Wpis z mikrobloga

Fatalny stan krakowskich torowisk. Jest decyzja urzędników

Torowiska tramwajowe w Krakowie są w większości w fatalnym stanie. Dzięki interwencji „Gazety Krakowskiej” może się to jednak zmienić.

W kwietniu informowaliśmy o tym, że ZIKiT nie szlifuje torowisk, co zdecydowanie spowalnia komunikację w mieście i sprawia, że tramwaje niemiłosiernie hałasują. Urzędnicy zmienili jednak zdanie i zlecili właśnie prewencyjne szlifowanie torów.

Tłukące się tramwaje na alei Pokoju, alei Solidarności, ul. Kościuszki, Zwierzynieckiej, czy Basztowej to przykra codzienność. Pasażerowie narzekają na fatalny stan torowisk i apelują o remonty. W celu redukcji hałasu szlifuje się szyny i toczy obręcze kół tramwajowych. Dzięki temu likwiduje się uszkodzenia szyn, a w konsekwencji zmniejsza uciążliwy hałas i poprawia komfort jazdy. W Warszawie takie zabiegi wykonuje się codziennie, w Krakowie jedynie interwencyjnie.

W naszym kwietniowym artykule wykazaliśmy, że w ostatnich latach wyszlifowano u nas zaledwie 60 km szyn. Dla porównania w stolicy szlifuje się aż 700 km rocznie.Teraz ma się to jednak zmienić.

Mieszkańcy zauważyli, że kilka dni temu w okolicy ronda 308 Dywizjonu na al. Pokoju odbywało się nocne szlifowanie torów. Informację potwierdza Piotr Hamarnik, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. To jednak nie koniec. Urzędnicy mają szerszy plan.

- W najbliższych tygodniach będą prowadzone prace związane ze szlifowaniem na szeregu torowisk. Chodzi m.in. o ul. Bratysławską, al. Solidarności, ul. Zakopiańską, al. Pokoju czy wiadukt przy ul. Prądnickiej - mówi Hamarnik. Dodatkowo, jeszcze w czerwcu ruszy gruntowna modernizacja torowiska przy Plantach. Tu także planowane jest wyciszenie torów przez zastosowanie specjalnych mat antywibracyjnych oraz... szlifowanie.

Ponadto urzędnicy zlecili doraźne remonty rozjazdów przy Kombinacie w Nowej Hucie i w Bronowicach. W sobotę i w niedzielę w teren ruszyli robotnicy. Kolejne zabiegi utrzymaniowe są przewidziane w przyszły weekend.

- W planach mamy prace jeszcze na innych odcinkach torowisk w drugiej połowie roku - dodaje rzecznik ZIKiTu.

#krakow #mpkkrakow #tramwaje #100wybrzuszonychszyn
Pobierz Cymerek - Fatalny stan krakowskich torowisk. Jest decyzja urzędników

Torowiska tra...
źródło: comment_w8z6xZaRXjD4AwwaSYoQjiGLqzutfKNz.jpg
  • 8
@Cymerek: Czekam aż torowisko na Bieńczyckiej się zbiodegraduje... Ale przecież mówimy o mieście, gdzie wśród kilkuset milionów złotych na rozbudowę Igołomskiej nie znalazły się pieniądze na przebudowę torowiska wzdłuż tego drogi, które jest w stanie agonalnym, dzięki czemu przebudują tylko pętlę i kilkaset metrów, gdzie torowisko kolidowałoby z przebudowywanymi skrzyżowaniami, a tak to przesuną i będą się chwalić gigantyczną inwestycją...
@gumiorek: @Cymerek: To miasto jest żałosne pod kątem myślenia długoterminowego.
Kupić nowoczesne (acz wadliwe) Krakowiaki to każdy umie, ale dostosować do nich tory to już nikt nie pomyślał..
Rok temu(czy dwa?) wyremontowali m.in całe Rondo Czyżyńskie, teraz remontują całe Kocmyrzowskie (idzie im jak krew z nosa). Bieńczycka oczywiście nie będzie remontowana bo po co. Ile tam mają szyny odległości między tymi rondami, kilometr? Aż się prosi o remont... Ale po
@MeAndI: A weź mi nawet nie mów o remoncie Kocmyrzowskiego, bo tamtędy codziennie jeżdżę i na razie na szczęście "moja" relacja jest ciągle otwarta, ale widząc "postępy" prac, to już widzę oczyma wyobraźni, jak będę przez pól roku dymał objazdami z przesiadkami... Dramatem dla mnie jest to, że remont jednego skrzyżowania torowego, bez dodatkowych odcinków torów, bez infrastruktury towarzyszącej, bez przesuwania, ani przebudowywania czegokolwiek, po prostu zdarcie starych torów i podbudowy
@MeAndI: jak mają robić takie remonty jak wymienione Rondo Czyżyńskie to ja wole jeździć po bujanych torach. Najbardziej #!$%@? skrzyżowanie w Krakowie. W ogóle wszystko czego tyka sie zikit od 2012 jest #!$%@?. Pętla na Makach, Rondo Czyżyńskie, przebudowa I obwodnicy na jednokierunkową
@gumiorek: krążyły plotki że rondo kocmyrzowskie sie przedłuża bo zikit #!$%@?ł jakieś zamówienie krzyżownic w tym zakładzie kolejowym na Połanki, za późno zlecili wykonanie torów i rozpoczęto
@MeAndI: Remont to był dramat ale kazdy remont w Krakowie to dramat więc tu akurat " w normie" ale to jak to skrzyżowanie jest zaprojektowane a konkretnie jak są ustawione fazy świateł i sygnalizatory to jest jakaś kpina. Za każdym razem jak tam przejeżdżam czy to tramwajem czy samochodem to chce mi sie płakać i wyrywam włosy z głowy, bardziej sie tego nie dało #!$%@?ć niż jest teraz #!$%@?. Nie wiem