•  

3 115 - 1 = 3 114

Tytuł: Cena nierówności. W jaki sposób dzisiejsze podziały społeczne zagrażają naszej przyszłości.
    Autor: Joseph E. Stiglitz
    Gatunek: ekonomia
    ★★★★★★★★☆☆

Bardzo głośna książka w USA laureata Nobla z ekonomii, która nie stawia amerykańskiej gospodarki, społeczeństwa w najlepszym świetle opisując wiele niekorzystnych zjawisk. Na przykład takich, że górne 10% rodzin amerykańskich posiada 76% całego majątku znajdującego się w USA, natomiast dolne 50% posiada 1% tego majątku (sic!). Albo, że w 2010r. 93% dodatkowego dochodu trafiło do najbogatszego 1%. I jak na razie panuje tendencja do wzrostu nierówności. Książka była wydana w 2012r. dlatego siłą rzeczy autor sporo miejsca poświęca też kryzysowi finansowemu i metodom wychodzenia z kryzysu, które jeszcze te nierówności pogłębiły(ratowanie banków). W prosty sposób pokazane są dowody dlaczego tak duże i rosnące od ery prezydenta Reagana nierówności mogą być szkodliwe dla społeczeństwa albo jak najbogatsi wpływają poprzez system prawny, media czy opodatkowanie na utrzymanie statusu quo. Jak dla mnie cenną informacją była też konstatacja jak system polityczny z demokracji z elementami oligarchii staję się oligarchią z elementami demokracji (Trump to całkiem dobre potwierdzenie tej tezy, a jego plany podatkowe są jak najbardziej korzystne dla 1% najbogatszych)
    Wielką siłą tej książki jest ogrom liczb, statystyk i chyba z 60 stron przypisów co sprawia, że z niektórymi zjawiskami ciężko dyskutować, a można je jedynie inaczej interpretować.
    Dwie gwiazdki odejmuje za formę, bowiem miałem wrażenie, że autor zbyt często powtarza swoje tezy, choć może dzięki temu łatwiej się tę książkę czyta bez przygotowania. Polecam
    Krótkie streszczenie tematu można znaleźć w podanych przeze mnie linkach, a tak to zachęcam do lektury.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Wealth_inequality_in_the_United_States
    https://www.nytimes.com/2014/07/24/opinion/nicholas-kristof-idiots-guide-to-inequality-piketty-capital.html
    http://money.cnn.com/2016/12/22/news/economy/us-inequality-worse/index.html

#bookmeter #czytajzwykopem #ekonomia #nauka #ksiazki #gruparatowaniapoziomu

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania

pokaż spoiler Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
    Pobierany jest zawsze ostatni wynik

źródło: i2.cdn.turner.com

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Mirki, jest sprawa i #rozdajo dla każdego plusującego na kupon 100zł w moim sklepie dla zasięgu.

Chciałbym zrobić wykopową licytację mojego eksperymentalnego "zegarka galaktycznego" ze zdjęcia i gifa - cała wylicytowana kwota pójdzie na konto Darka - człowieka na którego państwo Polskie się wypięło całkowicie, ponieważ ma cholernie rzadką chorobę, więc pomoc mu się nie należy (╯°□°)╯︵ ┻━┻
    Chłopak nie potrzebuje astronomicznych kwot ale realnie próbuje przeżyć i autentycznie każda złotówka ma w tym momencie znaczenie.

Aktualnie tak proste czynności jak przełykanie śliny są dla niego problemem, pracować oczywiście nie jest w stanie i tutaj możemy wkroczyć MY.

Czy to 1.5% podatku, czy przelew paru złotych naprawdę będzie ratować mu życie, a już na pewno wspomoże go w walce o jakiekolwiek jutro.

Co do samej licytacji zegarka:
    W komentarzach wpisujecie po prostu kwotę. W piątek o 23:59:59 kończymy licytację, kontaktuje się z osobą która wylicytowała największą kwotę, proszę o wpłatę na konto fundacji i po weryfikacji dogadujemy wysyłkę.

Będę wdzięczny za plusowanie i komentowanie dla zasięgu. Jeśli ta sprawa Cię nie obchodzi - pomiń po prostu wpis, choć zachęcam również do hejtowania. W końcu to też podbija zasięg.

Z góry dziękuję Mirki!

#pomocy #wykopefekt #rozkminkrzaka #pomocdladarka
    pokaż całość

odpowiedzi (41)

Zasięg jednej z bomb, które mogą zostać użyte podczas ewentualnego konfliktu atomowego. Nie wiem jak wy, ale ja się boję.

pokaż spoiler Tak, wiem że nie zdążyłem na 21:37

#bombaatomowa #rosja #wojna #ukraina #pdk

odpowiedzi (23)

Dzieje się w Poznaniu xD
    'uwagę klientów sklepu na osiedlu Bolesława Chrobrego zwrócił jeden mężczyzna. Był zupełnie nagi. "Pojawił się w sklepie Złoty Grosz" - relacjonuje Czytelnik. "Uciekając przed ochroną, wsiadł do auta, ochroniarze przebili opony. Ale i tak odjechał" - dodaje.'
    https://epoznan.pl/news-news-132908-nagi_mezczyzna_robil_zakupy_w_sklepie_na_os_chrobrego_uciekl_samochodem_z_przebitymi_oponami
    #poznan
    pokaż całość

odpowiedzi (45)