Wpis z mikrobloga

Szwecja ma obecnie najniższy w UE wskaźnik zabitych na drogach 28 osób na milion mieszkańców - W Polsce 79! Co sytuuje nas w końcówce stawki. Gorzej jest już tylko w Bułgarii, Rumunii i na Łotwie... Co sprawia, że w Szwecji jest tak bezpiecznie, jakieś specjalne szkolenia, kary za wykroczenia drogowe, fotoradary, mentalność czy co? Proszę o rozwiniete wypowiedzi z przykładami :)

#prawojazdy #szwecja
Pobierz
źródło: comment_kKgUeU4urYZuiyeSNKYyL6DTZJwgkrpo.jpg
  • 23
@SillySweet: @pogop: Zajebiste! Mogliby u nas coś takiego wprowadzić. To jak powolne przesiadanie się z hulajnogi na rower, z roweru na skuter i ze skutera na motocykl :D Jest progres, jest jakaś tam praktyka, przyswajanie zasad, a na drodze traktują cię jak zgniłe jajo, dopóki nie poczujesz się na siłach rozkręcić ()
@catch: Też tak sądzę, młodzi kierowcy trochę by się obyli z kierownicą, tacy co szaleją na drodze jak tylko prawko dostaną uczą się jeździć wolno i cierpliwie, i to pewnie też przyczynia się później do bezpieczeństwa na drodze.
Zajebiste! Mogliby u nas coś takiego wprowadzić.


@catch: wyobrażasz sobie ten sajgon na krajówkach, albo w miastach zawalonych pojazdami jadącymi max 30km/h? Pomysł dobry na warunki szwedzkie, ale nie na polską infrastrukturę
@babisuk: A bo ja wiem, na liście plasują się pomiędzy nami o Szwecją. Ludności faktycznie mają jeszcze mniej, ale powierzchnia taka jak Polski + położenie dużo bardziej na północ, więc większość ludzi (zakładam) żyje na południ
u (południe Finlandii to centralna Szwecja...).

Oczywiście, jest to tylko jeden z wielu czynników.
@pogop: inna kultura jazdy. Jezdze codziennie po stockholmie. Stoje w korkach ale jest luz.
Nikt sie pcha na chama, nikt nie trabi. Na suwak wszyscy ladnie jezdza. Jak w terenie zabudowanym jest ograniczenie do 30kmh to grzecznie wszyscy jada 30.
A za nieprzepuszczenie pieszego na pasach jest mandat. Jak pieszy wchodzi na pasy to nie sie nawet nie rozglada. Inny swiat.
@pogop: czasami policja zatrzymuje ruch na drodze i sprawdzaja alkomatem np. 20 kierowcow z rzedu. Nawet dokumentow nie chca, tylko dzien dobry, dmuchanko i do widzenia.
Ostatnio spieszylem sie rano i jechalem 120kmh na 90-ce. Nagle po mojej lewej pojawil sie radiowoz. Mysle kufffaa no to w plecy, a pan mi pogrozil palcem, wyprzedzil i jechal przede mna 85kmh przez pare kilometrow. Potem przyspieszyl i tyle go widzialem
@Zbieracz_kapiszonuf: dobry motyw, u nas pewnie by się tak to nie skończyło. A nie wiesz jak tam jest z prawem jazdy? Słyszałem, że trzeba przejść po odebraniu prawka specjalne szkolenie techniki jazdy.
@pogop: Bylo na ten temat pare dobrych artykulow ale w skrocie chodzi o kompleksowe rozwiazanie drogowe i roznice kulturowe.

Do zmnieszenia wypadkow na drogach podeszli Szwedzi kompleskowo i przemyślanie: Drogi wcale nie sa jakies lepsze niz w PL. Kroluja tu drogi jedno pasmowe. Ale tam gdzie jest ryzko drogi są odzielone stalowymi linami (nie ciaglym malunkiem na asfalcie) tak wiec nie da sie zjechac na czolowe nawet jakbys bardzo chcial. Za