Wpis z mikrobloga

Durian - odmiana Cat Mountain King, Singapur, cena ok 27 zł (za tę sztukę)

Czapki z głów! Przed wami durian - król owoców. Zapewne każdy, kto kiedykolwiek zahaczył o południowo wschodnią Azję o nim słyszał. Wiele osób, nawet co jeszcze nie próbowało, wie, że jest okropnie śmierdzi i ma dziwny, często nieprzyjemny smak. Na różnych blogach i forach podróżniczych ludzie opisują jakie okropieństwa im on przypomina.
Durian uprawiany jest w równikowej części Azji. Sezon trwa od lipca do września. Jest bardzo bogaty w składniki odżywcze (węglowodany i tłuszcze) oraz witaminy i minerały. Ma wiele odmian różniących sie wielkością, konsystencją i smakiem.
Rzeczywiście ma bardzo intensywny zapach (przez co zwykle zakazane jest jego wnoszenie do biur i środków komunikacji), jednak niekoniecznie jest on nieprzyjemny. Mi przypomina przejrzałego ananasa. Miąższ (tylko jego się je) jest słodki i ma przynajmną, rozpływającą się w ustach, konsystencję. Smak bardzo zależy od odmiany i tego czy kupujemy w sezonie czy nie. Te smaczne potrafią być dość drogie. W Singapurze duży owoc dobrej odmiany moze spokojnie kosztować i 80 zł za sztukę. Ale już za jakieś 25-30 kupimy bardzo smaczny owoc dla jedej osoby. Wiadomo, że w krajach jak Tajlandia czy Malezja tą kwotę można spokojnie podzielić przez 3.
Osobiste rady dla osób które albo chcą spróbować pierwszy raz albo chcą dać drugą szansę:
- Nastawcie się pozytywnie.
- Kupujcie w miejscu gdzie kupują tubylcy, unikajcie stoisk w dzielnicach turystycznych. Turyści oczekują śmierdzące, paskudnego owoca, więc taki dostaną.
- Kupujcie w sezonie, najlepiej około sierpnia.
- Kupujcie cały owoc i zjedzcie na miescu (obsługa stoiska go wam otworzy i poda)
- Nigdy nie wybieracie tanich albo przecenionych owoców.

#ciekawostki #jedzenie #azja #singapur #malezja #tajlandia #jemprzeciez
Pobierz kotbehemoth - Durian - odmiana Cat Mountain King, Singapur, cena ok 27 zł (za tę sztu...
źródło: comment_BVabWMXfMEQaGLYTXw7KOMtLXUhCrrWw.jpg
  • 6
@Miedziany_Brodacz Ten na zdjęciu to ok 1 kg. Wiadomo, większość waży skorupa. Ale kupując na wagę płacimy za wszystko. Myślę, że najmniejsze co widziałem na stoisku ważą około pół kilo, największe pewnie ok 3. Właśnie sobie zdałem sprawę, że te największe to będą dużo droższe niż 80 zł. Widywałem ceny nawet 30S$ za kilo.