Wpis z mikrobloga

3 221 - 1 = 3 220

Tytuł: O religii
Autor: Artur Schopenhauer
Gatunek: filozofia
★★★★★★★★

"Ludzie jednak mają tę słabość, że chętniej wierzą innym, powołującym się na natchnienia nadprzyrodzone, aniżeli własnej głowie."

Schopenhauer przedstawia korzyści oraz szkody jakie niesie za sobą religia. Książka podzielona jest na dwie części: dialogu pomiędzy zwolennikiem wiary a jej przeciwnikiem, oraz ogólnego rozważania na temat religii, filozofii i wiedzy. Warta uwagi jest przede wszystkim pierwsza część, gdyż wypowiedzi każdej ze stron są poparte naprawdę mocnymi argumentami. Rozmowa jest prowadzona kulturalnie i z szacunkiem dla przeciwnika, co w dzisiejszych czasach jest rzadko spotykane w tym temacie.

Osobiście jestem gdzieś "pomiędzy" jeśli chodzi o zawarte w treści spostrzeżenia i może dlatego książka mi się podobała i czytałam ją ze spokojem. Być może jeśli ktoś skrajnie podchodzi do tematu religii nie będzie z niej zadowolony. Książka jest bardzo krótka, więc jeśli rzeczywiście komuś się nie spodoba, to nie zmarnuje zbyt dużo czasu, a dodatkowo nie zdąży się znudzić przed jej zakończeniem.

"Stanowi religia w niezliczonych i niemałych cierpieniach życia niewyczerpane źródło pociechy i spokoju, które nie wysycha nawet przy śmierci, lecz właśnie wtenczas bije najobficiej i najskuteczniej. Możemy ją przyrównać do przewodnika, który prowadzi ślepego, chodzi bowiem tylko o to, aby ślepy doszedł do celu, a nie o to, aby wszystko widział."

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #schopenhauer
budgie - 3 221 - 1 = 3 220

Tytuł: O religii
Autor: Artur Schopenhauer
Gatunek: f...

źródło: comment_NkJysVA5BM6Z3nAe1vIrhsSjgFl1s9Ha.jpg

Pobierz
  • 2