Wpis z mikrobloga

Dawno nie było nic pod tagiem, też pisałem, że zamierzam się gdzieś przenieść - to jest jeszcze pod znakiem zapytania.
Ale pomimo tego wszystkiego muszę jedną rzecz istotną poruszyć:

-> WYCENIANIE ZLECEŃ <-

Część z was pewnie już to wie, ale domyślam się, że followuje mnie też sporo amatorów, ludzi którzy dopiero zaczęli albo planują zacząć zarabiać jako grafik, a żeby zarobić trzeba mieć zlecenie, ażeby było zlecenie trzeba je najpierw wycenić.
No i właśnie na tej ostatniej kwestii najczęściej polegają młodzi adepci, więc skrótowo dziś opiszę co i jak.

Jeśli jesteście na początku drogi najprostszą metodą będzie wycena przez godziny pracy.
Średnio grafik na freelance junior powinien zarabiać koło 20-30 zł netto / godzina.
Mid/senior 60+

Jeśli dostaliście zapytanie i bierzecie ja na poważnie to zakładam, że mniej-więcej więcej wiecie jak się za to zabrać i ile czasu ewentualnie może wam to zająć.
Załóżmy jakąś wizkę - interiorek. Szacujecie 3 dni roboty po 8h, więc macie 3*8*20 = 480 zł, lub 3*8*30 = 720 zł.
Przedział cenowy to 480 - 720 zł netto (do łapeczki)
Średnia więc wypada ok 600 zł.
Jednak jednej rzeczy nie uwzględniacie - POPRAWEK.
No i tu zaczyna się problem, bo wzór na ilość poprawek to:
_wasz skill * zaufanie klienta do was * #!$%@? umysłowe klienta * ewentualnie (przy małych klientach) czy klient słucha się żony._
Zdrowo przy 3 dniach pracy to około 1-2 dni na popraweczki na zasadzie "przestawię ten mebel i puszczę render".
Ja za przyszłe poprawki (które prawdopodobnie będą) doliczam 30% do ceny końcowej.

Czyli mamy 600 zł za wizkę + 30% za poprawki czyli wychodzi 780.
Jeśli znacie klienta i wiecie, że jest grzeczny, bo z nim pracowaliście to możecie mu odpuścić te 30% lub ew. dać mniej.

Natomiast możecie być pewni, że nawet doliczając te 30% to przy #!$%@? klienta będziecie sobie pluć w brodę, że wzięliście to zlecenie.
Natomiast jeśli klient słucha się żony, to obiecuję wam, że będzie to wielotygodniowa droga przez mękę.
Niestety w obu przypadkach prawdopodobnie tego nie wiecie, bo to nowy klient.
Więc bazowa cena + 30% moim zdaniem jest wporzo.

----

Na wyższym poziomie wycenianie wygląda już zgoła inaczej. Jest wiele czynników które wpływają na cenę, mogłem jakieś zapomnieć, ale są to:
- jaki to jest klient i jak się z nim pracuje
- czy to duży czy mały klient
- polski czy zagraniczny (i jeśli tak to skąd)
- faktor trudności, ile osób na rynku ma podobne umiejętności czyli w sumie faktor konkurencyjności
- amortyzacja sprzętu i softu lub w niektórych przypadkach nawet zakup pod zlecenie (wtedy przeważnie 50% kosztów staram się wrzucić w aktualne zlecenie, a drugie 50% amortyzuję w małych ratkach na kolejnych zleceniach)
- czy jest to egzekucja czyjegoś pomysłu czy też będzie inwencja twórcza
- jak dobrze opisany jest ten pomysł
- jaki jest termin oddania
- czy istnieją milestony
- czy będzie to praca z klientem na miejscu
- jeśli tak to też czy wchodzi w grę katering i jaki
- czy jest to zapytanie bardziej detaliczne czy hurtowe
- czy klient jest typowym klientem komercyjnym czy np. jakąś fundacją
- czy brief jest ciekawy. Ciekawe projekty można robić dużo, dużo taniej :)
- jakie dostaliśmy referencje jakościowe
- ile ludzi będzie wykorzystanych przy tym i na jak długo
- czy będzie oustorcowanie
- zawór bezpieczeństwa (dodatkowa zapasowa kasa w razie, gdyby np któryś z grafików nie podołał jakością lub coś się stało)
i pewnie jeszcze kilka lub kilkanaście o których zapomniałem.

Ogólnie jest to trudne i wymaga sporego doświadczenia, ale z czasem będziecie je nabywać.

Nie będziecie wiedzieli jak dobrze wyceniać dopóki się nie sparzycie na kilku klientach :)

----

Jeśli ktoś będzie miał jakieś pytania, lub będzie potrzebował pomocy przy konkretnym zapytaniu o projekt - śmiało piszcie.

#vfxnews #grafika3d #grafikakomputerowa #grafika #digitalpainting

Oczywiście zapraszam do subowania półmartwego tagu #vfxnews :D
  • 23
@loczyn graficy pamiętajcie też o prawach autorskich, bo pewnie nawet nie wiecie, że tworzycie utwór i mimo jego sprzedaży nie przelewacie praw autorskich na klienta. Potrzeba do tego wyraźnego sprzedania majątkowych praw autorskich do utworu na wyodrebnionych polach eksploatacji. Jeżeli tego nie zrobicie, a klient wykorzysta wasz utwór, to możecie go pozwać za naruszenie majątkowych praw autorskich i zadać dwukrotnosci wynagrodzenia za ten utwór.
a potem dostajesz wycenę na 300usd manday :D o są dopiero stawki ale raczej dla studiów outsourcowych.


@ofczy: Dobry designer envi/vehicle/char bierze 500 usd day, ale tacy nie czytają tagu na mirko z wpisem skierowanym dla początkujących :P

Tak czy siak, kwoty jak na polskie warunki i polskich początkujących grafików są przeze mnie z 2 jak nie 3 razy podbite (imho słusznie, bo po co mają psuć rynek?) :D