzę do kokpitu i kupuję bilet u pilota, tak? Tak jak u konduktora w pociągu? Czy ktoś kto już latał może mi napisać czy długo się czeka w kolejce do kokpitu?
  #samoloty #podroze #podrozujzwykopem #pytanie

  odpowiedzi (41)

 • avatar

  Jako, że wczoraj szczęśliwie udało mi się wrócić do Chin z mojej 8-dniowej wycieczki po Korei Północnej postanowiłem zrobić małe rozdajo z drobiazgami, pamiątkami z tego kraju.

  Nie taguje # rozdajo bo mam wrażenie, że tam jest spora patologia i mam od dawna na czarnej liście.

  W skład zestawu wchodzą *:
  - wydanie gazety po koreańsku z relacją ze spotkania Kim Dżong Una z Donaldem Trupem na linii demarkacyjnej w Strefie Zdemilitaryzowananej pomiędzy Koreą Północną a Południową (kiedy D. Trump przeszedł na chwilę na stronę Północną).
  - wydanie gazety Pyongyang Times po angielsku z relacją z tego samego wydarzenia
  - 3 pocztówki
  - przypinka z flagą KRLD
  - 2 x banknot 5000 Won (niestety nie udało mi się ich rozmienić na niższe nominały)
  - paczka papierosów 7.27, które na co dzień pali Kim Dżong Un (hit)
  - 2 zupki "chińskie", czyli instant (nie wiem jak smakują)
  - mała paczka suszonej ryby czy kałamarnicy (czy czegoś takiego)
  - jakieś ciasteczka (nic specjalnego)

  * zastrzegam sobie prawo małych zmian w składzie, ale postaram się wszystko wysłać

  Paczkę będę wysyłał z Chin najtańszą opcją więc może nie dość, a jak dojdzie to może to być np. za 2 miesiące.

  Losowanie przy użyciu mirkolos, jutro wieczorem chińskiego czasu. Zielonki i zbanowani nie biorą udziału. Z losowania wyłączę też ludzi z mojej czarnej listy.

  #korea #koreapolnocna #azja #podroze #podrozujzwykopem #jemprzeciez <- mój tag o Azji - aktualnie z podróży
  pokaż całość

  odpowiedzi (229)

 • avatar

  Mama dostała ostatnio lekcje życia. Popierała pomysł 500 plus i nie mogła zrozumieć dlaczego jest on zły, więc życie postanowiło jej to wytłumaczyć. Gdy wręczyła 3 miesięczne wypowiedzenie lokatorom ci przestali płacić. Przez 4 miesiące nie chcieli płacić, nie chcieli się wyprowadzić mieszkając na koszt mojej mamy. Oczywiście w państwie które stworzyliśmy od 89 roku nie można wyrzucić kogoś z własnego mieszkania. Pozostaje tylko droga sądowa. Mojej mamie nie przeszkadzało że 2 tys zł z jej pensji zabiera państwo ale przeszkadzało jej że musi sponsorować patoli mieszkanie przez 4 miesiące. pokaż całość

  odpowiedzi (87)