Wpis z mikrobloga

Czy ktoś z Was wie, jak rozlicza się umowy o dzieło między osobami fizycznymi, nieprowadzącymi działalności gospodarczej?

Będę wykonywać dodatkowo drobne zlecenie i chciałabym to zrobić legalnie. Kwota zlecenia to ok. 250 zł brutto. Jakich formalności powinnam dokonać?

Tu: https://podatkoweopinie.pl/przykladowe-porady/umowy-o-dzielo-zawierane-miedzy-osobami-fizycznymi-nieprowadzacymi-dzialalnosci-gospodarczej/ przeczytałam, że umowa może być ustna, nie musi być pisemna. Czyli wystarczy, jak zrobię sobie notatkę (żeby pamiętać za kilka lat), że tego a tego dnia umówiłam się z panią ABC, że wykonam X za kwotę Y w terminie Z - i już?

Pracuję w ramach umowy o pracę, ta osoba, dla której będę wykonywać zlecenie, również. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Poza umową o pracę wykonuję dodatkowe zlecenia na umowie o dzieło, ale nie z osobami prywatnymi, więc te instytucje same odprowadzają zaliczki.

Z tego, co wyczytałam, wystarczy, jak na koniec roku podatkowego oprócz PIT-37 złożę PIT-36 i w nim wpiszę tylko te ok. 250 zł jako przychód, a 20% z tego jako koszty uzyskania przychodu? I nie muszę wcześniej żadnych zaliczek ani nic?

#pytanie #pytaniedoeksperta #prawo #podatki #kiciochpyta #praca