Wpis z mikrobloga

No hej! Miało być o przygotowaniu do druku, no więc jest! Właśnie dzisiaj :)
Przygotowanie do druku - jak to zrobić?

A co w środku?
M.in. omówienie czym są spady, jak obchodzić się z rozdzielczością DPI, dlaczego czarny to szary, kiedy stosować Pantony i trochę innych rzeczy. Wpis dość długi, ale też nie chciałem traktować tematu zbyt pobieżnie.
Zapraszam również do lajkowania o tu - facebook
#michalodesignie do obserwowania lub czarnolistowania
Dodatkowo #grafika #grafikakomputerowa #illustrator #druk
A może i #gruparatowaniapoziomu ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wołam zainteresowanych z poprzednich odsłon:
@Artysta89 @Herlequin @dobrywieczor @Skaje @barteo24 @wojci3ch @project @siepet @krysc4d @jaywalker @Fajcyk @faun69 @sonars @Micki @xyz23 @wyspiarka @Obserwer @jakub-mrugala @vaandee @Dzwoneg
  • 15
via Android
  • 1
@slawnymir liczba "grafików", którzy nie mają pojęcia, co robią, jest zatrważająca. Mnóstwo takich ludzi nawet nie wie, czym są szeryfy. Ale umieją włączyć Photoshopa i myślą, że móga wszystko :) m.in. dla nich właśnie piszę, kto chce to skorzysta

@sorasill nie napisałem o tym i tak wyszedł mi sporo esej, grunt to wiedzieć czym jest spad i dlaczego ma być CMYK ( ͡ ͜ʖ ͡)
@Majku_: Fajny wpis. Dla takich laików jak ja, którzy zaczynają się interesować tematem jest bardzo interesujący. Zawsze chciałam wiedzieć, dlaczego niektóre rzeczy, napisy, reklamy, a nawet przedmioty się ogólnie podobają, a inne odpychają. I dlaczego Comic Sans jest taka zła. Przecież jakieś zasady wyjaśniające to muszą istnieć. Dobra robotę robisz i proszę o więcej i głębiej ;)
@slawnymir: Ostatnio tłumaczyłem pewnej pani koło 40, która pracuje jak to mówiła "tyyyyle lat w reklamie" jak działa spłaszczanie w fotoszopie i dlaczego warto używać tego przesyłając pliki do druku. Zapisywała sobie na kartce co i jak klikać żeby nie zapomnieć i była w szoku, że taka funkcja może spełniać jakąkolwiek rolę xD

@Majku_: Wiem, że to co masz tam napisane to uproszczenie, ale to, że plik ma 300dpi to
@Majku_: Miałem nieprzyjemność widzieć takich grafików w agencjach reklamowych - tak to jest jak ktoś na co dzień robi strony www, a potem bierze się za robienie materiałów drukowanych. Brak spadów, czarny C100 M100 Y100 K100, "włosowe" obrysy, nakładanie na czarną aplę ilustracji z czarnym tłem z inną wartością (wyłapane w podglądzie wydruku), formaty prac wzięte z dupy i kupa odpadu. Trafił się nawet biały nadrukowany ;D

PANIEE, RYNCE OPADAJĄ ;)
@Majku_: Już widzę jak po tym wpisie ludzie zaczną w drukarniach mówić "Panie daj mnie czerwoną aple z pantonuf, tylko pantony" A co do rozlewania farby na papierze to mylisz pojęcia z chłonnością papieru. Farba nie wysycha na papierze, farba jest wchłaniana przez papier, ile papier wchłonie zależy od struktury papieru, powlekany/niepowlekany/spulchniony w masie itp itd. Jeśli papier wchłonął już tyle ile mógł to dopiero wtedy farba się rozmazuje na papierze,
@Ursus-maritimus: nie demonizowałbym, że zaraz wszyscy zaczną chcieć drukować pantonami :) Co do chłonności papieru to się zgadzam, sam trochę namieszałem, bo piszę o rozlewaniu farby, za przykład podałem kroplę wody, co samo przez się rozumie, że woda jest wchłaniana przez papier, a piszę konsekwentnie o wysychaniu. Niby to samo, ale tak jak zauważył malow z dpi i lpi - niby tak, ale nie do końca. Dzięki, poprawię to.