Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  W związku z tym, że awansowałem na wykopie organizuję #rozdajo. Do wygrania voucher do kina Cinema City, na film 2D. Biorą udział plusujący ze stażem na wykopie min. 6 miesięcznym. Losowanie jutro wieczorem.

  pokaż spoiler Bordo od dzisiaj xD


  #zadarmo #kino

  odpowiedzi (9)

 • avatar

  CIEKAWOSTKA
  1. Amerykański standard szerokości torów kolejowych (odstępu szyn) wynosi 4 stopy, 8.5 cala. Prawda, że to dziwaczna liczba? A czy wiesz dlaczego taki właśnie standard się stosuje?
  2. Ponieważ w ten sposób buduje się linie kolejowe w Anglii, a właśnie angielscy przybysze budowali amerykańskie linie kolejowe. Dlaczego jednak Anglicy budowali je właśnie tak?
  3. Ponieważ pierwsze linie kolejowe, budowali ci sami ludzie, którzy budowali wcześniej linie tramwajowe, a tam właśnie stosowano ten standard. Dlaczego jednak stosowano tam ten standard?
  4. Ponieważ ludzie, którzy budowali linie tramwajowe, używali tych samych szablonów i narzędzi, jakich używali przy budowie wagonów tramwajowych, które miały taki odstęp kół. W porządku! Ale dlaczego wagony miały taki właśnie dziwaczny odstęp kół?
  5. No cóż, gdyby próbowali zastosować jakiś inny rozstęp, łamali by pewną starą zasadę budowy dalekobieżnych dróg angielskich, ponieważ mają one taki właśnie odstęp kolein na koła. Któż to budował te starodawne drogi z koleinami?
  6. Pierwsze dalekobieżne drogi w Europie (i Anglii) zbudowało Imperium Rzymskie dla swoich legionów. Drogi te są w użyciu dotychczas. Ale skąd te koleiny?
  7. Pierwotne koleiny uformowały rzymskie rydwany wojenne; każdy inny użytkownik tych dróg musiał się dostosować do nich, gdyż inaczej uszkodziłby koła swoich pojazdów. Ponieważ rydwany były wykonywane dla lmperium Rzymskiego, były one wszystkie do siebie podobne jeśli idzie o rozstęp kół. Jak widać amerykański standard odstępu szyn kolejowych: 4 stopy i 8.5 cala, pochodzi od parametrów technicznych rzymskich rydwanów bojowych. A biurokracja jest wieczna.
  A więc następnym razem, kiedy dostaniecie do ręki jakąś dokumentację techniczną i zaczniecie podejrzewać, że może ona mieć coś wspólnego z końską dupą, będziecie mieli całkowitą rację, ponieważ rzymskie rydwany wojenne były konstruowane tak, aby ich szerokość była dostosowana do sumarycznej szerokości zadów dwu koni bojowych.
  A teraz małe rozwinięcie tematu...
  Kiedy spoglądacie na kosmiczny wahadłowiec na stanowisku startowym, widzicie dwie duże rakiety startowe przymocowane po bokach głównego zbiornika paliwa. Są to rakiety na paliwo stałe, w skrócie: SRB, produkowane w firmie Thiokol, w Utah, w U.S.A. Inżynierowie, którzy projektowali SRB woleliby, aby były one nieco grubsze, ale... SRB transportuje się z wytwórni na stanowisko startowe koleją. Tak się złożyło, że linia kolejowa biegnie na pewnym odcinku przez tunel wydrążony w górze. Rakiety muszą się zmieścić w tym tunelu. Tunel jest tylko odrobinę szerszy niż linia kolejowa, a linia ta, jak już wiecie, ma szerokość dwu końskich tyłków.
  Tak więc jeden z głównych szczegółów konstrukcyjnych kosmicznego wahadłowca, być może najbardziej nowoczesnego systemu transportowego na świecie, został zdeterminowany ponad dwa tysiące lat temu przez szerokość końskiej dupy.

  #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu
  pokaż całość

  odpowiedzi (6)

 • avatar

  Nie ma kurwa bardziej denerwującej postaci w polskich serialach niż Ulka z Rodziny zastępczej. Mówię wam, nie ma i już! Weźcie się postawcie na miejscu W.Cz. Pana Jacka Kwiatkowskiego. Wybitnego inżyniera i kapitalisty. Przychodzisz styrany po ciężkim dniu w pracy. Wypruwasz sobie żyły, żeby zarobić hajs na utrzymanie tej bandy bachorów. Jeszcze do tego trójka nie Twoja. Pies też swoje żre, bo to bydle niesamowite, a karma kosztuje. Jeździsz starym gratem, bo nie stać cię na lepsze auto, ale chuj. Nawet kochasz tego złoma. Idiota posterunkowy codziennie zatruwa ci życie jakimiś pierdołami i swoimi głupimi pomysłami. Marzysz żeby po ciężkiej pracy wrócić do domu, zjeść obiad, otworzyć sobie zimnego browarka i na kanapie obejrzeć mecz... Taki chuj! Przyjdzie ta twoja szwagierka pożal się Boże i już na wstępie wkurwia cie swoim gadaniem jaki to beznadziejny jesteś. Jak to jej siostra źle zrobiła, że wyszła za takiego jełopa, ktory tylko piwo żłopie przed telewizorem. Że cham jesteś i buc. Że u niej w wojsku to są mężczyźni, a nie takie pierdoły jak ty. Nic tylko wiecznie podburza twoją żonę przeciwko tobie. Odbiera ci smak życia bardziej niż PiS. Dla mnie Pan Jacek Kwiatkowski to jest święty człowiek i podziwiam, że jej nie zabił i nie dał Śliniakowi na kolację. Myślę, że każdy sąd by go uniewinnił. pokaż całość

  odpowiedzi (16)