Wpis z mikrobloga

@Maglev: np. mój brat ma wątpię aby oszukiwał bo jest aktywny fizycznie, zwyczajnie rok temu zaczął czuć się słabo i to nie ustępowało. Poszedł do lekarza, porobili testy i wyszło żeby nie jadł glutenu. Teraz jak go nie spożywa wrócił do pełni sił. Nawet zaczął biegać i zrobił w półmaratonie 1:40:00 a o nie jest łatwe zadanie dla początkujących.
@rbk17: celiakia, nieceliakalna nietolerancja (NCGS) i choroby, przy których powinno się glutenu unikać + nadmiar nikomu nie służy, a dzisiejsza pszenica to nie ta sama co lata temu + gluten nie posiada żadnych wartości odżywczych. A wmawianie ludziom, że dieta bezglutenowa jest szkodliwa jest niesamowitym aktem ignorancji. Głupota jest szkodliwa, a nie brak glutenu w diecie.
Tak w skrócie.
Jak to jest naprawdę?


@rbk17: Nie chodzi tu tylko o gluten. Prawda jest taka, ze pieczywo to gnoj. W zaleznosci od pochodzenia, ten gnoj pojawia sie juz na etapie maki. Odstaw chleb i inne, podobne na 6-12 miesiecy, a pozniej do nich wroc z dnia na dzien. Problemy z ukladem pokarmowym gwarantowane.
@miszczu_blady: Twój komentarz jest protekcjonalny, a nie widzę ku niemu powodów.

Za Wiki:

choroba uwarunkowana odpowiedzią immunologiczną organizmu wywołaną przez gluten


Ta definicja podpada pod ogólne rozumienie alergii, chociaż celiakia (jako choroba) uaktywnia się dopiero przy styczności z glutenem. Masz jeszcze jakieś rady?
@Maglev: z innego źródła:

Celiakia (choroba trzewna) to trwająca całe życie immunologiczna choroba o podłożu genetycznym, charakteryzująca się nietolerancją glutenu, białka zapasowego zawartego w zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie*).


celiakia.pl
@matra: dieta bezglutenowa nie jest szkodliwa? To wytłumacz mi jedną rzecz: moja siostra ma celiakię. Kiedy zostało to u niej zdiagnozowane, padło pytanie - czy z powodów czysto ekonomicznych wszyscy w domu mogą przejść na dietę bezglutenową? Poza tym dziecku będzie raźniej. Odpowiedź zespołu lekarskiego była jednoznaczna - nie, w żadnym wypadku, bo taka dieta dla osób niezmagających się z nietolerancją glutenu jest szkodliwa i w dłuższej perspektywie prowadzi do poważnych
Niemożliwy może być też powrót do zwykłej diety.


@Ojcomitam: wierutne bzdury.
Mam to gdzieś czy będzie mi ufał jakiś random czy nie, naprawdę. Gluten nie posiada żadnych wartości odżywczych ani niczego, co jest Ci niezbędne i niezastąpione. Wiesz dlaczego taka dieta jest uznana za niezdrową? Bo ludzie są zbyt niedorozwinięci, żeby samemu ogarnąć, że bezglutenowa to nie gotowe produkty Schara, Bezglutenu czy innego Celiko wypchanego kukurydzą i innym śmieciem. Wybacz, ale
@rbk17: @Maglev: moze tylko 1-2% ma celiakie ale ta reszta osob ktore sobie cos 'wmawia' tak naparwde ma problem z lektynami czy kwasem fitowym, zboze powinno byc wczesniej fermentowane aby zmiejszyc zawrtaosc lektyn i kwasu fitowego dlatego przez te 5000 jedzenia chleba zawsze robilimsy chleb na zakwasie.

@Ojcomitam: gadanie, ze dieta beglutenowa jest szkodliwa jest kompletnie bezpodstawne. Chcialbym dowiedziec sie szcezgolow dlaczego takowa jest szkodliwa? sam nie jadam produktow