Wpis z mikrobloga

3 130 - 1 = 3 129

Tytuł: Żeby nie było śladów, Sprawa Grzegorza Przemyka
Autor: Cezary Łazarewicz
Gatunek: Reportaż
★★★★★★★★★★

Autora usłyszałem ostatnio w jakiejś audycji radiowej. Rozmowa dotyczyła reportażu, Łazarewicz wydawał się osobą, która zna się na temacie, ponadto mówił mądrze i rozważnie. Reportaż dotyczy maturzysty zakatowanego na komendzie w 1983 roku. Moim skromnym zdaniem to pozycja znakomita, dzięki bogactwu dowodów autor opowiada o śledztwie, tuszowaniu dowodów przez MSW, prowokacjach, nakłanianiu do składania fałszywych zeznań, werbowaniu przez SB współpracowników, fałszowaniu wiadomości prasowych, propagandzie, sposobach manipulowania i oczerniania osób niesprzyjających śledztwu tak by opinia publiczna zaczęła mieć wątpliwości co do poniektórych osób. Włos się na głowie jeżył gdy czytałem tę książkę. Można się tu wiele dowiedzieć jak działa machina dowodzona w latach 80 przez Kiszczaka i Jaruzelskiego, bowiem najwyższy aparat państwowy aktywnie uczestniczył w sprawie. Najgorsze dla mnie jest to, że z podobnym tuszowaniem mamy do czynienia również obecnie (sprawa Igora Stachowiaka) i czytając tę książkę miałem wrażenie, że niektóre metody władzy wcale tak bardzo się nie zmieniły. Przypomina mi się również sprawa Lecha Wałęsy i jego współpracy z SB, po tej lekturze zauważyłem jak łatwo (i często niesprawiedliwie) jest oceniać post factum cały życiorys przez pryzmat kilku lat współpracy nie znając ówczesnych metod. Must read, życiowa książka która dla mnie powinna być lekturą, a licealista wyniesie z niej więcej niż ze Słowackiego Mickiewicza i Krasińskiego razem wziętych.

Jak dla mnie ta książka pokazuje też świetnie dlaczego upadł komunizm i jak wielkie siły władza musiała włożyć w obronę systemu. Świadek koronny śledztwa, Cezary, oznajmił, że nad nim samym pracowało 250 SB-ków. Przez głowę przebiegła mi też taka myśl, że gdy PRL babrał się w takich sprawach czy pogrążał się w niemal wojnie domowej (stan wojenny), kraje zachodnie bogaciły się i coraz bardziej nas wyprzedzały.
10/10

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem
damian713 - 3 130 - 1 = 3 129

Tytuł: Żeby nie było śladów, Sprawa Grzegorza Przemy...

źródło: comment_V9CyJo9k3xE1Lo8KpMU5HNV6sjOCULzr.jpg

Pobierz
  • 2