Wpis z mikrobloga

Czy dobrze to kminie?
Produktem kopania jest moc obliczeniowa?
1 Moc obliczeniowa wykorzystywana na żywo czy to wcześniejszych ustalonych zapotrzebowań?
2 Kto i gdzie to wykorzystuje ? Chmury i Big Data czy może też obliczenia skomplikowanych równań, symulacji w badaniach naukowych?
2 Czy ten hash kod co macie w portfelach to taki jakby czek bankowy?
4 Czy jak taki intel zrobi sobie podziemna serwerownie z 1000x 12rdzeniowych procesorów to wykopie w ciągu dnia tyle co te wasze 5x rx580 w rok?
5 Kto tym bitcoinem steruje jak wygląda ogólna struktura po drugiej stronie
6 czyli kopacze robią robotę takich wielkich serwerowni w takim uproszczeniu
7 jaki byłby zarobek w pierwszych dniach tego całego kopania w ciągu doby jeśli wtedy kurs bitcoina byłby taki jak teraz

#kryptowaluty #bitcoin #ama
  • 9
@Haradrim
1 i 2: moc wykorzystywana jest do zabezpieczenia sieci, oprócz tego w BTC niczego dodatkowego się nie liczy;
4: nie, kopanie BTC na procesorach jest nieopłacalne;
5: aktualnie BTC steruje hash power – kopalnie
6: kopacze kopią, węzły przechowują blockchain
@Bushus: Najbardziej w tej animacji podoba mi się jej doskonała trafność. Bo wiadomo, że jak się kopie na kartach graficznych to po jakimś czasie stają się bezużyteczne. Zupełnie jak walenie nimi po skale :D
Czy dobrze to kminie?

Produktem kopania jest moc obliczeniowa?


@Haradrim: przede wszystkim źle kminisz. Produktem kopania jest odpowiedni hash bloku. Żeby go znaleźć trzeba użyć mocy obliczeniowej bo to zadanie podobne do łamania hasła metodą brute force. Testuje się po kolei wszystkie możliwe kombinacje.
@Haradrim kopanie polega na marnowaniu energii elektrycznej w taki sposób, że próba oszustwa, np. zapłacenia dwa razy tymi samymi bitcoinami wymagała by zmarnowania znacznie więcej energii niż się opłaca.

Oczywiście marnowanie energii musi przebiegać w określony sposób (wykonujemy niezliczone ilości powtórzeń algorytmu), aby każdy mógł sprawdzić pozostałych czy rzeczywiście grają według zasad.