Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, potrzebuje opinii/rady kogoś ogarniętego w temacie SAP. Programuję w Javie, mam możliwość przeniesienia się do gałęzi SAP jaką jest Variant Configuration Modeler. Pytanie moje brzmi, jak wygląda ścieżka rozwoju w tym kierunku, jak to ma się do pierdyliarda modułów SAP, można po tym wskoczyć do innego modułu czy na ścieżkę konsultanta? Mógłby ktoś pi razy drzwi rozjaśnić czy warto się w to pchać?:)

#sap
  • 16
@kaervek: Pytanie podstawowe: Za jakie pieniądze? Mniejsze czy większe? Jak mniejsze to jak bardzo.

Generalnie jak nie programowałeś w ABAPie to zaczynasz od zera właściwie, plus taki, że szybko opanujesz paradygmaty, składnię i infrastrukturę skoro już masz background developerski.

@DominaTuByla:
Ten Variant Configurator brzmi dość specjalistycznie i bazując na tym:
https://archive.sap.com/documents/docs/DOC-25224

I wcale nie wygląda ABPErsko. :D
@Qrystus: kasa nie jest dla mnie w tym momencie żadnym zmartwieniem, bo jestem juniorem, więc w Javie kokosów nie zarabiam, w tym VC miałbym na starcie całkiem podobnie, z tą różnicą że mi dochodzi mnóstwo świadczeń i benefitów, bo to duże korpo, a w Javie nie mam nic, bo firma bardzo mała. Także bardziej na plus.

Kwestia tego, jak bardzo się będę mógł rozwinąć, bo w Javie wiem jak ścieżka kariery
@Qrystus: @kaervek: woho, to jakieś do konfiguracji, master daty i charakterystyk. Nieźle. Czyli powiedzmy MM/PP (jako, że może zahaczać o BOMy produkcyjne). Ogólnie tak: excel i tabelki SAP to był np. mój początek w SAPie - potem wybierałem moduły i ogólnie trzymam się logistycznych. Co do pracy - zależy czy chciałbyś iść w consulting, czy w inhouse consultant, czy co.

Ogólnie przyszłość na jakieś 10 lat w SAPie zapowiada się
@kaervek chciałem tylko zauważyć, że SAP nie tylko ABAP-em stoi, ale właśnie też Javą. Możliwe, że nie musisz w ogóle zmieniać języka, żeby robić w przyszłości przy SAP-ie.
@kaervek @DominaTuByla, @Qrystus: VC to tak jak DomianTuByla pisał, MM/PP dodałbym SD jeszcze. Taki crossmodułowy element. Tylko moim zdaniem, to nie jest jakieś wielkie ;) Fakt, trzeba trochę ogarnąć, ale gdy decydujesz się na pracę z ABAPem, moim zdaniem musisz być przygotowany na to, że będziesz robił w każdym module po trochę ;) Tak więc odpowiadając na Twoje pytanie: "Jak wygląda ścieżka rozwoju w tym kierunku, jak to ma się
@kaervek @Kokos: Na chwilę obecną Java to chyba głównie SAP Hybris, ewentualnie własne apki zdeployowane do HCP. Portalowe WDJ umarło, teraz głównie robi się w Web Dynpro 4 ABAP.. Jeśli chodzi o technologie sapowe to obok ABAPa najmocniej obecnie stoi JavaScript, główny obok SqlScript język na SAP HANA, no i SAPUI5 to też JS.