•  

Może mi ktoś w skrócie wytłumaczyć jaka jest ta wielka przewaga #macbook nad #windows10? Często ludzie używający maca wyśmiewają windowsowców że praca na windowsie to parodia i gówno a mac jest skrojony idealnie zwłaszcza pod programy graficzne #photoshop #3dsmax itd

Próbowałem parę razy używać maca, jako windowsowiec od dziecka dostawałem totalnej kurwicy bo interfejs jest nieco zmieniony + ten mam wrażenie nikomu nie potrzebny przycisk cmd (stworzony chyba tylko po to żeby na siłę się wyróżnić od windowsa). No ale ok, pewnie szło by się przyzwyczaić do nieco zmienionego interfejsu, pewnych innych zachowań. Mimo wszystko reszta wyglądała dość standardowo i jakoś tak na czuja nie wydaje mi się żeby człowiek przyzwyczajony do maca pracował szybciej niż ten sam człowiek w alternatywnym świecie przyzwyczajony w tym samym stopniu do windowsa. Chciałem wiedzieć gdzie jest ta legendarna przewaga?

Pytanie poważne, nieatakujące, być może z zarysowaną tezą i niechęcią do niej, ale jestem otwarty na argumenty bo naprawdę jestem ciekaw.

#mac

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

•  

@ultek: fakt, ale max to byl pierwszy lepszy program który mi przyszedł do głowy. Chodzi mi generalnie o pracę na programach.

•  

@peetee: przede wszystkim przewaga systemu operacyjnego stworzonego dla kilku konkretnych specyfikacji sprzętowych, a co za tym idzie duża optymalizacja. Za sprawą tego mac o słabszych teoretycznie parametrach dorównuje mocniejszym komputerom z Windowsem. Zarządzanie zasobami (procesor, GPU, pamięć), uprawnienia systemowe, do tego bardziej user friendly interface (ale to już każdy odbiera inaczej).

•  

@peetee: dużo rzeczy jest lepiej zorganizowane i wbudowane w system. Aplikacje mają w większości ustandaryzowany instalator lub wystarczy przeciągnięcie pliku do folderu aplikacji, tak samo wyglada usuwanie. (Spróbuj zainstalować coś na Windows bezmyślnie klikając dalej, w większości przypadków skończysz z jakimś toolbarem). macOS ma wbudowany automator, który stwarza ogromne możliwości. Drukowanie do PDF jest obsługiwane przez system i nie musisz szukać i instalować żadnego oprogramowania dodatkowego. Pełno jest takich rzeczy do których się latwo przyzwyczaić i usprawniają prace. Np. obsługa robienia screenów w macOS (gdzie możesz robić skreen ekranu, wycinka, okna, automatycznie przenosić je do roznych miejsc, skalowac itp). Ale przede wszystkim - integracja usług. Czyli mając iPhone mam dostęp do wszystkiego w telefonie z poziomu komputera - nie muszę się odrywać od pracy żeby odpisać na smsa, mogę zadzwonić z komputera a telefon może być w torbie). Dodatkowo macOS jest darmowy, Windows płatny. Możliwe, że cześć z tych rzeczy już jest usprawniona w win10, nie wiem, bo na macOS przeszedłem kilka lat temu i nie wyobrażam sobie powrotu.

•  

•  

nikomu nie potrzebny przycisk cmd (stworzony chyba tylko po to żeby na siłę się wyróżnić od windowsa)

Przy pracy w konsoli CMD jest zajebiście przydatny ( ͡° ͜ʖ ͡°) w innych systemach CRTL+C kopiuje, ale w kontekście terminala przerywa wykonywanie obecnego polecenia, w macOS mamy to oddzielone, więc nie przerwiesz istotnego procesu próbując coś kopiować z okienka terminala ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ogólnie, na Windowsie nie pracuję od 2008 roku, przesiadłem się na Linuxa, a od 1.5 roku używam regularnie macOS, bo jednak prawdą jest to że linux jest darmowy tylko dla ludzi którzy nie cenią swojego czasu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Optymalizacja pod konkretny sprzęt i gesty dają ogromną przewagę macOSowi, no i to kwestia gustu, ale macOS moim zdaniem zdecydowanie lepiej wygląda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@peetee: Jako uzytkownik Maca - tylko design maja ladny. Reszta jest taka sama.

+: c.....u, ukruszony__kubek
    •  

@peetee: lubię otworzyć air'a i w 2 sekundy mieć pulpit odpalony do pracy. Masa programów w tle dostępnych od ręki nie obciąża tak ramu jak w windowsie. Poza tym nie macbook tylko mac os :)
      Z innej beczki ale od tych samych stajni to ostatnio na mirko było video porównania iOS w IP6 i S8 - może szybkość otwierania appek jest na zbliżonym poziomie ale reopening z tła zamiata w iOS. Tak samo działa Mac OS.
      @viruszg: dokładnie :)

•  

@peetee: Ja Ci powiem tyle, że szybciej zrobisz dużo rzeczy

+: m............a
    •  

@peetee: a i wiele 'biurek / pulpitów' plus gesty na touchpadzie - od tego nie idzie się przyzwyczaić.
      @lent: Integracja usług jest boska!

•  

@peetee: Miałem długo starego macbooka (2011) i przesiadka na nowego, teoretycznie mocniejszego korpo think pada z windowsem, to najgorsze co mnie spotkało. System na macach zachowuje sie jak Twoj przyjaciel, nie przeszkadza mu milion otworzonych w tle programów, możesz go w dowolnej chwili zamknać klapę, otworzyć i od razu pracować dalej. Nie to co na windzie, ktora zachowuje sie jakby użytkownik był jej najwiekszym wrogiem; "Chcesz szybko coś zrobić? Pozwól, że zainstaluje jedną z 300 nowych aktualizacji - odezwij sie za 5 godzin."

Raz mi się mac zawiesił podczas grania w Diablo 3, tak, że musiałem zrobić hard reset, po ponownym włączeniu, system przeprosił mnie, że w ogole śmiał sie zawiesić, otworzył wszystkie programy ktore miałem otwarte i przywrócił mi wszsytkie niezapisane pliki. Wyobrażasz sobie coś takiego na windowsie?

•  

@peetee: not THIS thread again ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@peetee:
      Programiści kupują maki ze względu na terminal, w ktorym można zrobić o wiele wiecej niż w cmd na windzie (w zasadzie w cmd nie moża zrobić nic :P )
      Graficy kupują maki ze względu na bardzo dobre matryce i odwzorowanie kolorów.
      Monterzy video kupuja maki ze względu na final cut pro, na które renderuje filmy nawet 10x szybciej niż PC z lepszymi podzespołami -> LINK
      Internetowi klikacze kupują maki dla super dokładnego gładzika z gestami, ktory czesto jest wygodniejszy od dodatkowej myszki oraz dla dobrej baterii, dzięki ktorej moga cały dzien siedziec w starbaksie ;]

•  

@plastik: a 90% każdej grupy, którą wymieniłeś kupuje bo prestiż, szpan, możliwość pokazania klasy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Rivgen: żeby w kilka sekund włączył sie komp wystarczy dysk ssd

•  

@tadcad_13: też fakt ale nie spotkałem jeszcze takiego lapka na windzie, który dałby radę z masą programów włączonych w tle i z kilkoma biurkami do dyspozycji.

•  

@peetee: w skrócie - moge miec otwarte dziesiątki programów w tle, w tym chociażby takiego football managera, i nie miec zadnych przycinek. Maca restartuje tylko po to , zeby go od czasu do czasu rozładować do zera, bo sam w sobie potrafi byc miesiąc nie zamykany, a i tak żadnej zarobki nie bedzie. Dodaj do tego fakt, ze jest to cholernie stabilny system. Polecam prace w Adobe Premiere czy Final Cut na Macu i na Windowsie. Podejrzewam, ze nawet na totalnie zajebistej specyfikacji Premiere ci wywali pare razy wiecej aniżeli Mac OS

•  

mój włącza się w 5 sekund. ma 8 lat. fakt trochę kosztował te 8 lat temu i ma dobrze dobrane podzespoły plus bardzo o niego dbam. pracuję na nim do dzisiaj. wszystko hula

•  

@Rivgen: potrafie puścić render, siedzieć w cadzie i mieć otwartego photoshopa. wszystko chodzi

•  

@Rivgen: wiem o czym mówisz. mnie i tak odrzuca interface maców, plus support do programów którymi się posługuje jest o wiele uboższy

•  

potrafie puścić render, siedzieć w cadzie i mieć otwartego photoshopa. wszystko chodzi

@tadcad_13: ja też, a mam windowsa. I fakt że za swojego kompa też trochę dałem.

•  

@lent:

macOS ma wbudowany automator, który stwarza ogromne możliwości.
      Korzystasz z tego? U mnie się do niczego nie przydawało.

Drukowanie do PDF jest obsługiwane przez system i nie musisz szukać i instalować żadnego oprogramowania dodatkowego.
      Windows 10 już tez posiada to wbudowane.

obsługa robienia screenów w macOS Np. (gdzie możesz robić skreen ekranu, wycinka, okna, automatycznie przenosić je do roznych miejsc, skalowac itp)
      Jest to wygodne, chociaż jest też wbudowane "Narzędzie wycinania" w windows jak i tona narzędzi zewnętrznych.

Co do integracji to trzeba się zgodzić, "po prostu działa" (czytaj: wysypuje się rzadziej, niż alternatywy windowsowe).

•  

@Isanell: korzystam z automatora często, głównie do różnych operacji na screenach typu skalowanie i obcinanie, ale nie tylko.

•  

@Rivgen: łał, nie no fakt, bo mi zależy żeby reopening appki trwał ćwierć sekundy krócej a nie na tym, żeby mieć mnóstwo aplikacji, launcherów i zgrania z innymi telefonami/systemami...

To samo tyczy się windowsa. MASA aplikacji/gier vs nic.

•  
      a........a

0

•  

@Kopamatakawapl: zależy kto co robi i z czym pracuje. Też nie byłem kiedyś zbyt wielkim fanem produktów apple, bo uważałem je za zbyt drogie i przereklamowane. Jednak po pierwszym Macbooku i iP kilka lat temu zmieniłem całkowicie zdanie. Wygoda pracy, komfort i szybkość jest zupełnie inna. Sama praca z systemem nie przyprawia mi gorączki. Aktualnego Aira nawet nie pamiętam kiedy wyłączałem ostatnio, chyba jakoś podczas aktualizacji był reset. Mój ostatni laptop na windzie dalej jest w domu użytkowany i daje radę, chociaż łezka w oku się kręci jak włączony film w HD grzeje go tak, że pracujące radiatory zagłuszają dźwięk :)

•  

@Rivgen: Ja używam komputera stacjonarnego, laptopów nie trawię, a do mobilnych rzeczy mam smartfona. W czasach DLNA nie trzeba mieć laptopa, żeby oglądać filmy. Każdy smart TV obsłuży media servery. Maca używałem bo pomagałem koleżance skopiować coś na windowsa i było kurewsko ciężko. Nie trawię tych urządzeń i tyle. Nigdy mi się to nie zmieni. Mam komputer za 6000zł - może to niedużo i są sporo lepsze kompy ale i system poza biosem ładuje mi się 3 sekundy.

•  

@peetee:
      1. 3dsMax nie ma na maca ( ͡° ʖ̯ ͡°)
      2. CMD to jak CTRL na Windowsie np: CMD + C, CMD + V

•  

No tak, wątek o tym ktorego laptopa wybrać, a wypowiada sie osoba ktora

laptopów nie trawię,

xD
      @Kopamatakawapl: ić trolować do innego wątku.

+: a665321
    •  

@plastik: nie trolluję - chodzi mi o sam system, bo czytałem dyskusję. :)

•  

@Kopamatakawapl: Często widzę, ze macbooki i osx'a hejtują osoby, ktore tych systemów nie używały, np ty:

Maca używałem bo pomagałem koleżance skopiować coś na windowsa

Rzadko widzę, zeby ktoś używał mac'a dłuższy czas i mu sie nie spodobał. to chyba cos świadczy o tym systemie.

•  

@plastik: Ja rzadko widzę osoby, które są informatykami i używają maca. xD
      Wszyscy moi koledzy z firmy, którzy zarabiają po 8 tysięcy w górę gardzą osxem
      Ja nie trawię tego systemu, bo jest trudny w użytku. Już wolę linuxa.

•  

@plastik: no dobra, podaj mi jakieś zalety tego systemu. :>

•  

@Kopamatakawapl koledzy hejtuja bo też nie używali maca... Eh normalnie szkoda strzelić gęby na trolli....
      Podałem powody kilka postów wyżej.

•  

@plastik: Programiści kupują maki ze względu na terminal, w ktorym można zrobić o wiele wiecej niż w cmd na windzie (w zasadzie w cmd nie moża zrobić nic :P )

co
      Programiści albo używają notatnika i środowisk testowych albo używają linuxa do serwerów.
      Nikt nigdy nie używał do tego maca.

Jedyne miejsce gdzie widziałem Maca to wśród moich głupich znajomych, którzy dzwonią do mnie jak im się kabel odłączy i monitor nie działa oraz wśród grafików. Tyle.

•  

Nie trawię tych urządzeń i tyle.

@Kopamatakawapl: zapraszam jak będziesz miał okazję poużywać mac os dłużej i spojrzysz obiektywnie niż poprzez pryzmat windy.

•  

@Rivgen: czyli chyba nigdy, bo nie mam ochoty używać maca, skoro uwielbiam windowsa. :P

Nigdy się nie zawiodłem na AD czy powershellu, nigdy nie miałem BSODa, system zawsze szybko działał.

Nie widzę sensu używania maca, skoro nie potrzebuję żadnych jego "funkcji".

•  

@peetee: nie ma żadnej przewagi, fanbojstwo i tyle. Miałem okazję używać maka, syf, jak można spieprzyć coś takiego jak maksymalizacja okien?

•  

Programiści albo używają notatnika i środowisk testowych albo używają linuxa do serwerów.

Ja rzadko widzę osoby, które są informatykami i używają maca. xD

@Kopamatakawapl: #shitwykopsays

+: plastik
    •  

@blackmaul: nie no jasne xDDD dobra kończę temat.

•  

#shitwykopsays

@blackmaul: bo to prawda, windows + wsl, albo linux.
      Mac to zabawka dla fanbojów do szpanu (bo mnie stać).

•  

@peetee: dopracowany system do konfiguracji sprzetowej. Windows dziala na wszystkim w kazdej konfiguracji (wiec jest dobry i czasami sie sypie). Osx jest bardziej stabilny ale dla kogos kto cale zycie pracowal na winie osx to katastrofa. Od strony tech. Mam macbooka air, lekki, dlugo pracuje na baterii, szklany gladzik, aluminiowa obudowa, etc. Za to wszystko sie placi (a nawet nadplaca) ale nie widze teraz tego jakbym mial pracowac na windowsie. Dell xps 13" co ma podobne bebechy kosztuje wiecej niz ogryzek.

•  

•  

Maca restartuje tylko po to , zeby go od czasu do czasu rozładować do zera, bo sam w sobie potrafi byc miesiąc nie zamykany, a i tak żadnej zarobki nie bedzie.

@realbs: windows 7 + już 6 letni lapek z dołożonym ssd i mam to samo, nigdy nie wyłączam komputera tylko usypiam, otwieram klapę i jest w 5s gotowy do działania, nie wyłączam programów jak nie muszę. Chciałbym kiedyś spróbować maca ale szkoda mi hajsu na testy, żeby nowy kosztował 2k to spoko.

•  

@plastik Ze względu na terminal? W Windowsie masz teoretycznie powershell'a, więc to żaden argument.

+: eterchi
    •  

@j4ace: Powiedz użytkownikowi linuxa, że "teoretycznie" powershell to to samo co ich terminal xD
      Nie no, jeśli serio nie widzisz różnicy, to mac nie jest dla ciebie, zostań przy Windowsie.

•  

@plastik To nie tak, że coś hejtuję, bo sam gowno umiem w powershell'u, natomiast terminal i bash jako-tako ogarniam i bardzo doceniam :P
      Co do samego programowania to z tego co się orientuję Visual Studio for Mac wyszło jakoś w 2016? Nie wyobrażam sobie pracy w jakimś Atomie czy innym (niezintegrowanym) środowisku.

•  

@peetee:
      Nie ma żadnej realnej przewagi. Ktoś woli system uniksowy to weźmie Maca, ktoś woli Windowsa to weźmie Windowsa. Jest kilka programów niedostępnych na jednej platformie i wtedy ew. można rozważać przesiadkę. W innym wypadku - kwestia gustu. Pierdolenie o user-friendly i innych bzdetach może było fajne ponad 15 lat temu, kiedy korzystało się z Win98, teraz Windowsy są dość stabilne, sam blue screena nie widziałem od ponad 5 lat.

•  

@Flypho: Co śmieszniejsze bluescreeny z win xp i wczesniejszych nie były powodowane przez sam system tylko z tego co kojarze przez zawieszające się źle napisane sterowniki, ktorych system nie mógł bez restertu uruchomić ponownie. W siódemce już sobie z tym problemem poradzili no i blu screenów było o wiele mniej.

•  

@j4ace: osx jest systemem unixowym (tak samo jak linux) wiec na starcie dostajesz wszystkie tego benefity.
      No to skoro VS jest na maca, to już nie widzę żadnego argumentu, zeby dalej na windzie siedzieć, bo skoro na windzie możesz pisać tylko programy na winde (VS), a na maku możesz pisać i progamy na maka (xCode) i na winde, to po co przepłacać? :>

•  

@Rivgen: praktycznie każdy mac ma ssd, więc nic dziwnego że się szybko włączają

mój windows na ssd też się szybko uruchamia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@peetee: część z moich klientów przesiada się z MACów (pracowali na nich od lat) na PC bo są tańsze i mocniejsze, a pakiet Adobe CC na windowsie obecnie działa tak samo jak nie lepiej. Apple nie mają już w zasadzie racji bytu teraz chyba że jesteś zajebistą agencją kreatywną i klienci często wpadają na kawkę i chcesz się pokazać to każdemu pracownikowi stawiasz na biurku iMaca że niby tak nowocześnie xDD

•  

chyba że jesteś zajebistą agencją kreatywną i klienci często wpadają na kawkę i chcesz się pokazać to każdemu pracownikowi stawiasz na biurku iMaca

@Dolan: to akurat prawda, że wizualnie maki wygrywają. Ja mam jakiegoś asusa republic of gamers i jego dizajn jest tak obciachowy że się strasznie go wstydzę przy ludziach. Jeszcze ten napis republic of gamers (╯︵╰,).

No ale ma bebechy

źródło: imagescdn.tweaktown.com

•  

@elemenTH: Spróbuj na starym, serio. Ostatnio jakiś mirek sprzedawał z 2010 za tysiaka. Dam sobie ręke uciąć, że nawet starsze modele chodziłyby bez zacinek

•  

@peetee kup sobie folie w jakiś fajny motyw i oklej :)

•  

@plastik tu jest dobry argument. Nie wiem czy w ogóle da się pisać coś pod np. osx na windzie

+: plastik
    •  

Nie wiem czy w ogóle da się pisać coś pod np. osx na windzie

@j4ace: pod ios da się, pod osx nie widzię sensu cokolwiek targetować. Ktoś w ogóle pisze na osx poza dużymi firmami?

•  

@peetee Razer Blade jeszcze w miarę dobrze wyglądają i niektore ultrabooki Asusa albo della ale reszta to dno i kilka metrów mułu jeśli chodzi o design.
      Ale za takiego razera który dobrze wyglada musisz zapłacić prawie 2x tyle co za macbooka i to niby za apple się przepłaca xD

źródło: fromapp.jpg

•  

Ale za takiego razera który dobrze wyglada musisz zapłacić prawie 2x tyle co za macbooka i to niby za apple się przepłaca xD
      @plastik: ok ale popatrz na parametry tego razera, dotykowy ekran QHD, pelnoprawny gtx z serii 10 (nie żaden mobilny), i7, 16GB ramu, ssd po pci-e. Pełnoprawne porty, a nie tona przejściówek z usb-c.
      Gdzie ty takiego macbooka znajdziesz.

•  

@piotrulos Sorry, czeski błąd. Miałem oczywiście na myśli iOS

•  

@piotrulos: Razery do grania sie kupuje, to mają te bebechy dobre - nie dziwie się. Jakby ktośchciał kupic maca do grania to kazałbym mu sie pierdolnąć w łeb. Ale do wszystkiego innego to co ma macbook w środku w zupełności wystarczy, właśnie dzieki optymalizacji.

A od usb-c to wara, bo to co zrobiło apple to najlepsze co mogło sie przytrafić użytkownikom laptopów - zwłaszcza tym, ktorzy apple nie posiadają, bo porzucenie wszystkich portów na rzecz usb-c wymusza na wszystkich producentach peryferii produkowanie takich akcesoriów, a jeśli bedzie dużo akcesoriów pod usb-c to inni producenci też sie na nie przerzucą. Zyskuje użytkownik, ktory bedzie w koncu miał jeden kabel do ładowania, monitora, myszki, dysku i czego sobie tam zapragnie.

•  

@plastik: To co zrobiło apple z usb-c to skok na kasę aby kupować przelotki. I nawet fanboje rezygnują na rzecz poprzedniego modelu z normalnymi portami. https://www.youtube.com/watch?v=8zqwu3YbEZM (zdechłem jak wysypał tą tonę przelotek xD)

Tak się nie wdraża nowych technologii. Inni producenci jakoś potrafią tak jak podany przez ciebie razer. Takie coś się wprowadza stopniowo a nie na chama (wyjebiemy wszystkie porty i kup se przelotki)
      Minie jeszcze dobre kilka lat zanim usb-c będzie standardem. To że ty nie potrzebujesz usb-a czy innych portów, nie oznacza że inni też ich nie potrzebują.

•  

@piotrulos: Jaki skok na kase skoro usb-c jest otwartym standardem. Zrobiło b. dobrze, zostawiając kilka starych wyjsc nikt nie zaczłoby traktować tego portu poważnie. A tak wszyscy beda sie teraz na usb-c przerzucać. Fanboje troche pocierpią ale to wlasnie dzieki nim nowy standard szybciej wejdzie w innych urządzeniach.

•  

A tak wszyscy beda sie teraz na usb-c przerzucać.

@plastik: słyszę to od 2015 i jakoś tego nie widać poza apple. Tak samo jak usb 3 miał szybko zastąpić usb 2 i mimo wstecznej kompatybilności nadal usb 2 jest w sprzętach razem z usb 3

Gorące dyskusje ostatnie 12h