Wpis z mikrobloga

Miretrzky, kompresja NTFS na dyskach SSD. Stosujecie? Dysk komuś umar?

Ogólnie niby na komputerach z ogólnie mocniejszą specyfikacją (procesor, prędkości dysku i pamięci) obciążenie wynikające z kompresji/dekompresji jest niezauważalne ale może się to przekładać na szybsze zużycie samego dysku przez zwiększenie ilości cykli potrzebnych do zapisu/odczytu.

Znalazłem takie omówienie, już nie najświeższe ale bardzo konkretne: http://www.tomshardware.com/reviews/ssd-ntfs-compression,3073-11.html

Niestety jestem zmuszony zrobić reinstal na lapku i przy okazji upgrade do W10 Pro i myślę czy już na starcie jednak tego nie włączyć. Dysk 250GB więc się przyda zwłaszcza że jak dawniej zauważyłem u mnie dało to kiedyś 15-20% realnej kompresji więc rewelacja.

Bać się serio tego wyniszczenia dysku czy jednak to jest w ramach normalnej choć intensywniejszej jego aktywności?

#ssd | #windows10 | #komputery | #informatyka | #pytaniedoeksperta
Saeglopur - Miretrzky, kompresja NTFS na dyskach SSD. Stosujecie? Dysk komuś umar?

...

źródło: comment_Norv3m4jzH50LLOYMGzI0CFAxTdnN5SB.gif

Pobierz
  • 14
@John_archer: No właśnie też tak trochę myślę. Zwłaszcza że była już afera ze Spotify i się okazało że pewnie to większe szkody wyrządzało niż właśnie takie stosowanie technologii która w ramach NTFS jest już 10-15 lat, a dyski SSD przecież też już swój okres adaptacji przeszły.
@piotrulos: @piotrulos: @emka_: Przypadek dotyczy lapka gdzie jest po prostu to SSD i koniec. Na PC nawet nie myślałbym o tej kompresji. 250 GB jak dotąd skutecznie zajmowałem wiecznie się telepiąc między 1-5-10 GB wolnego :/ Maszyna mocna więc o obciążenie się nie obawiam, tylko ta trwałość dysku ale chyba też nie trzeba jednak.
zostawić cache przeglądarki, plik wymiany i szybki start na ssd. Po miesiącu zużycie w liczone w setkach GB.


@piotrulos: Lol, po 2 latach mam 14 TB zapisów przy takim użytkowaniu. Taki dysk pociągnie minimum do 100 TB co daje jakieś 13 lat... Nie wspomnę że kupowanie SSD po to aby nie korzystać z jego dobrodziejstw i wywalać z niego swap, cache, szybki start to idiotyzm.
J.....r - > zostawić cache przeglądarki, plik wymiany i szybki start na ssd. Po miesi...

źródło: comment_P0odP00CkjpBSnFm5r2hQ6VbmAr8cqwy.jpg

Pobierz
@John_archer: szybki start i tak nie ma sensu na ssd, więc jaki sens go trzymać włączonego? Sprawdzałem zysk jest zerowy między szybkim startem a normalnym.
Cache przeglądarki #!$%@?ć na ram, znalcznie lepiej działa niż hdd czy ssd. A plik wymiany i tak przy dzisiejszych pamięciach jest rzadko używany, więc czy masz go na ssd czy hdd różnicy nie ma.
1. kup sobie dysk ssd

2. przenieś kluczowe dla szybkości działania systemu dane na hdd bo "zepsujo ssd"

3. system muli jak mulił

4. brak profitu

zawsze z was kisnę xD


@emka_: 2 punkt z cyklu nie znam się a wypowiem. Patrz wyżej.
@piotrulos
W10 rozpoznaje że SSD to SSD, i sam sobie wsio ustawia. Co do pliku wymiany, jest jakiś włączony a TBW mi rośnie bardzo wolno, a jak już przyspieszy to dlatego że pobieram na niego duże pliki ok 20+ gb