Wpis z mikrobloga

@Libertarianin_org: kapitalizmu ? masz chociażby strajk swego czasu w łodzi gdzie pracodawcy zamknęli wszystkie fabryki na parę miechów i w zasadzie pracownicy musieli zgodzić na wszystko byle tylko mieć coś do jedzenia, masz kolejny przykład tej firmy z oknami w momencie gdy chce wejść na większy rynek jego konkurencja stosuje dumping uniemożliwiając mu rozwój i konkurencje - socjalistycznych wynaturzeń nie będę wymieniał bo jest to w zasadzie bez sensu bo sam
Więc można powiedzieć że ty oraz twoi rodzice nałożyli na siebie takie prawa


@Aeny: Nie można tak powiedziec ponieważ ani ja, ani moi rodzice takich praw na siebie nie nakładalismy. A "wola społeczeństwa" to bardzo słaby argument w przypadku decydowania o sobie poszczególnych ludzi o swoim zyciu. Np. w przypadku marichuany/olejów konopnych, tych, które mogłyby pomóc osobom cierpiącym, wola większości w ogóle nie powinna decydowac czy wolno, czy nie, ponieważ to
@Dejniel: to co mówisz oznacza tylko i wyłącznie to że demokracja jest złym ustrojem bo decyduje populizm i rządy większości - oczywiście zgodzę się z tobą, problem w tym że aktualnie alternatywy są tylko i wyłącznie gorsze. Np #!$%@? o Dyktatorze - jest jeden problem dyktatora ktoś na te stanowisku musi wsadzić, nawet jak okaże się zły to i tak o wyborze nowego będzie decydowała większość.
kapitalizmu ? masz chociażby strajk swego czasu w łodzi gdzie pracodawcy zamknęli wszystkie fabryki na parę miechów i w zasadzie pracownicy musieli zgodzić na wszystko byle tylko mieć coś do jedzenia, masz kolejny przykład tej firmy z oknami w momencie gdy chce wejść na większy rynek jego konkurencja stosuje dumping uniemożliwiając mu rozwój i konkurencje

Zastanówmy się nad tym, co napisałeś dotychczas:
1) Częścią kapitalizmu jest brak podatków (nie napisałeś tego wprost,
@Libertarianin_org:

Czy tylko ja dostrzegam nielogiczność?


Nie po prostu w danych ramach czasowych mogły istnieć dane rzeczy - część mechanizmów regulowaliśmy, część liberalizowaliśmy - ale faktem jest że pełnego kapitalizmu nie było nigdy.

Albo częścią kapitalizmu jest brak podatków, albo nie i wtedy mowa o kapitalizmie jest bezpodstawna.


Tutaj to już pogląd typowo anarcho liberalny ( czy jak się ta odmiana zółto czarna nazywa ) - większość dopuszcza istnienie państwa i
Nie po prostu w danych ramach czasowych mogły istnieć dane rzeczy - część mechanizmów regulowaliśmy, część liberalizowaliśmy - ale faktem jest że pełnego kapitalizmu nie było nigdy.

Czyli przyznajesz, że do patologii prowadzi mieszanka kapitalizmu z, powiedzmy, socjalizmem, a nie sam kapitalizm?

Tutaj to już pogląd typowo anarcho liberalny ( czy jak się ta odmiana zółto czarna nazywa ) - większość dopuszcza istnienie państwa i podatków chociażby by zapewnić bezpieczeństwo.

Kwestia tego,
Czyli przyznajesz, że do patologii prowadzi mieszanka kapitalizmu z, powiedzmy, socjalizmem, a nie sam kapitalizm?


@Libertarianin_org: Tak i nie - bo chyba trzeba być idiotą aby wątpić w fakt że regulacje połączone z kapitalizmem nie stworzą patologi, o tyle regulacje powstawały najczęściej by zwalczać patologie już istniejące i o ile zgodzę się z faktem że już w wielu miejscach nasza gospodarka posiada zbyt wiele głupich regulacji, o tyle twierdzenie że usunięcie
o tyle twierdzenie że usunięcie wszystkich spowoduje magiczną sielankę uważam za naiwne.

Nigdzie tak nie napisałem.

Porównanie lekko absurdalne - nie nie mogli za bardzo bo ich majątki były najczęściej konfiskowane, a potem raczej mogli dostać bilet w jedną stronę

To porównanie nie jest absurdalne, jest skrajne i pokazuje do czego prowadzi logika pt. "Jak ci się nie podoba to wyjedź".
Jak najbardziej mogli. Do 1939 kilkadziesiąt tysięcy Żydów wyjechało do Izraela
@Libertarianin_org:
"o tyle twierdzenie że usunięcie wszystkich spowoduje magiczną sielankę uważam za naiwne.

Nigdzie tak nie napisałem. "

Aby funkcjonowały regulacje musi być rząd który je ustanowi oraz musi mieć środki aby je egzekwować co już jest przeciwko (dzikiemu- choć w sumie nie lubię tego określenia ) Kapitalizmowi który jak sam przyznałeś potrzebuje pewnych regulacji - a ja ci wytknąłem chociażby dwa nadużycia które jako pierwsze przyszły mi do głowy.
Więc
@Aeny:
1. Nigdzie nie przyznałem, że kapitalizm potrzebuje pewnych regulacji.
2. Nie ma dowodu na to, żeby te regulacje nie były wprowadzane oddolnie i pilnowane przez resztę graczy rynkowych.
3. Podałeś nadużycia, które wystąpiły w "niepełnym kapitalizmie", więc trudno, żeby to były nadużycia kapitalizmu. To tak, jakbyś wyszedł na zewnątrz przy minusowej temperaturze w koszulce i bez czapki, i mówił, że zachorowałeś, bo nie miałeś czapki.
4. Żadnej umowy społecznej nie